Kleje do systemów dociepleń – wybór i zastosowanie

Kleje do styropianu, polistyrenu ekstrudowanego i wełny mineralnej – produkty te odpowiadają w dużej mierze za wytrzymałość i trwałość systemów dociepleń. Warto więc wiedzieć, jaka jest ich specyfikacja i dostępne na rynku ich rodzaje oraz jakie zasady stosowania je obowiązują.

Klej do styropianu Atlas Premium 25 kg

Tego rodzaju kleje są niezbędne w trakcie ocieplania ścian zewnętrznych, ponieważ to one pozwalają nam skutecznie zamontować warstwę termoizolacyjną, a co więcej – odpowiadają również za utrzymywanie ciepła. W ich przypadku bardzo ważne są takie parametry użytkowe jak przyczepność, czas wiązania czy odporność na warunki atmosferyczne, ale nie mniej istotne jest właściwie przeznaczenie kleju. Do ocieplania ścian zewnętrznych wykorzystywany jest styropian, wełna mineralna, a także polistyren ekstrudowany (XPS), który stosuje się w warstwach cokołowych budynku. Do każdego z tych materiałów powinniśmy zastosować odpowiedni klej, choć na rynku dostępne są też zaprawy uniwersalne.

Kleje do styropianu

Są łatwo dostępne na polskim rynku ze względu na dużą popularność styropianu wykorzystywanego do tworzenia termoizolacji ścian zewnętrznych budynku metodą lekko-mokrą. Ich jakość może być nieco niższa niż klejów przeznaczonych do polistyrenu ekstrudowanego oraz wełny mineralnej. Jest to jednak spowodowane tym, że oba te materiały są bardziej wymagające pod względem wiązania. Z tego względu kleje do styropianu są tańsze od tych przeznaczonych dla wełny mineralnych i XPS, co przekłada się na niższy koszt wykonania całego systemu ociepleniowego. Ich teoretycznie niższa jakość nie ma także wpływu na rozprowadzanie zaprawy na pożądanej powierzchni, co jest wyjątkowo łatwe przy użyciu standardowej kielni lub też przy pomocy specjalnego agregatu – w tym przypadku nie pomoże nam niestety pistolet do kleju. Doskonale nadają się zarówno do nowo wznoszonych budynków, jak i tych, które są poddawane termoizolacji. Klej do styropianu może być nanoszony na powierzchnie betonowe, gazobetonowe, cementowe, cementowo-wapienne, wykonane z cegieł i pustaków ceramicznych i silikatowych oraz bloczków z betonu komórkowego. Poza tym, że nadaje się do klejenia płyt styropianowych, może służyć też do wypełniania ubytków w ustabilizowanym podłożu czy też wyrównywaniu powierzchni, chociażby w celu wykończenia jej płytkami – do ich montażu przeznaczony jest już zaś, rzecz jasna, specjalny klej do płytek.

Klej do styropianu Atlas Premium 25 kg
Klej do styropianu Atlas Premium 25 kg

Warto pamiętać również o tym, że dzielimy je na 2 rodzaje:

kleje do styropianu, które są przeznaczone tylko do przyklejania styropianu,

kleje do zatapiania siatki, których głównym przeznaczeniem jest zatapianie siatki, ale mogą być też w niewielkim stopniu stosowane do przyklejania styropianu.

Klej do siatki Atlas Premium 25 kg
 
 Klej do siatki Atlas Premium 25 kg

Kleje do polistyrenu ekstrudowanego

Polistyren ekstrudowany stosuje się najczęściej w strefach cokołowych, które są bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Materiał, jakim jest XPS, jest czasami traktowany jako rodzaj styropianu. Tymczasem posiada on inne właściwości i wymaga stosowania innej zaprawy klejowej w systemach ociepleniowych. Aby skutecznie przytwierdzić płyty z polistyrenu ekstrudowanego, możemy zastosować wspomniany wyżej klej do zatapiania siatki lub też skorzystać ze specjalnego kleju wyższej jakości do klejania płyt XPS. Do tego rodzaju płyt styrodurowych wytwarzane są kleje poliuretanowe, które podobnie jak te do styropianu są wyjątkowo łatwe w nakładaniu i rozprowadzaniu. Poza tym mogą szybciej uzyskiwać pełne utwardzenie – nawet już po 24 godzinach. Co więcej, tego rodzaju łącznik ma szerokie możliwości zastosowania. Zachowuje bowiem świetną przyczepność z wieloma materiałami konstrukcyjnymi – oprócz powierzchni wykonanych z cegieł, pustaków, betonu czy tynku, świetnie współpracuje również membranami bitumicznymi, papami, masami dyspersyjnymi, PCV, a nawet szkłem, drewnem i metalem.

