LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Opierzenie dachu – co to jest i ile kosztuje?

Dach jest najważniejszą częścią każdego budynku mieszkalnego i użytkowego, zapewnia on bowiem bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom. Dlatego tak bardzo ważne jest opierzenie dachu. Istotna jest wiedza na temat kolejności przeprowadzanych prac oraz tego, ile kosztują obróbki blacharskie. Jest to bowiem warunek do prawidłowego działania pokrycia dachu. Czym jednak jest to opierzenie dachu? Odpowiadamy!

Przejdź do następnych akapitów:

Opierzenie dachu – co to jest?

Dach każdego dnia poddawany jest wielu wyzwaniom. Jego zadaniem jest przenoszenie ciężaru, jak i również ochrona całego wnętrza oraz wszystkich osób, które znajdują się wewnątrz budynku przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego, gdy są upały, masz gdzie schować się w cieniu, podczas deszczu dzięki dachowi nie zmokniesz, a w momencie trwania burzy możesz czuć się bezpiecznie wewnątrz budynku.

Aby jednak dach mógł temu zadaniu podołać, musi on zostać odpowiednio zabezpieczony. Dlaczego warto wziąć pod uwagę opierzenie dachu? Pamiętaj – dobra szczelność to podstawa, ponieważ nawet mała szczelina może przyczynić się do powstawania jeszcze większych szczelin. A tu już prosta droga do powstania wilgoci na szkielecie dachu – może to źle wpłynąć na całą konstrukcję domu.

Co zrobić, aby nie miało to szans się rozwinąć? Zwróć uwagę na opierzenie dachu z blachy. Zadajesz sobie pytanie: opierzenie dachu – co to jest? Zazwyczaj terminem tym opisuje się blacharkę budowlaną, która bardzo często stosowana jest w celu zabezpieczenia dachu. Jest to cienka warstwa blachy, dzięki której, chociażby deszcz, nie przedostanie się do wnętrza budynku.

opierzenie-dachu

Przeczytaj również: Wełna skalna i jej właściwości izolacyjne

Dlaczego warto zrobić opierzenie dachu?

Wciąż nurtuje Cię pytanie, czy warto robić opierzenie dachu? Czy to się w ogóle opłaca? Jest to w gruncie rzeczy konieczność. Dach będzie spełniał swoją funkcję, jeśli będzie miał odpowiednią klimatyzację. Jeśli o to nie zadbasz, możesz być pewien, że w najbliższym czasie zacznie powstawać pleśń i będą się rozwijać grzyby. 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dach zapewnia bezpieczeństwo przed zmienną pogodą, chociażby ulewami. Nie zastanawiaj się, koniecznie wykonaj opierzenie na dach. A czy słyszałeś o czymś takim jak opierzenie boczne dachu? Wykonuje się je na jego krawędziach.

Wiatrówki, bo tak właśnie się je nazywa, mają za zadanie hamować odrywanie się zabezpieczenia spowodowane wiatrem oraz przedostaniem się deszczy, czy śniegu. Opierzenie dachu jest niezwykle użyteczne przy dachach zarówno płaskich, jak i skośnych. Jest to potrzebne szczególnie na krawędziach – okap, kosze dachowe, kominy, czy okna dachowe. Jednym z tańszych materiałów, które stosuje się do zabezpieczania, jest stalowa blacha na opierzenie dachu. Do dyspozycji masz również blachy cynkowo-tytanowe lub też miedziane. Są one bardzo trwałe, jednak dosyć drogie. 

Nie wiesz, gdzie kupić odpowiednie obróbki? Możesz sprawdzić w sklepach dekarskich. Są one formowane głównie samodzielnie w miejscu budowy, a wtedy potrzebowałbyś specjalnej maszyny, która ułatwiłaby gięcie blachy. Pamiętaj jednak, aby opierzenie na dach wykonać z pomocą sprawdzonych materiałów o wysokiej jakości. Tylko wtedy będzie ono mogło uchronić budynek przed zmienną pogodą. 

Możesz również odwiedzić asortyment sklepu Castorama, w którym z pewnością znajdziesz wszystko, co będzie potrzebne do opierzenia dachu. Wiedz jednak, że do zamontowania blach możesz wezwać ekipę dekarską, nie potrzebujesz do tego procesu żadnych innych specjalistów. Zachowaj jednak szczególną czujność, ponieważ nie wszystkie z nich mają odpowiednią wiedzę, aby poprawnie wykonać obróbkę blacharską. Często wykonują ją w pośpiechu, dlatego zapoznaj się najpierw z opiniami dotyczącymi konkretnego zespołu.

opierzenie-dachu

Sprawdź także: Izolacja termiczna metodą natryskową – na czym polega 

Ile kosztuje opierzenie dachu?

Wykonanie opierzenia blacharskiego dachu to bardzo istotna czynność, której efektu być może nie zauważysz od razu, jednak dach bez obróbki nie będzie już tak samo szczelny, ani nie będzie estetycznie się prezentował. Jeśli przeprowadzisz profesjonalne zamontowanie, dach będzie ładnie się prezentował, a co najważniejsze będzie wodoodporny. Jeśli dachowe pokrycie jest dla przykładu utrzymane w kolorze szarym lub czerwonym, jest bowiem możliwość, aby blacha była utrzymana w tym samym odcieniu. Jednak to, jak blacha będzie wyglądać oraz jakie będzie miała wymiary, w dużej mierze zależeć będzie od jej kształtu oraz specyfiki dachu.

Ile w takim razie będzie kosztować opierzenie dachu? Koszt będzie zależny przede wszystkim od metrażu dachu, wykorzystanego materiału oraz jego ulokowania. Weź pod uwagę również producenta. Większe miasta mają dosyć drogie blacharstwo, ponieważ jest na nie większe zapotrzebowanie. Za zamontowanie blach w województwie dolnośląskim mogą pobierać w okolicach czterdziestu siedmiu złotych za metr kwadratowy. W mazowieckim zapłacisz około pięćdziesięciu złotych za te same parametry. Taniej może być już tylko w podlaskim, bo od czterdziestu trzech, do czterdziestu pięciu złotych. Pamiętaj również, aby wziąć pod uwagę fakt, iż obróbka blacharska może okazać się uszkodzona lub będzie konieczna jej wymiana, a to prowadzi do kolejnych kosztów. Może być to nieco problematyczne.

Dlatego nie zapominaj, jak istotne jest wybranie odpowiedniego, trwałego materiału już na starcie. Dopasuj go z innymi materiałami. Bądź czujny, nie każdy bowiem materiał spełnia swoje zadanie na dachu. Niektóre blachy mogą się uszkodzić, nawet jeśli ich montaż wykonano tak, jak trzeba – czasem wpływ na nie mają zagrożenia w postaci gałęzi. Jeśli chcesz sięgnąć po naprawdę dobry materiał, aby opierzenie dachu było trwałe, zdecyduj się na blachę płaską. Jej uniwersalność pozwala na szeroki wybór form i kolorów. Jest to bowiem duży atut, ponieważ dzięki temu opierzenie prezentuje się na dachu naprawdę dobrze, w przeciwieństwie do opierzenia plastikowego, które nie wygląda zbyt estetycznie.

Data publikacji: 23.12.2022

Data aktualizacji: 23.12.2022