Jak sprawdzić gdzie przecieka dach i jak go naprawić? Renowacja dachów

W artykule o naprawie dachu dowiesz się, jak skutecznie zlokalizować przeciek i przeprowadzić renowację dachu. Poznasz także praktyczne wskazówki dotyczące naprawy różnych elementów dachu, takich jak obróbka komina, kosz dachowy, okna dachowe i folia dachowa. Znajdziesz również porady dotyczące naprawy dachów płaskich, dachów z blachy i rynien dachowych. Zapraszamy do odkrycia, jak sobie poradzić z przeciekającym dachem i chronić swoją nieruchomość.

Dach

Dach to newralgiczne miejsce, którego uszkodzenie lub nieszczelność może przysporzyć wiele kłopotów. Dlatego też wiedza jak naprawić dach oraz jak znaleźć miejsce przecieku jest tak ważna. Przeciekający dach można naprawić, korzystając z pomocy fachowców albo samodzielnie. Poniżej znajdziesz opisy kilku metod naprawy dachu w zależności od tego, z czego jest on wykonany i gdzie powstał przeciek.

Jak sprawdzić, gdzie przecieka dach – praktyczne wskazówki 

W większości przypadków uszkodzenia dachu i jego nieszczelność jest trudna do wykrycia. Przeciek może pojawić się zupełnie gdzie indziej, niż ślady zalania. Dlatego warto poznać miejsca, w których najczęściej powstają przecieki. Oto one:

Obróbka wokół komina

To najczęstsze miejsce, w którym dochodzi do przeciekania. Zwłaszcza w miejscu łączenia komina z połacią dachu. Gdy zauważysz przeciek w tym miejscu, powinieneś wymienić stare kołnierze z blachy na nowe. Możesz także zastosować profesjonalne taśmy dekarskie. Są to nowoczesne materiały, dzięki którym pozbędziesz się nieszczelności i szpar wokół komina. Materiał ten pozwala na stworzenie trwałego połączenia i jest odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Jak znaleźć przeciek w okolicy komina? Powinieneś wejść na dach i dokładnie sprawdzić miejsca łączeń z poszyciem dachu. W trakcie wykonywania tej czynności zachowaj szczególną ostrożność! Użyj kasku i szelek bezpieczeństwa. Powinieneś być asekurowany przez drugą osobę.

Nieszczelny kosz dachowy

Jeżeli na dachu Twojego domu znajduje się kosz dachowy, to on także może być przyczyną przecieku. Jest on miejscem łączniem kilku płaszczyzn, dlatego powinien być całkowicie szczelny. Jeżeli zorientujesz się, że ten element przecieka, trzeba jak najszybciej wezwać fachowców, gdyż naprawa takiej usterki jest skomplikowana i często wymaga ponownego układania dachu w danym miejscu.

Podejrzewasz, że to właśnie nieszczelny kosz dachowy jest przyczyną przecieku? By się przekonać, czy tak jest istotnie, powinieneś wyjść na dach. Sprawdź, czy jest to tylko mała nieszczelność, czy też poważniejsze uszkodzenie, na przykład na skutek działania wiatru. Jak zawsze w takich przypadkach zachowaj ostrożność i zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Użyj liny asekuracyjnej, szelek bezpieczeństwa i kasku.

Nieszczelne okna dachowe

Nie chodzi tutaj oczywiście o pozostawione przypadkowo otwarte okno, ale o uszkodzone lub źle zamontowane okna dachowe. Zły montaż lub izolacja mogą prowadzić do ich przeciekania, a co za tym idzie powolnego zalewania domu. Jeśli zauważysz, że Twoje okna przeciekają, to warto je uszczelnić za pomocą nowych kołnierzy uszczelniających. Dzięki temu zapewnisz sobie całkowitą nieprzepuszczalność.

Podejrzewasz, że to nieszczelne okno dachowe odpowiada za przeciekaniu dachu? Udaj się na strych. Najlepiej w trakcie deszczu, wtedy z łatwością zauważysz wszystkie przeciekające miejsca. Możesz wymienić tylko jeden kołnierz, ale dobrą praktyką jest zmiana całego kompletu, tak by wszystkie elementy były nowe i szczelne.

Uszkodzona folia dachowa

Jeżeli poszukiwania przecieku w wyżej wspomnianych miejscach nie dają rezultatu, może to oznaczać, iż uszkodzeniu uległa fola dachowa. Jest ona umieszczona pod dachówkami i ma za zadanie przechwytywać wodę.

