Akcesoria do okien dachowych

Same okna dachowe nie wystarczą do zapewnienia komfortu. Zobaczmy, co do nich wybrać, by ochronić wnętrze przed słońcem, w jaki sposób regulować natężenie światła i jak za ich pomocą przydać pomieszczeniom walorów estetycznych.

Akcesoria do okien dachowych

Lista akcesoriów do okien dachowych jest bardzo długa, a widnieją na niej przedmioty, dzięki którym zapewnimy sobie optymalne warunki do pracy czy wypoczynku oraz upiększymy wnętrze. Po pierwsze powinniśmy zadbać o to, by nie dawał nam się we znaki letni upał, a prawdopodobieństwo jego występowania w pomieszczeniach pod dachem jest bardzo duże. Tutaj najważniejsze będzie uświadomienie sobie różnicy między barierami chroniącymi przed światłem słonecznym na zewnętrznej i wewnętrznej stronie okna dachowego. Te bliżej nas, wewnątrz, oświetlane przez słońce nagrzewają się i oddają ciepło do pomieszczenia. Co prawda żaluzje czy rolety dają nam osłonę od światła, ale jednocześnie dzięki nim temperatura wzrośnie niezawodnie. Jak temu zapobiec?

Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie rolet lub markiz zewnętrznych. Dzięki nim światło słoneczne zostanie odbite i nie nagrzeje żadnych przedmiotów wewnątrz pomieszczeń. Co więcej – dzięki takim zewnętrznym „zasłonom” możemy regulować ilość światła, które przeniknie do wewnątrz, co w efekcie da nam lekką, rozproszoną poświatę (w przypadku markiz) lub zupełny brak światła (zasłonięte rolety zewnętrzne) aż do konieczności użycia światła sztucznego włącznie. Markizy mają jeszcze jedną, wyróżniającą je cechę – dzięki nim w czasie deszczu nie słychać kropel wody odbijających się od powierzchni szyby, ponieważ dźwięki te są skutecznie tłumione przez materiał markizy. Za to rolety zewnętrzne będą stanowić trudną do sforsowania barierę dla ewentualnych włamywaczy.

Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć dom przed ptactwem?

Dekoracyjność wnętrza zapewnią nam odpowiednio dobrane rolety wewnętrzne, a także żaluzje oraz plisowane zasłony. Co prawda nie uchronią nas przed upałem, ale ograniczą ilość słonecznego światła, ochronią przed wzrokiem sąsiadów i, w zależności od konstrukcji, będą łatwe do utrzymania  w czystości. Ilość kolorów i wzorów materiałów użytych do produkcji żaluzji, rolet czy zasłon jest na tyle duża, że z pewnością wybierzemy modele odpowiadające wykonanej przez nas aranżacji pomieszczenia.

Akcesoria do okien dachowych

Równie ważnym zadaniem, co ochrona przed nadmiernym słońcem, będzie uniemożliwienie dostania się do wewnątrz owadów. Zapewni to moskitiera o wymiarze dopasowanym do naszych okien i – w zależności od producenta – możliwa do zamontowania z pozostałymi akcesoriami okiennymi. Siatka ochronna, dzięki zastosowanym do jej produkcji materiałom, będzie na oknie niemal niewidoczna, a bariera przez nią utworzona – skuteczna przeciw komarom, muchom i innym owadom.

Sprawdź też: Konstrukcja dachu dwuspadowego

Wszystkimi powyższymi akcesoriami okiennymi z wyjątkiem moskitiery można zdalnie sterować. Odbywać się to może za pomocą włączników umieszczonych na ścianach bądź dzięki pomocy zdalnego pilota. Jeśli nie zdecydujemy się na takie rozwiązanie, będziemy zdani na drążek, dzięki któremu – w przypadku wysoko zamocowanych okien – opuszczać będziemy rolety czy żaluzje. Użycie zdalnego sterowania ma jeszcze jeden plus – jeśli w naszym domu mamy jeden centralny system, możemy do niego podłączyć czujnik deszczu i wiatru, który w razie niesprzyjających warunków pogodowych będzie automatycznie opuszczał zewnętrzne akcesoria okienne, dzięki czemu nie będziemy musieli robić tego sami każdego wieczora lub przed każdym deszczem czy burzą.