LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jakie wybrać rynny? Plastikowe czy metalowe? Podpowiadamy

Rynny na dachu: Plastik czy Metal? Dowiedz się, który materiał wybrać, aby chronić swój dom przed wilgocią i degradacją. Odkryj wady i zalety rynien plastikowych i metalowych, aby podjąć najlepszą decyzję dla Twojej nieruchomości.

Rynny

Jakie rynny - plastikowe czy metalowe?

Rynny przebiegają wzdłuż krawędzi dachu i wraz z rurami spustowymi tworzą niezwykle ważny system. To w nich zbiera się woda spływająca z dachówek po opadach czy roztopach. Orynnowanie musi się znaleźć na każdym budynku. Jedynym wyjątkiem jest dach schodzący nisko nad ziemię. W przeciwnym razie po opadach woda zacznie spływać na ściany zewnętrzne. To z kolei pociąga za sobą szereg kolejnych sytuacji, prowadzących do degradacji domu. Deszczówka z dachu wnika w ściany, przez co stają się wilgotne. Mokre mury są z kolei podatne na rozwój pleśni i grzybów. Tracą wartości mrozoodporne i trudniej je ogrzać. Z czasem dom staje się zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale też życia.

Co do zasady, ze względów praktycznych i estetycznych, każdy dach powinien kończyć się rynną. Bez względu na to czym go pokryto i jak wykończono dom. System musi być indywidualnie dopasowany do obiektu. Chodzi nie tylko o kolorystykę, ale przede wszystkim o powierzchnię dachu i jego kształt. Jakie rynny wybrać? Na rynku znajdziesz ich różne rodzaje: stalowe, miedziane, drewniane i z PCV. Do najpopularniejszych należą te wykonane z plastiku i metalu. Jakie mają cechy? Czym się różnią? Co powinno zaważyć o wyborze? Poznaj wady i zalety obu produktów, aby przekonać się czy rynny plastikowe, czy metalowe, lepiej się u Ciebie sprawdzą.

Rynny metalowe - najważniejsze cechy

Połączenie wody i metalu często kończy się korozją, która niszczy materiał. O taką sytuację nie musisz się obawiać, montując pod dachem metalowe rynny. Są one najczęściej ocynkowane. Ryzyko korozji jest niewielkie i powstaje w chwili, gdy elementy zostaną źle połączone lub powierzchnia rynny zostanie zarysowana. Jakie zalety mają metalowe rynny?

Przede wszystkim są bardzo wytrzymałe i odporne na ciężar. Nie zerwą się pod naporem intensywnego deszczu czy śniegu zalegającego na dachu. Charakteryzują się również odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Montując metalowe rynny masz pewność, że posłużą Ci latami. Ważną zaletą stalowego materiału jest też stabilność. Rynny nie odkształcają się pod wpływem wysokiej czy niskiej temperatury. Pozostaną szczelne nawet jeśli na rozgrzany materiał nagle spłynie zimny deszcz.

Rynny z metalu dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. Dopasowanie ich do barwy dachu czy elewacji nie stanowi problemu. Co ważne, kolor nie płowieje pod wpływem promieni słonecznych. Nie jest to jednak materiał idealny. Wymaga regularnej konserwacji. Jeśli się zarysuje, istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się korozji - w niedługim czasie będziesz musiał wymienić uszkodzone rynny metalowe. Cena materiałów zaczyna się od ok. 40 zł.

Rynny plastikowe - najważniejsze cechy

Nowoczesne rynny wykonane z plastiku zdecydowanie różnią się od tych, produkowanych jeszcze kilka lat temu - zyskały na trwałości. Jeśli miałbyś decydować czy wybrać rynny pcv, czy metalowe biorąc pod uwagę jedynie ich popularność, byłaby to nierozstrzygnięta kwestia, gdyż oba materiały cieszą się uznaniem inwestorów. Jakie zalety mają modele plastikowe?

Ich powierzchnia jest gładka i mają najniższy czynnik chropowatości ze wszystkich materiałów. Dzięki temu liście, gałęzie czy inne zanieczyszczenia nie zalegają w nich zbyt często, a woda szybko z nich przepływa. Plastikowe rynny są trwałe i nie korodują. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Mają niewielką wagę, więc nie obciążają stropu z dachówkami. Są odporne na zadrapania, a jeśli te się pojawią, nie skracają żywotności rynien i nie odznaczają się kolorem.

