Produkty

Systemy ogrzewania rynien

Systemy ogrzewania rynien

System ogrzewania rynien przydatny jest szczególnie w zimie – wtedy ma za zadanie zapewnić orynnowaniu sprawne działanie. Co trzeba wiedzieć o tego typu technologii i jakie zalety wynikają z jej zastosowania?

system ogrzewania rynnyElementy sytemu ogrzewania rynien

System ogrzewania rynien zasilany jest elektrycznie. Jego głównym elementem są specjalne przewody zasilane napięciem 230 V, tzw. kable grzejne samoregulujące bądź stałooporowe. Pierwsze z nich są praktyczniejsze – można przycinać je do potrzebnej długości, ich powierzchnia grzejna jest większa, bo osiąga ok. 11-13 mm. Wyróżnia je również zmienna moc grzejna – samoczynnie zwiększają lub zmniejszają zakres pracy w zależności od tego, czy mają kontakt z lodowatą wodą czy suchym powietrzem. Dodatkowo są energooszczędne, ponieważ wystawione na działanie słońca, w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza pobierają jedynie połowę mocy wartości grzejnej. Im więc cieplejsze otoczenie kabla, tym mniej prądu jest pobierane. Przewody grzejne dobiera się odpowiednio do poszczególnych elementów systemu rynien – inne przeznaczone są do tradycyjnych rynien metalowych czy plastikowych, inne do koryt pokrytych papą.

Niektóre z kabli, szczególnie dłuższe, wymagają regulatora temperatury (termostatu), który pozwala na ustawienie optymalnej mocy ich grzania. Wybór właściwego regulatora jest o tyle ważny, że umożliwia ok. 30% oszczędność energii elektrycznej.

Ich montaż wymaga zamocowania w rynnach specjalnych klipsów, których zadaniem jest podtrzymywanie poprowadzonego wewnątrz przewodu – dzięki temu nie będzie miał on możliwości zmiany położenia. Co więcej, można lokować je w bliskiej odległości od siebie, gdyż nie grożą przegrzaniem się i przepaleniem.

Zalety systemu ogrzewania rynienrura do systemu ogrzewania rynny

Przede wszystkim prawidłowo zamontowana i sprawna instalacja tego typu pozwala na zachowanie w zimie drożności rynien i kanałów spustowych. Zapobiega gromadzeniu się w rynnie lodu i wody, która może przeciekać w głąb ścian, przedostawać się pod warstwę izolacji lub tworzyć na elewacji nieestetyczne zacieki. Stopiony dzięki systemowi ogrzewania śnieg i lód są odprowadzane do samej kanalizacji. Kable ograniczają możliwość powstawania uszkodzeń poszczególnych elementów systemu oprowadzania wody na skutek ciągłego jej zamarzania i odmarzania. Kolejną zaletą wynikającą z montażu kabli grzejnych jest fakt, że nie dopuszczają one do powstawania na rynnach i gzymsach niebezpiecznych sopli.

Rozmieszczenie kabli w rynnach bądź korytach poziomych, a także we wszelkich pionowych rurach pozwala więc nie tylko na sprawne działanie systemu orynnowania w czasie zimy, ale tym samym zabezpiecza sam budynek przed konsekwencjami przedłużającego się zastoju w nich lodu i wody. Warto także dodać, że kable grzejne stosowane w rynnach można zastosować również na dachach – szczególnie w tych miejscach, gdzie w czasie zimy zalegają największe ilości śniegu.

Data publikacji: 24.02.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie wybrać rynny - plastikowe czy metalowe? Podpowiadamy

Jakie wybrać rynny - plastikowe czy metalowe? Podpowiadamy
Gdy dobrze dobierzesz kolor rynien, stają się niemal niewidoczne, co nie znaczy, że można o nich zapomnieć w ogóle. Pełnią ważną rolę w odprowa...
Czytaj więcej

Czym jest budownictwo zrównoważone?

Czym jest budownictwo zrównoważone?
Zrównoważone budownictwo to projektowanie, budowanie oraz użytkowanie z myślą o przyszłości. Powstające w ten sposób budynki nie zanieczyszczają środo...
Czytaj więcej

Jakie rynny wybrać do naszego domu?

Jakie rynny wybrać do naszego domu?
Wybór odpowiednich rynien na dach naszego domu jest postanowieniem na długie lata. Decydując się na konkretny system i użyte do jego wytworzenia mater...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Systemy ogrzewania rynien