By naprawić takie uszkodzenie, nie musisz na całe szczęście demontować dachu i układać folii na nowo. Wystarczy zabezpieczyć rozdarcie za pomocą specjalnej taśmy. Jest ona wytrzymała, oraz odporna na działanie wilgoci, jak i wysokich oraz niskich temperatur. Dzięki temu problem przeciekającego dachu rozwiążesz bardzo szybko, a co najważniejsze skutecznie.

Przeciekający dach

Naprawa dachów – co trzeba wiedzieć 

Bez względu na to, który element jest uszkodzony, warto wiedzieć jak poradzić sobie z zadaniem takim, jak renowacja dachów. W wielu sytuacjach pomaga ona nie tylko w przypadku przeciekania dachu, ale także innych uszkodzeń.

Naprawa dachów płaskich 

Dachy płaskie wykonuje się zwykle z takich materiałów jak papa czy też inne membrany, dlatego są dość proste w naprawie. Najprościej to zrobić nakładając kolejną warstwę papy izolującej. Nie musisz zdzierać obecnej, wystarczy przykryć ją nowym materiałem chroniącym przed wilgocią.

W zależności od wielkości uszkodzeń można zastosować różne materiały. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście papa, która jest tania, skuteczna i stosunkowo łatwa w instalacji. Rolka dobrze się rozwija, a montaż na gorąco jest skuteczny i trwały. Dlatego tę metodę nadal stosuje się nawet na dużych obiektach.

Jak naprawić przeciekający dach z blachy

Najlepszą metodą na naprawę niewielkich uszkodzeń blaszanego dachu jest zastosowanie żywicy polimerowej. Po na niesieniu i wyschnięciu tworzy ona szczelną powłokę, która odporna jest na działanie wielu czynników, takich jak wilgoć, wysokie i niskie temperatury, czy też promienie UV.

Żywica polimerowa jest bardzo prosta w nakładaniu. Nie różni się ono niczym od malowania. Do jej rozprowadzenia używasz pędzla, a żywica sprzedawana jest w praktycznej puszce. Co ważne, uzyskuje odporność na działanie wody już po kilku godzinach od nałożenia na blaszany dach.

Naprawa rynien dachowych

Częstą przyczyną zalewania domu, są zepsute rynny dachowe. Mogą one być dziurawe, niedrożne lub poszczególne ich elementy się rozłączyły. Naprawa rynien nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Przepchanie niedrożnych odcinków najwygodniej przeprowadzisz za pomocą myjki ciśnieniowej. Skutecznie wypłucze ona liście, mech oraz inne zanieczyszczenia, jakie zbierają się w rynnach dachowych.

Rynny wykonane z tworzywa łączone są obejmami, które można łatwo zdemontować. Po wymianie uszkodzonych elementów rynna powinna skutecznie odprowadzać deszczówkę, a Ty nie będziesz musiał martwić się o kolejne przecieki. Natomiast rynny blaszane, wymagają także ochrony przed korozją. Najprostszym rozwiązaniem jest pomalowanie danego elementu farbą przeciwkorozyjną.

Przeciekający dach – teraz już wiesz, jak sobie z nim poradzić

Jak widzisz znalezienie miejsca przecieku i jego naprawa w dachu nie są takie trudne. Potrzebna jest tylko wiedza gdzie szukać nieszczelności i jak im zaradzić. Mamy nadzieje, że nasze wskazówki pomogą Ci w realizacji tego zadania. Wiesz również, jaki sprzęt i materiały najlepiej się do tego nadadzą.

Planujesz załatać nieszczelność w Twoim dachu? W takim razie odwiedź sklep Castorama.pl. Znajdziesz tutaj wszystkie wspomniane w artykule produkty. W naszej ofercie posiadamy także inne produkty do naprawy lub renowacji dachu. Pochodzą one od znanych i cenionych producentów i są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach.

Nie czekaj, napraw Twój dach z Castorama.pl już dziś!

Dach to newralgiczne miejsce, którego uszkodzenie lub nieszczelność może przysporzyć wiele kłopotów. Dlatego też wiedza jak naprawić dach oraz jak znaleźć miejsce przecieku jest tak ważna. Przeciekający dach można naprawić, korzystając z pomocy fachowców albo samodzielnie. Poniżej znajdziesz opisy kilku metod naprawy dachu w zależności od tego, z czego jest on wykonany i gdzie powstał przeciek.