Co to jest obróbka blacharska?

Pewny dach nad głową jest tak samo ważny, jak mocne i trwałe fundamenty. Jednak w przypadku połaci dachowej trzeba dbać o każdy z elementów, jakie ją stanowią. Równie ważna, co jakość materiału pokrywającego połać dachową, jest staranność przy doborze i montowaniu obróbki blacharskiej.

Co to jest obróbka blacharska

Głównym zadaniem dachu jest ochrona budynku przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Jednak aby nie doszło do przecieku deszczu czy wody z topniejącego śniegu, konieczne jest perfekcyjne wykończenie tej części budynku. Wilgoć, która przedostanie się pod dach, jest bardzo niebezpieczna – ściekając do niższych partii dachu, ma utrudnioną możliwość odparowania, co wiąże się z zawilgoceniem fragmentu połaci dachowej. Konsekwencje tego są łatwe do przewidzenie – pojawia się zagrzybienie, a zimą, przy temperaturach poniżej zera, zawilgocony fragment zamarza. Przy znacznych wahaniach temperatury grozi mu natomiast nadwyrężenie właściwości nośnych na skutek odłamywania się zamarzniętych fragmentów. Aby nie dopuścić do takich konsekwencji, potrzebna będzie solidnie wykonana i zamocowana obróbka blacharska.

Materiał przeznaczony na wykonanie obróbek powinien być odpowiedniej jakości, ale równie ważne są starannie i niezwykle szczelnie wykonane fragmenty łączeń. Oprócz specjalnego sposobu zachodzenia na siebie metalowych elementów używa się lutowania, tak aby do minimum ograniczyć możliwość wnikania wody. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice mocowań rynien, które zbierają całą wodę z połaci dachowych i odprowadzają ją w dół. Im bardziej skomplikowany jest kształt dachu, tym więcej czeka nas pracy przy prawidłowym zabezpieczeniu jego zakamarków przed działaniem wilgoci i wody.

Za przykład niech posłuży nam komin – u jego boku najbliżej kalenicy należy wykonać tak zwany kozubek – uwypuklenie, które uniemożliwi gromadzenie się wody opadowej. To nie wszystko, bo zadbać należy również o zabezpieczenie pozostałych ścian komina. Tu możliwości jest więcej – jeśli kształt na to pozwala i część jego boku zwęża się u podstawy, mocuje się na nim blachę, tworząc tzw. wydrę. Innym rozwiązaniem będzie wykonanie wąskiego kanalika na każdym z boków i wmodelowanie w niego zagiętej blachy.

Co to jest obróbka blacharska

Pozostałe przykłady obróbek blacharskich, to:

  • pas nadrynnowy i podrynnowy,
  • bariera śniegowa mocowana w dolnej części dachu tuż nad rynnami,
  • obróbka przyścienna, którą spotykamy m.in. na obrzeżach okien dachowych,
  • wiatrownica boczna i górna instalowana na bocznych krawędziach dachu,
  • kalenica stożkowa i prosta wieńcząca górę połaci dachowej,
  • rynna koszowa głęboka i płytka mocowana przy daszkach nad lukarnami,
  • blacha okapowa.