Produkty

Jaka folia, a jaka membrana na dach? Właściwości i zastosowanie

Jaka folia, a jaka membrana na dach? Właściwości i zastosowanie

Zamiast tradycyjnych pokryć dachowych, np. z papy na tzw. pełnym deskowaniu, można bezpośrednio na krokwiach układać membrany lub folie. Stanowią one materiały wstępnego krycia zabezpieczające przed warunkami atmosferycznymi i zawilgoceniem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka folia na dach jest najlepsza oraz jakie są jej rodzaje.

Przejdź do następnych akapitów:

Jaka folia na dach? Rodzaje 

Planujesz zabezpieczyć dach w Twoim domu? W takim razie przydatna okaże się wiedza na temat tego, jakie materiały możesz zastosować. Aby ułatwić Ci decyzję, przygotowaliśmy szybki przegląd typów folii dachowej dostępnych na rynku. Dzięki nim dowiesz się, jaka folia na dach pod blachę nadaje się najlepiej, a jaką należy zastosować w przypadku dachoblachówki. Ta wiedza pozwoli Ci sprawnie, bezpiecznie i skuteczne uszczelnić dach.

Ważne są parametry, jakimi charakteryzuje się dana folia dachowa. Jaką wybrać, by była ona wystarczająca w danym przypadku? Tego dowiesz się z opisu produktu. Duże znaczenie mają dane dotyczące paraprzepuszczalności, gramatury i zakresu temperatur, w których materiał zachowuje swoje parametry. Dlatego w poniższych opisach uwzględniliśmy informacje na ten temat. Powinny one pomóc Ci zdecydować, jaka folia pod pełne deskowanie będzie najlepsza, a jaka sprawdzi się w przypadku innych rodzajów krycia dachu.

Oto jakie rodzaje foli dachowej dostępne są na rynku:

  • Wysokoparoprzepuszczalne – nie stanowią bariery dla pary wodnej z wnętrza domu. Możemy je układać bezpośrednio na wełnie mineralnej. Wentylacja, dzięki wysokiej przepuszczalności, powstaje samoistnie. Są to folie zbrojone lub z zatopioną tkanką o dużej paraprzepuszczalności.

  • Niskoparaprzepuszczalne – przepuszczają jedynie niewielkie ilości pary. Stosowane są jako uszczelnienie pod pokrycia układane na łatach. Nie mogą one stykać się z ociepleniem. Między folią a izolacją powinna zostać szczelina wentylacyjna. Powstają wówczas tzw. dachy wentylowane. Są w nich 2 szczeliny wentylacyjne: jedna pod pokryciem, a druga pod folią.

  • Folie paroszczelne o bardzo niskiej przepuszczalności pary, przeznaczone do stosowania np. pod blachy układane w dachach niewentylowanych.

  • Folie paroizolacyjne – układa się je pod ociepleniem, od strony wnętrza. Chronią one wełnę mineralną (czy inną izolację) przed zawilgoceniem poprzez opóźnianie napływu pary z wnętrza domu.

jaka-folia-na-dach

Rodzaje membran na dach

Membrany są materiałami wysokoparoprzepuszczalnymi. Ich zaletą jest to, że można je układać bezpośrednio na termoizolacji. Eliminuje to szczelinę termoizolacyjną. Dach osuszany jest już nie przez dwie, ale tylko jedną szczelinę znajdującą się pod pokryciem. Takie dachy nazywane są niewentylowanymi z pokryciem wentylowanym.

Wyróżniamy membrany:

  • lekkie, o mniejszej gramaturze i mniejszej wytrzymałości;

  • ekrany, czyli specjalne ciężkie membrany, uniwersalne o wysokiej gramaturze, dużej trwałości i wytrzymałości mechanicznej.

Warunkiem skutecznej ochrony dachu i całego budynku przez membrany będzie właściwy sposób ich ułożenia i dobrego montażu.

Zastanawiasz się, jaka membrana dachowa pod blachodachówkę będzie najlepsza? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto się najpierw dowiedzieć, jakie zadania taki materiał powinien spełniać. Pomoże Ci to dokonać właściwego wyboru. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę zastosowań oraz funkcji, jakie powinny spełniać membrany i folie dachowe.

