Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których często nie przywiązujemy większej wagi podczas wykonywania pokrycia dachowego. Tymczasem mogą one odgrywać bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu dachu. W poniższym artykule przedstawiamy informacje dotyczące ich charakterystyki i wyboru – omówimy, co warto wiedzieć o tego rodzaju akcesoriach.

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Kominki wentylacyjne

Zgodnie z nazwą odpowiadają za wentylację danego budynku. Nie stanowią jednak ciągu kominowego, który biegnie przez wnętrze domu aż po dach, a jedynie jego element wykończeniowy, montowany bezpośrednio na pokryciu dachowym. Kominki wentylacyjne pełnią więc funkcje wywiewek, które umożliwiają skuteczne wyprowadzanie nieświeżych partii powietrza na zewnątrz budynku. Ich zadaniem jest także zabezpieczenie całego systemu wentylacyjnego przed wiatrem, deszczem czy śniegiem, które mogłyby zakłócić jego pracę. Poza tym stanowią też estetyczne zwieńczenie kanału wentylacyjnego. Tego rodzaju akcesoria są wymogiem zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych oraz w instytucjach użyteczności publicznej.

Wybór: Kominki wentylacyjne dostępną są pod wieloma nazwami i – co za tym idzie – przybierają różne formy. Elementy te powinny być dopasowane przede wszystkim do pustaków wentylacyjnych, które posłużyły do stworzenia kanału wentylacyjnego, oraz rodzaju pokrycia dachowego, a także oczekiwanej estetyki. Do wyboru mamy wywiewki, wywietrzniki i nasady, a także specjalne elementy przeznaczone do gontów dachowych i papy zgrzewalnej. Ważne, aby średnica tego rodzaju kominka nie była mniejsza niż 150 mm. Istotne jest również rozróżnienie kominków wentylacyjnych i odpowietrzających, które służą przede wszystkim jako zakończenie instalacji kanalizacyjnych.

Czy wiesz, że...

Kominki wentylacyjne przystosowane do pokryć dachowych wykonanych z gontów i pap pełnią nieco inną funkcję niż tradycyjne wywiewki, wywietrzniki i nasady, które stanowią zwieńczenie kanałów wentylacyjnych. Odpowiadają one bowiem przede wszystkim za wietrzenie warstwy termoizolacyjnej dachu i uwalnianie pary wodnej (kominki do papy), a także wentylację poddaszy nieużytkowych (kominki do gontów).

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Ławy kominiarskie

To elementy, które są przeznaczone do dachów skośnych, a konkretnie – według prawa budowlanego obowiązującego w Polsce – do pokryć dachowych o spadku połaci większym niż 25% oraz takich, do których wykonania posłuży łamliwe materiały budowlane. Mimo tak sprecyzowanej normy montaż tych akcesoriów warto rozważyć także na pokryciach o mniejszym spadku połaci. Głównie dlatego, że umożliwiają one sprawne dotarcie do komina oraz innych ważnych punktów dachu. Ława kominiarska ułatwia dokonywanie niezbędnych przeglądów oraz ewentualnych prac montażowych i konserwatorskich.

Wybór: Jako że ławy kominiarskie stanowią element systemu komunikacji dachowej, powinny być przede wszystkim trwałe i bezpieczne. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na solidność wykonania samej ławy oraz uchwytów, które przeznaczone są do montażu tego typu akcesoriów. Bardzo istotna jest też antypoślizgowa powierzchnia – tylko taka gwarantuje bezpieczne i swobodne poruszanie się po dachu. Najmniejsze znaczenie ma tutaj wygląd – ławy kominiarskie dostępne są jednak w wielu kolorach, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do charakteru całego pokrycia dachowego.

Ochrona przeciwśniegowa

Podobnie jak ławy kominiarskie, także specjalne płotki przeciwśniegowe, o których mowa, przeznaczone są do montażu na dachach skośnych. Tutaj prawo budowlane nie nakazuje nam ich stosowania w żadnym z przypadków, lecz ich wykorzystanie może się okazać równie cenne co zastosowanie ław. Zalegający w trakcie zimy śnieg jest bowiem powodem wielu kłopotów. Głównym problemem jest jego niekontrolowane osuwanie się, stwarzające niebezpieczeństwo zarówno dla elementów budynku, takich jak rynny, czy znajdujących się pod nim pojazdów, jak i samych mieszkańców domu. Takie rozwiązanie polecane jest wszędzie tam, gdzie rokrocznie mamy do czynienia z obfitymi opadami śniegu – szczególnie wtedy, gdy nasze pokrycie dachowe charakteryzuje się dużym nachyleniem.

Wybór: I tutaj możemy mówić o łatwym dopasowaniu płotków przeciwśniegowych do charakteru dachu. Elementy te produkowane są najczęściej ze stali lub aluminium oraz wykańczane dekoracyjnymi powłokami – dzięki temu osiągane są takie kolory jak ceglasty, kasztanowy, antracyt czy czarny. Warto, aby dobrze prezentowały się wraz z pozostałymi komponentami pokrycia i – co bardzo ważne – skutecznie zatrzymywały śnieg.