Podobnie jak materiał metalowy, rynny plastikowe też mają wady. Przede wszystkim są wrażliwe na zmiany temperatur. Pod wpływem ciepła rynna z PCV może się znacznie wydłużyć. Cena rynny plastikowej jest jej dużą zaletą. Koszt małych i krótkich elementów wiąże się z wydatkiem ok. 20 zł.

Rynny plastikowe

Rynny plastikowe czy metalowe - porównanie najważniejszych cech

Orynnowanie z tworzywa sztucznego i metalu jest porównywalne w kwestii popularności i trwałości. Różni się jednak w wielu innych aspektach. Woda szybciej spływa z rynien plastikowych i te rzadziej zatykają się niż modele z metalu. Produkty wykonane z tworzywa nie wymagają konserwacji. Stalowe elementy trzeba regularnie impregnować i kontrolować pod kątem uszkodzeń. W przeciwnym razie może się na nich rozwinąć korozja. Nawet mała rysa może z czasem doprowadzić do konieczności wymiany orynnowania. Zadrapania na materiale z tworzywa sztucznego nie wpływają na trwałość elementu.

Rynny metalowe czy plastikowe - które łatwiej się instaluje wzdłuż krawędzi dachu? Systemy z PCV są zdecydowanie prostsze w montażu. Mają też mniejszą wagę, która ułatwia pracę i transport elementów. Mocując plastikowe rynny pamiętaj, że rozszerzają się pod wpływem wysokiej temperatury, co nie dzieje się w przypadku produktów z metalu.

Metalowe rynny odznaczają się długoletnią żywotnością - możesz z nich korzystać przez wiele lat. Naprawisz je łatwiej, niż modele z plastiku. Są korzystniejsze dla środowiska. Gdy zniszczą się w całości lub postanowisz je wymienić, poddaj je recyklingowi.

Cena ma zawsze duże znaczenie podczas zakupów budowlanych. W przypadku rynien materiał ma duży wpływ na ostateczny koszt prac. Patrząc jedynie przez pryzmat kosztów, o wiele korzystniej w zestawieniu wypadają rynny plastikowe. Cena rynien z tworzywa jest o wiele niższa, niż tych wykonanych z metalu.

Które rynny kiedy wybrać?

Odpowiedni system rynnowy należy wybrać w oparciu o cechy budynku oraz rozmiary dachu. Na rynku znajdziesz ekspertów, którzy zaprojektują go dla Ciebie. Jakie rynny wybrać pod względem praktycznym? Materiały muszą pasować do warunków, w jakich stoi budynek.

Do domu położonego w górach, wybierz rynny z metalu. Nie ugną się one pod nawałem śniegu. Metalowe rynny sprawdzają się też w bardzo nasłonecznionych miejscach: nie zmieniają kształtu pod wpływem różnicy temperatur. Nie są z kolei polecane do obiektu w lesie. Gałęzie mogą je łatwo porysować i uszkodzić. Jeśli masz dużo drzew na działce, wybierz plastikowe rynny. To także lepszy produkt pod względem praktycznym. Są gładkie, więc nie zalegają w nich liście. Ewentualne rysy, wykonane przez gałęzie nie będą widoczne i nie wpłyną na trwałość rynny.

Zakończ dach odpowiednią rynną

Wydaje się, że rynny to dekoracyjny szczegół. Tak naprawdę pełnią ważną rolę dla konstrukcji całego budynku. Z czego powinny być wykonane? Najlepiej dopasuj je bezpośrednio do warunków. Metalowe orynnowanie jest mocne, trwałe i odporne na różnice temperatur. Sprawdzi się w nasłonecznionych miejscach oraz przy intensywnych opadach śniegu. Rynny z plastiku są równie trwałe i nie grozi im korozja. Mają najgładszą powierzchnię z wszystkich materiałów, więc łatwo spływa z nich woda i nie zalegają w nich liście. Są też prostsze w montażu. Zarówno plastikowe, jaki metalowe orynnowanie zamówisz w Castoramie.