Zadania folii i membran

Folie i membrany dachowe to nowoczesne materiały izolacyjne, które umieszcza się w odpowiednich warstwach, w rejonach pokrycia dachu i jego ocieplenia. Materiały te mają chronić konstrukcję dachu i jego izolację cieplną głównie przed zawilgoceniem. Może do tego dochodzić na skutek przeciekania zewnętrznej powierzchni dachu, ale także podczas gromadzenia się skroplonej pary wodnej wewnątrz domu.

W zamieszkałych budynkach nieustannie pojawia się para wodna, która po skropleniu może wyrządzać szkody. Osadzanie się wody z pary prowadzi do niekorzystnego zawilgocenia budynku i jego dachu. Kiedy para przedostanie się do termoizolacji dachowej, przy niskich temperaturach nastąpi jej skraplanie wewnątrz ocieplenia. Wraz ze wzrostem zawilgocenia systemu ocieplenia zmaleją jego funkcje izolacyjne i może pojawić się konieczność kosztownego remontu dachu.

jaka-folia-na-dach

Folie i membrany – zastosowanie 

Zarówno folie, jak i membrany mają zastosowanie jako materiały zmniejszające zagrożenie wilgocią z zewnątrz (wody opadowe) oraz pochodzącą z wnętrz (skroplona para wodna). W razie uszkodzenie pokrycia dachowego albo w trakcie prac dekarskich materiały te stanowią tymczasowe zabezpieczenie przed opadami.

Folie i membrany spełniają też rolę osłony przed kurzem i pyłami podczas wieloletniej eksploatacji dachu. Ponadto są wiatroszczelne, chronią izolację cieplną dachu przed przedmuchiwaniem przez wiatr. Dzięki temu chronią cały budynek przed utratą ciepła, a co za tym idzie wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Zastosowanie folii wstępnego krycia sprawdza się w dachach domów z poddaszem nieużytkowym. Tam przestrzeń nad ocieplonym stropem może być wentylowana. Folie znajdują także zastosowanie w nieocieplanych dachach budynków gospodarczych, magazynowych czy przemysłowych. Tam, ze względu na funkcje dachu i jego prosty kształt, nie jest potrzebna duża paraprzepuszczalność izolacji wiatrochronnej i wodochronnej. Ważniejsza jest wytrzymałość i niskie koszty dachu.

Natomiast membrany warto stosować w dachach niewentylowanych, w domach, gdzie poddasze wykorzystywane są użytkowo. Powszechnie stosuje się membrany np. pod pokrycia dachówką, blachodachówką czy łupkami układanymi na łatach. Ostatnio często kładzie się też membrany na deskowaniu.

Folie oraz membrany dachowe spełniają bardzo ważną funkcję podczas budowy dachu. To od nich zależy, czy będzie on szczelny, czy też wilgoć, opady atmosferyczne oraz wiatr będą przedostawać się do wnętrza budynku. Dlatego też ich prawidłowy wybór ma tak duże znacznie dla powodzenia całego projektu. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci wybrać odpowiednie materiały dla Twojej budowy i skutecznie uszczelnić dach.

Data publikacji: 27.11.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać remont poddasza?

Jak wykonać remont poddasza?
Remont poddasza to prawdziwe wyzwanie. Podczas tego typu przedsięwzięcia należy mieć na uwadze wiele istotnych aspektów, takich jak doprowadzenie inst...
Czytaj więcej

Remont dachu – niezbędna wiedza

Remont dachu – niezbędna wiedza
Na gruntowny remont dachu decydujemy się, kiedy stare pokrycie jest zniszczone i użytkowanie budynku staje się tym samym niebezpieczne. Na względzie m...
Czytaj więcej

Uszczelnianie membran i folii dachowych

Uszczelnianie membran i folii dachowych
Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej newralgicznych elementów całego budynku. Często zapominamy jednak o ty...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaka folia, a jaka membrana na dach? Właściwości i zastosowanie