Produkty

Aby nie kapało z dachu - wiosenna naprawa rynien

Aby nie kapało z dachu - wiosenna naprawa rynien

Drożne rynny zapewniają sprawne i bezpieczne odprowadzenie wody z naszego dachu. Po trudnym dla rynien sezonie zimowym warto sprawdzić ich stan oraz dokonać niezbędnych napraw. Podpowiadamy, jak to zrobić.

rynny castoramaW okresie zimowym trudno uniknąć uszkodzeń orynnowania bo niskie temperatury zmniejszają elastyczność rynien, niezależnie od tego z jakiego materiału są wykonane. Ciężki śnieg a tym bardziej lód zsuwający się z dachu budynku wyłamuje kawałki rynien, czasami też wraz z hakami (zwanymi rynajzami lub rynhakami) podtrzymującymi cały system. Jeśli system haków jest dość gęsty - co 50 cm - zniszczenia mogą być zminimalizowane. Niestety nie zawsze jest możliwe odpowiednie zabezpieczenie rur spustowych bo zatory lodowe rozsadzają dolne części rur.

Jeśli okap dachu jest na wysokości 3-4 m, przegląd rynien możemy przeprowadzić samodzielnie, używając drabiny. W budynkach piętrowych i z poddaszem nie unikniemy konieczności wejścia na dach. Odpowiedni sprzęt do prac na wysokości mają nieliczni więc dla własnego bezpieczeństwa trzeba zatrudnić wykwalifikowanych dekarzy, zwłaszcza jeśli nowy dach jest objęty jeszcze gwarancją.

Na terenach zadrzewionych rynny sezonowo trzeba oczyszczać z zalegających w nich liści i gałązek czy igliwia. Najbardziej efektywnym sposobem usuwania tych zanieczyszczeń blokujących i obciążających rynny jest użycie myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego. W ten sposób sprawdzimy też czy rury spustowe są drożne. W przypadku zapchania ich liśćmi i innymi odpadami konieczne jest przepchanie, nawet jeśli trzeba czasowo zdemontować niektóre części.rynny naprawa

Kiedy zauważymy w rynnach i rurach spustowych wodne przecieki to znak, że nawet pozornie nie zniszczony element jest pęknięty i trzeba go wymienić. Czasami sytuację można uratować stosując samoprzylepną taśmę bitumiczną, kauczukową lub silikonową albo w miejscach połączeń rynien i rur spustowych użyć uszczelniacz dekarski. Oba warianty naprawy dotyczą jednak tylko orynnowania wykonanego z metalu.

W przypadku konieczności wymiany zniszczonych elementów na nowe sami możemy naprawić nieduże uszkodzone części- wystarczy pęknięte odcinki wypiąć z obejm i wstawić nowe. Samodzielnie też damy radę dokręcić lub dogiąć haki podtrzymujące rynny i obejmy mocujące rury spustowe.

Gdy uszkodzenia dotyczą większej części systemu rynien należy wymienić cały system odwodnienia dachu. Możliwość samodzielnej naprawy uwarunkowana jest sposobem montażu całego systemu odwodnienia. W przypadku systemu rynien połączonego uszczelkami, łatwo zdemontujemy zniszczone elementy i wstawimy nowe części. Gdy poszczególne części systemu połączone są na stałe – lutowane lub sklejone konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy z zakresu dekarstwa i odpowiednich narzędzi aby uszkodzone rynny ze stali ocynkowanej uszczelnić poprzez lutowanie lub wymienić na nowe elementy.

Wymiana całej rynny wraz z łączącymi ja kształtkami jest najczęściej skomplikowanym zadaniem bo nierzadko wiąże się z koniecznością zdemontowania części pokrycia dachowego sąsiadującego ze zniszczoną rynną. To już zadanie dla doświadczonych dekarzy.

Gdy odkryjemy zadrapane miejsca na rynnach stalowych powinniśmy je pomalować aby nie wdała się korozja. Farby zaprawowe zabezpieczą system przed rdzą. Najlepiej pomalować wszystkie elementy orynnowania – wtedy nie będzie widoczna różnica w kolorze a stare, wypłowiałe rynny zyskają nowe oblicze.

Data publikacji: 08.04.2013
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać remont poddasza?

Jak wykonać remont poddasza?
Remont poddasza to prawdziwe wyzwanie. Podczas tego typu przedsięwzięcia należy mieć na uwadze wiele istotnych aspektów, takich jak doprowadzenie inst...
Czytaj więcej

Remont dachu – niezbędna wiedza

Remont dachu – niezbędna wiedza
Na gruntowny remont dachu decydujemy się, kiedy stare pokrycie jest zniszczone i użytkowanie budynku staje się tym samym niebezpieczne. Na względzie m...
Czytaj więcej

Uszczelnianie membran i folii dachowych

Uszczelnianie membran i folii dachowych
Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej newralgicznych elementów całego budynku. Często zapominamy jednak o ty...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Aby nie kapało z dachu - wiosenna naprawa rynien