LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Ocieplenie murłaty - dlaczego warto i jak to zrobić?

Murłata stanowi kluczowy element zapewniający stabilność i nośność dachu stromego. Jednocześnie odgrywa istotną rolę w izolacji cieplnej budynku. W naszym artykule omówimy znaczenie i metody ocieplania murłaty oraz dlaczego warto poświęcić jej uwagę.

Murłata ma duże znaczenie w przypadku stabilności oraz nośności dachu stromego. Jednak wpływa także na to, ile ciepła ucieka z budynku. Dlatego ocieplenie murłaty powinno być traktowane poważnie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak i dlaczego należy zadbać o izolację tego elementu konstrukcyjnego.

Przejdź do następnych akapitów:

konstrukcja dachukonstrukcja dachukonstrukcja dachukonstrukcja dachu

Murłata – co to takiego?

Każdy, kto decyduje się na budowę domu z drewnianym stropem, powinien wiedzieć, czym jest murłata. Jest to element konstrukcyjny, znany także jako płatwia stropowa. Jest to belka dachowa ułożona równolegle do ściany budynku. Jej zadaniem jest przeniesienie obciążenia z więźby dachowej na ściany budynku.  Wszystkie tego typu elementy mają standaryzowane wymiary. Najczęściej spotyka się murłaty o kwadratowym przekroju, z bokami o długości od 10 do 15 cm. Murłata jest przytwierdzana do wieńca stropowego za pomocą kotw z gwintowanymi końcówkami, które są zabetonowane.

Murłata to drewniana belka montowana na ściankach kolankowych od strony zewnętrznej. Jej zadaniem jest przeniesienie jak największego obciążenia z konstrukcji dachowej na ściany budynku. Bez tego elementu jest to trudne do osiągnięcia i może powodować nieprawidłowe działanie dachu lub jego szybkie uszkodzenie. Po zamontowaniu tego elementu powstaje szczelina między dachem a murłatą. Tą drogą może do budynku dostawać się nieogrzane powietrze, a ogrzane wydostawać. Dlatego też konieczne jest dokładne ocieplenie tego elementu. 

Murłata najczęściej wykonywana jest z drewna. Najlepiej sprawdza się kantówka sosnowa lub świerkowa. Bardzo rzadko stosuje się murłatę wykonaną z betonu –  jest to rozwiązanie niezbyt praktyczne. Wykonanie perfekcyjnie równej wylewki jest znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne niż wypoziomowanie drewnianej beli na ścianie. Także montaż kolejnych drewnianych elementów jest znacznie szybszy i wygodniejszy, gdy są one montowane do drewna, a nie tak twardego materiału, jak beton.

W niektórych przypadkach można zrezygnować z tego rozwiązania. Dzieje się tak w trakcie odnawiania starych budynków, w których implementuje się nowy szkielet lub mocuje krokwie do wieńca. W takich przypadkach bardzo duże znaczenie ma prawidłowe skonstruowanie więźby dachowej. Chodzi tutaj głowie o wystarczającą grubość jętki dachowej oraz przemyślany rozstaw krokwi płatew kalenicowych. W konstrukcji takiej musi także znaleźć się miejsce na wieniec żelbetonowy. Jego zadaniem jest właściwe połączenie stropu ze wszystkimi ścianami. Spowoduje to także usztywnienie całej konstrukcji dachu.

wiezba dachowawiezba dachowawiezba dachowawiezba dachowa

Jak ocieplić murłatę? Instrukcja krok po kroku

Tradycyjne rozwiązania, takie jak ocieplenie murłaty styropianem lub wełną mineralną, w wielu przypadkach nie zdadzą egzaminu. Wynika to z faktu, iż na styku dachu z murłatą tworzą się trudno dostępne przestrzenie, gdzie tego rodzaju izolacji nie jesteśmy w stanie umieścić. Dlatego najbardziej skuteczną metodą jest zastosowanie pianki PUR.  Warto także pamiętać, że ocieplenie murłaty od zewnątrz wykonuje się w przypadku ścian jednowarstwowych. W tym celu stosuje się bloczki betonowe. Natomiast ocieplenie murłaty od wewnątrz stosujemy w przypadku ścian dwuwarstwowych.

Oto jak powinien przebiegać proces ocieplania murłaty w takim właśnie przypadku za pomocą pianki PUR.

Przygotowanie do pracy

Przygotuj potrzebne narzędzia, takie jak pistolet natryskowy oraz okulary i maskę tlenową. Profesjonaliści używają agregatów do wytworzenia ciśnienia. Sprzęt taki możesz wypożyczyć, jeżeli zamierzasz ocieplenie murłaty wykonać samemu. Zadbaj także o Twoje bezpieczeństwo, stosując odzież ochronną. Nakładanie pianki nie jest trudne jednak praca w małym, zamkniętym pomieszczeniu wymaga zadbania o Twoje zdrowie.

Sprawdzenie wilgotności drewna

Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 12%. W tym celu najlepiej zastosować miernik wilgotności. Jeżeli drewno jest zbyt mokre, wstrzymaj się z pracami i osusz je. W tym celu możesz zastosować piece lub przenośne nagrzewnice. Powinny one szybko osuszyć murłatę, na tyle by można było przystąpić do jej izolowania. W innym przypadku drewno może ulec uszkodzeniu ze względu na zbyt dużą zawartość wody, która nie może znaleźć ujścia.

Nakładanie pianki PUR

Według norm przewidzianych w naszym kraju minimalna warstwa pianki nie powinna być mniejsza niż 25 centymetrów. Jednak w przypadku murłaty należy pamiętać, iż na grubość zastosowanej izolacji ma wpływ wiele czynników. Są to między innymi założenia projektowe, czy też przeznaczenie ocieplanego pomieszczenia, a co za tym idzie oczekiwania stawiane izolacji. Są one inne w przypadku, gdy poddasze ma być przeznaczone na pokój mieszkalny, a inne, gdy ma pozostać nieużywane.

Jak widać, izolacja murłaty nie jest zadaniem skomplikowanym, wymaga jednak odrobiny fachowej wiedzy i umiejętności. Dlatego, gdy uważasz, że sam nie poradzisz sobie z takim zadaniem, najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej firmy.

krokwie dachowekrokwie dachowekrokwie dachowekrokwie dachowe

Izolacja murłaty – dlaczego warto to zrobić?

Może jednak pojawić się pytanie, po co w ogóle ocieplać murłatę? Czy naprawdę jest to konieczne? Zdaniem ekspertów oczywiście, że tak. Poza oczywistymi atutami ma także kilka innych zalet, o których warto pamiętać. 

Skutkiem braku ocieplenia w tym miejscu będzie ucieczka ciepłego powietrza z budynku. Na poddaszu, szczególnie przy ścianach kolankowych, będzie czuć powiewy wiatru. Ponieważ łóżka są często umieszczane pod ścianą, przed pójściem spać poczujesz nieprzyjemne zimno zamiast ciepła. Ponadto wilgoć może wnikać do środka, niszcząc konstrukcję, a zwłaszcza drewniane elementy dachu. Brak izolacji murłaty, w tym miejscu może również powodować zawilgocenie ścian budynku. Warto pamiętać też o oszczędności – nie będzie trzeba stale dogrzewać domu. W obecnej sytuacji oznacza to zysk co najmniej kilkuset złotych rocznie!

Dlatego ocieplenie murłaty powinno być wykonywane w każdym przypadku. Dzięki temu w domu zawsze będzie panowała odpowiednia temperatura, a Ty nie będziesz musiał wydawać dużych kwot na rachunki za ogrzewanie.