Kleje do wełny mineralnej

Kleje do wełny mineralnej posiadają najwyższą spośród wszystkich dostępnych na rynku zapraw klejowych do systemów ociepleń jakość. Zastosowanie środka najwyższej jakości jest zdeterminowane specyfiką wełny mineralnej, a przede wszystkim jej najwyższą wagą. Co ciekawe, niemal wszystkie kleje tego rodzaju nadają się również do przyklejania płyt styropianowych oraz płyt styrodurowych XPS. Poza ich głównym zastosowaniem, czyli przyklejaniem płyt z wełny mineralnej do stabilnych podłoży, mogą służyć także do zatapiania siatki zbrojącej. Zaprawy klejowe do wełny mineralnej charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością wstępną, urabialnością oraz wytrzymałością.

Porada eksperta:

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju płyty mineralne stosujemy, przed ich przyklejeniem do pożądanego podłoża należy je dokładnie przeszpachlować. Możemy jednak mówić o dwóch metodach przyklejania, które są uzależnione od układu włókien w płytach z wełny mineralnej. Lamelowe, które posiadają układ prostopadły do powierzchni płyt, przykleja się bowiem metodą „na grzebień". Płyty posiadające zaburzony układ włókien przytwierdza się natomiast metodą kombinowaną, nazywaną również obwodowo-punktową – stosuje się ją również w przypadku płyt styropianowych i XPS.

Klej Soudal Soudabond Easy do płyt g-k 750 ml
Klej Soudal Soudabond Easy do płyt g-k 750 ml

Kleje uniwersalne

Mimo że każdy z materiałów termoizolacyjnych posiada specjalną zaprawę klejową, na rynku dostępne są również wyroby uniwersalne. Tego rodzaju kleje pozwalają na przyklejanie do podłoża zarówno płyt wykonanych ze styropianu, jak i wełny mineralnej, niezależnie od ich rodzajów i układu włókien. Kleje uniwersalne możemy wykorzystać również swobodnie do zatapiania siatki zbrojeniowej w bezspoinowych systemach ociepleń. Należy przy tym zaznaczyć, że takie produkty nie mają dużych ograniczeń związanych z podłożem – mogą być bowiem stosowane na tynkach cementowych, cementowo-wapiennych, murach z cegieł i pustaków ceramicznych, silikatowych oraz bloczków z betonu komórkowego, a także powierzchniach betonowych i warstwach styropianu w systemie ociepleń. Kleje uniwersalne do styropianu, wełny mineralnej i zatapiania siatki odznaczają się też w wielu przypadkach bardzo dobrą plastycznością i wydłużonym czasem korygowalności, który pozwala na łatwe dokonywanie poprawek. Nie musimy się przy tym obawiać o wytrzymałość mechaniczną. Na takie produkty warto stawiać przede wszystkim wtedy, gdy termoizolacja budynku jest mieszana, tj. tworzy się ją z różnych materiałów izolacyjnych.

Zastosowanie klejów

Stosując zaprawy klejowe do systemów dociepleń, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Bardzo ważna jest, chociażby dopuszczalna temperatura oraz metoda aplikacji. Aby zaś wyposażyć się w niezbędną ilość kleju, powinniśmy sprawdzić jego zużycie, wyrażane w kilogramach na m². Kolejny ważny aspekt to czas wiązania, szczególnie w przypadku styropianu – to od niego zależy, po jakim czasie od przyklejenia płyt będziemy mogli przystąpić to kołkowania styropianu oraz zatapiania siatki zbrojącej. Warto zwrócić również uwagę na wszystkie informacje dodatkowe, które podaje nam producent danego wyrobu, skąd dowiemy się m.in. o maksymalnej grubości, jaką może osiągnąć pojedyncza warstwa kleju.

Porada eksperta:

Pamiętajmy także o tym, że jeśli nie przystępujemy do pracy zaraz po zakupie zaprawy, powinniśmy sprawdzić jej dopuszczalny okres przechowywania. Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy na karcie technicznej dołączanej przez producenta.

Data publikacji: 07.09.2016