LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?

Obliczanie kąta nachylenia dachu jest istotnym elementem projektowania i budowy domu. Kąt ten wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale także na jego funkcjonalność, w tym odprowadzanie wody deszczowej i śniegu. W tym artykule omówimy, jak obliczyć kąt dachu, zarówno jednospadowego, jak i dwuspadowego.

Jak obliczyć kąt dachu?

Jak obliczyć kąt dachu? Podstawowe pojęcia

Zanim przejdziemy do szczegółów obliczania kąta nachylenia dachu, warto dokładniej zrozumieć kilka kluczowych pojęć, które są niezbędne do prawidłowego wykonania tych rachunków.

Kąt nachylenia dachu

To miara, która określa, jak stromo dach nachyla się względem poziomej płaszczyzny. Wpływa on na odprowadzanie wody, gromadzenie się śniegu, a także na estetykę i aerodynamikę budynku. Kąt ten wyrażany jest zazwyczaj w stopniach.

Dach jednospadowy

Dach jednospadowy to konstrukcja, w której mamy do czynienia z jedną płaszczyzną nachylenia. Jest to najprostszy typ dachu, często stosowany w nowoczesnych projektach domów, garaży czy budynków gospodarczych. Charakteryzuje się tym, że ma tylko jedną pochyłą powierzchnię, która zwykle spada od wyższego muru do niższego.

Dach dwuspadowy

Jest to tradycyjna forma dachu, która składa się z dwóch nachylonych płaszczyzn, spotykanych najczęściej w domach jednorodzinnych. Te dwa spady zazwyczaj łączą się na szczycie budynku, tworząc grzbiet dachu. Dachy dwuspadowe są cenione za ich klasyczny wygląd i efektywność w odprowadzaniu wody oraz śniegu.

Jak obliczyć kąt dachu jednospadowego?

Obliczenie kąta nachylenia dachu jednospadowego jest stosunkowo proste i wymaga podstawowej wiedzy z zakresu trygonometrii. Oto szczegółowy przewodnik, jak to zrobić.

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu jednospadowego – zmierz wysokość i szerokość dachu

Pierwszym krokiem w procesie obliczania kąta nachylenia dachu jest dokonanie precyzyjnych pomiarów, które są fundamentem dla dokładnych obliczeń.

 • Wysokość (H). Zacznij od zmierzenia odległości pionowej od najwyższego punktu dachu, a więc szczytu, do jego podstawy, czyli krawędzi dolnej. Ta wartość jest istotna, ponieważ stanowi przeciwprostokątną w trójkącie, który pomoże Ci obliczyć kąt nachylenia dachu.
 • Szerokość (W). Następnie zmierz odległość poziomą dachu w jego najszerszym miejscu. Ta szerokość, będąca przyprostokątną w naszym trójkącie, jest równie ważna, ponieważ od niej zależy, jak stromo dach się nachyla.
Kąt nachylenia dachu

Kąt nachylenia dachu – jak obliczyć?

Następnym krokiem w obliczaniu kąta nachylenia dachu jest wykorzystanie funkcji tangensa. Aby obliczyć wartość tangensa, wystarczy podzielić wysokość dachu przez jego szerokość. Wzór tan(α) = H/W pozwala na przekształcenie tych wymiarów fizycznych dachu w konkretną wartość tangensa, która następnie może być użyta do wyznaczenia kąta nachylenia przykrycia dachowego. 

To proste, ale efektywne narzędzie matematyczne, jest niezwykle pomocne w projektowaniu i budowie dachów, pozwalając na precyzyjne dopasowanie kąta nachylenia do potrzeb konstrukcyjnych czy estetycznych budynku.

Jak obliczyć kąt dachu jednospadowego? Konieczne kalkulacje

W końcowym etapie obliczania kąta nachylenia dachu, kluczowe jest przekształcenie wartości tangensa na kąt. Można to zrobić na dwa sposoby.

