Produkty

Folia dachowa i membrana - właściwości i zastosowanie

Folia dachowa i membrana - właściwości i zastosowanie

Zamiast tradycyjnych pokryć dachowych, np. z papy na tzw. pełnym deskowaniu, można bezpośrednio na krokwiach układać membrany czy folie. Stanowią one materiały wstępnego krycia, zabezpieczające przed warunkami atmosferycznymi i zawilgoceniem. Co warto o nich wiedzieć?

membrana dachowa castoramaZadania folii i membran

Folie i membrany dachowe to nowoczesne materiały izolacyjne, które umieszcza się w odpowiednich warstwach, w rejonach pokrycia dachu i jego ocieplenia. Materiały te mają chronić konstrukcję dachu i jego izolację cieplną głównie przed zawilgoceniem. Może do tego dochodzić na skutek przeciekania zewnętrznej powierzchni dachu, ale także wskutek gromadzenia się skroplonej pary wodnej wewnątrz domu.

W zamieszkałych budynkach nieustannie pojawia się para wodna, która po skropleniu może wyrządzać szkody. Osadzanie się wody z pary prowadzi do niekorzystnego zawilgocenia budynku i jego dachu. Kiedy para przedostanie się do termoizolacji dachowej, przy niskich temperaturach nastąpi jej skraplanie wewnątrz ocieplenia. Wraz ze wzrostem zawilgocenia systemu ocieplenia zmaleją jego funkcje izolacyjne i może pojawić się konieczność kosztownego remontu dachu.

Folie

Folie dachowe mogą być:

- wysokoparoprzepuszczalne –nie stanowią bariery dla pary wodnej z wnętrza domu. Możemy je układać bezpośrednio na wełnie mineralnej. Wentylacja, dzięki wysokiej przepuszczalności, powstaje samoistnie. Są to folie zbrojone lub z zatopioną tkanką o dużej paraprzepuszczalności.

- niskoparaprzepuszczalne – przepuszczają jedynie niewielkie ilości pary. Stosowane są jako uszczelnienie pod pokrycia układane na łatach. Nie mogą one stykać się z ociepleniem. Między folią a izolacją powinna zostać szczelina wentylacyjna. Powstają wówczas tzw. dachy wentylowane. Są w nich 2 szczeliny wentylacyjne: jedna pod pokryciem, a druga pod folią.

- folie paroszczelne o bardzo niskiej przepuszczalności pary, przeznaczone do stosowania np. pod blachy układane w dachach niewentylowanych.

- folie paroizolacyjne – układa się je pod ociepleniem, od strony wnętrza. Chronią one wełnę mineralną (czy inną izolację) przed zawilgoceniem poprzez opóźnianie napływu pary z wnętrza domu.

Membranyfolia dachowa

Membrany są materiałami wysokoparoprzepuszczalnymi. Ich zaletą jest to, że można je układać bezpośrednio na termoizolacji. Eliminuje to szczelinę termoizolacyjną. Dach osuszany jest już nie przez dwie, ale tylko jedną szczelinę znajdującą się pod pokryciem. Takie dachy nazywane są niewentylowanymi z pokryciem wentylowanym.

Wyróżniamy membrany:

- lekkie, o mniejszej gramaturze i mniejszej wytrzymałości,

- ekrany, czyli specjalne ciężkie membrany, uniwersalne o wysokiej gramaturze, dużej trwałości i wytrzymałości mechanicznej.

Warunkiem skutecznej ochrony dachu i całego budynku przez membrany będzie właściwy sposób ich ułożenia i dobrego montażu.

Zastosowanie folii i membran

Zarówno folie, jak i membrany mają zastosowanie jako materiały zmniejszające zagrożenie wilgocią z zewnątrz (wody opadowe) oraz pochodzącą z wnętrz (skroplona para wodna). W razie uszkodzenie pokrycia dachowego albo w trakcie prac dekarskich, materiały te stanowią tymczasowe zabezpieczenie przed opadami.

Folie i membrany spełniają też rolę osłony przed kurzem i pyłami podczas wieloletniej eksploatacji dachu. Ponadto są wiatroszczelne, chronią izolację cieplną dachu przed przedmuchiwaniem przez wiatr.

Zastosowanie folii wstępnego krycia sprawdza się w dachach domów z poddaszem nieużytkowym. Tam przestrzeń nad ocieplonym stropem może być wentylowana. Folie znajdują także zastosowanie w nieocieplanych dachach budynków gospodarczych, magazynowych czy przemysłowych. Tam, ze względu na funkcje dachu i jego prosty kształt, nie jest potrzebna duża paraprzepuszczalność izolacji wiatrochronnej i wodochronnej. Ważniejsza jest wytrzymałość i niskie koszty dachu.

Natomiast membrany warto stosować w dachach niewentylowanych, w domach, gdzie poddasze wykorzystywane są użytkowo. Powszechnie stosuje się membrany np. pod pokrycia dachówką, blachodachówką czy łupkami układanymi na na łatach. Ostatnio często kładzie się też membrany na deskowaniu.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać remont poddasza?

Jak wykonać remont poddasza?
Remont poddasza to prawdziwe wyzwanie. Podczas tego typu przedsięwzięcia należy mieć na uwadze wiele istotnych aspektów, takich jak doprowadzenie inst...
Czytaj więcej

Remont dachu – niezbędna wiedza

Remont dachu – niezbędna wiedza
Na gruntowny remont dachu decydujemy się, kiedy stare pokrycie jest zniszczone i użytkowanie budynku staje się tym samym niebezpieczne. Na względzie m...
Czytaj więcej

Uszczelnianie membran i folii dachowych

Uszczelnianie membran i folii dachowych
Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej newralgicznych elementów całego budynku. Często zapominamy jednak o ty...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Folia dachowa i membrana - właściwości i zastosowanie