Porada eksperta:

Aby płotki przeciwśniegowe skutecznie spełniały swoje zadanie, powinno się je zainstalować na wysokości podparcia krokwi o murłatę, w drugim lub trzecim rzędzie dachówek od okapu dachu.

Ochrona przeciw ptakom

Tego rodzaju akcesoria do pokryć dachowych możemy zamontować w każdym miejscu, w którym obecność i działalność ptaków różnej maści nie jest przez nas pożądana. Co bardzo ważne, wbrew powszechnej opinii, jakoby taka ochrona miała być niebezpieczna dla zwierząt, jest zupełnie odwrotnie. A to dlatego, że – po pierwsze – elementy ograniczające dostęp do wybranych przez nas miejsc są na tyle elastyczne, że nie ranią ptaków, a po drugie – stworzenia te dysponują doskonałym wzrokiem i z odpowiedniej odległości dostrzegają przeszkodę. Taka ochrona stanowi więc swoistego rodzaju odstraszacz ptaków i idealnie nadaje się do zamontowania zarówno na dachach, jak i na parapetach, gdzie działalność tych zwierząt jest zauważalna.

Wybór: Podobnie jak inne elementy montowane na zewnątrz budynku, także akcesoria służące jako ochrona przeciw ptakom powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie wszelkich warunków atmosferycznych oraz promieniowania UV. Może to być np. połączenie metalu z tworzywem sztucznym lub stal na podstawie z poliwęglanu. Warto zwrócić też uwagę na rozmiary modułu, który zamierzamy zastosować, i dopasowanie go pod tym względem do docelowego miejsca montażu.

Porada eksperta:

Istotny jest też sposób instalacji ochrony na wybranej powierzchni. Możemy tego dokonać chociażby poprzez jej stałe przytwierdzenie za pomocą wkrętów. Znacznie mniej inwazyjnym sposobem jest jednak zastosowanie odpowiedniego kleju montażowego – poleca się użycie wyrobów neoprenowych lub tworzonych na bazie kauczuku syntetycznego. Na rynku dostępne są także ochrony, które możemy umieścić na zewnątrz jedynie poprzez ich ustawienie na powierzchni płaskiej.

Taśmy dekarskie

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Te akcesoria odgrywają zaś niebagatelną rolę w trakcie budowy oraz ewentualnych napraw pokrycia dachowego. Zastosowanie taśm dekarskich pozwala osiągnąć odpowiedni poziom szczelności nie tylko na samym dachu, ale także we wszystkich miejscach współpracujących bezpośrednio z pokryciem. Spośród nich wymieńmy kominy, wyłazy, kalenice, maszty antenowe, orynnowanie czy nawet parapety. Taśma jest w stanie załatać wszelkie nieszczelności, które prowadzą do powstawania destrukcyjnych przecieków.

Wybór: Ze względu na zadanie, jakie pełnią taśmy dekarskie, a więc zabezpieczanie przed przeciekami, elementy te powinny wykazywać pełną odporność na działanie wody oraz promieni UV. Niewrażliwość na te czynniki sprawia, że możemy być pewni pożądanej wytrzymałości wykonanej naprawy czy połączenia. Na rynku znajdziemy taśmy dekarskie wykonane z różnych materiałów, które są przeznaczone do obróbki konkretnych komponentów pokrycia dachowego, oraz produkty uniwersalne o szerokim zastosowaniu – szczególnie poleca są modele wykonane z folii aluminiowej wzbogaconej o lepiszcze bitumiczne.

Obróbki blacharskie

Pełnią podobną funkcję, co taśmy dekarskie, ponieważ ich głównym zadaniem jest ochrona przed destrukcyjnym działaniem wody. Blachy na dach tworzą system odwadniający pokrycie dachowe, dzięki czemu zapewniają skuteczne odprowadzanie wody. W konsekwencji tego zabezpieczają przed przeciekaniem jej pod powierzchnię pokrycia, chroniąc tym samym krokwie i deski czołowe przed działaniem deszczówki i pozostałych opadów atmosferycznych, oraz – co bardzo ważne – chronią ściany całego budynku przed spływaniem po nich wody. Dzięki temu mury nie wilgotnieją i nie ulegają zniszczeniu. Co więcej, jako element łączący dach z murem, stanowią estetyczne wykończenie pokrycia dachowego.

Wybór: Obróbki blacharskie dostępne są na rynku pod różnymi postaciami. Nieodzownymi elementami systemu odwadniającego są pasy podrynnowe oraz nadrynnowe, obróbki przyścienne, blachy skrajne oraz fartuchy – dostosowane zarówno do dachów skośnych, jak i dachów płaskich. Akcesoria te stanowią najczęściej elementy systemu rynnowego lub dachowego, dzięki czemu możemy z łatwością skomponować je z pozostałymi komponentami pokrycia, zyskując przy tym gwarancję ich prawidłowej i wieloletniej współpracy.