 • Użyj kalkulatora trygonometrycznego. Po obliczeniu wartości tangensa (tan(α)), wprowadź ją do kalkulatora trygonometrycznego. To proste narzędzie jest niezwykle przydatne i pozwala na szybkie uzyskanie dokładnych wyników.
 • Użyj tabeli tangensów. Jeśli nie masz dostępu do kalkulatora trygonometrycznego, alternatywą może być skorzystanie z tabeli tangensów. Tabele te zawierają wartości tangensa dla różnych kątów, co pozwala na odnalezienie kąta odpowiadającego obliczonej wartości tangensa.

Załóżmy, że wysokość dachu wynosi 3 metry, a szerokość 5 metrów. W takim przypadku:

 • najpierw oblicz tangens – tan(α) = 3m/5m = 0.6;
 • następnie, znajdź kąt – α ≈ 31 stopni. Przypominamy, że możesz to zrobić, używając kalkulatora trygonometrycznego, który bezpośrednio przeliczy wartość tangensa na kąt lub znaleźć odpowiadający mu kąt w tabeli.
Jak obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego?

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego?

Obliczenie kąta nachylenia dachu dwuspadowego wymaga podejścia uwzględniającego jego symetryczną strukturę. Oto kroki, które należy wykonać w tym procesie.

Dokonanie pomiarów

Pierwszym krokiem jest dokładne zmierzenie wymiarów dachu.

 • Wysokość szczytu dachu (H). Zmierz odległość pionową od najwyższego punktu dachu, czyli grzbietu, aż do jego podstawy. Ta wysokość jest kluczowa dla obliczeń.
 • Szerokość dachu (W). Następnie zmierz całkowitą szerokość dachu, która będzie potrzebna do dalszych obliczeń.

Podział szerokości na pół

Dach dwuspadowy składa się z dwóch symetrycznych trójkątów, dlatego szerokość dachu dzielimy na pół. Oblicz połowę szerokości dachu, dzieląc W na 2. Otrzymana wartość będzie reprezentować długość przyprostokątnej w naszych obliczeniach trygonometrycznych.

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego? Pomiary

W tym kroku stosujemy metodę podobną do tej używanej przy dachu jednospadowym.

 • Oblicz tangens kąta. Dla każdej strony dachu oblicz tangens kąta (tan(α)) korzystając ze wzoru H/(W/2).
 • Znalezienie kąta. Użyj kalkulatora trygonometrycznego lub tabeli tangensów, aby na podstawie obliczonej wartości tangensa wyznaczyć kąt nachylenia dachu w stopniach.

Załóżmy, że wysokość szczytu dachu wynosi 4 metry, a całkowita szerokość dachu to 8 metrów. W takim przypadku:

 • połowa szerokości – W/2 = 8m/2 = 4m;
 • oblicz tangens – tan(α) = 4m/4m = 1;
 • znajdź kąt – α ≈ 45 stopni (używając kalkulatora trygonometrycznego lub tabeli tangensów).
Jak obliczyć nachylenie dachu.

Jak obliczyć nachylenie dachu. Kilka słów na koniec Obliczanie kąta nachylenia dachu, zarówno jednospadowego, jak i dwuspadowego, jest nieodzownym elementem w procesie projektowania oraz budowy domu. Precyzyjne obliczenia są niezbędne, aby zapewnić nie tylko estetyczny wygląd budynku, ale także jego funkcjonalność, w tym efektywne odprowadzanie wody deszczowej i śniegu. Zastosowanie podstawowych zasad trygonometrii umożliwia dokładne dopasowanie kąta nachylenia dachu do indywidualnych potrzeb konstrukcyjnych czy estetycznych każdego budynku. Jeśli planujesz budowę lub remont dachu i szukasz materiałów, narzędzi czy porad ekspertów, zapraszamy do odwiedzenia sklepów sieci Castorama. W Castorama znajdziesz szeroki asortyment produktów do budowy i remontu dachów, a także profesjonalne doradztwo, które pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązania dla Twojego domu. Odwiedź naszą stronę internetową lub najbliższy sklep, aby dowiedzieć się więcej o ofercie i skorzystać z fachowej wiedzy naszych doradców. Zapraszamy do Castorama – razem zbudujemy coś wielkiego!