LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Dach jednospadowy – konstrukcja, zalety i wady

Dach jednospadowy to zyskująca popularność konstrukcja. Domy pokryte dachem jednospadowym wydają się nowoczesne i ponadczasowe. Dach ten spełnia dokładnie te same funkcje, co jego inne odpowiedniki, czyli ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, jak i również walory estetyczne. Budowa dachu jednospadowego różni się znacząco od budowy dachów dwu i wielospadowych. Jak zatem wykonać go dobrze?

Przejdź do następnych akapitów:

Dach jednospadowy – jak wygląda?

Dach jednospadowy nazywany jest także pulpitowym oraz jednopołaciowym. Nazwa ta wzięła się od tego, że ten rodzaj zabudowy dachu składa się jedynie z jednej połaci, łączącej ze sobą dwie przeciwległe ściany budynku. Dach jednospadowy doskonale wpisuje się w charakterystykę nowoczesnej architektury, coraz częściej można je więc spotkać na polskich osiedlach domków jednorodzinnych. Dawniej ten rodzaj zabudowy dachu był spotykany, jednak jego przeznaczeniem było najczęściej zadaszenie budynków gospodarczych. Teraz robi on oszałamiające wrażenie, kiedy wieńczy domy industrialne.

Konstrukcja dachu jednospadowego – etapy pracy

Najprostszym sposobem zadaszenia budynku jest dach jednospadowy. Konstrukcja dachu jednospadowego wydaje się prosta. A czy tak jest? Przekonamy się!

dach jednospadowy

Przeczytaj również: Jakie rodzaje taśm uszczelniających wyróżniamy i do czego je zastosujemy?

Projekt dachu jednospadowego

Najważniejszym momentem w budowie domu jest wybranie odpowiadającego inwestora projektu. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze dane dotyczące budowy domu, a także konstrukcji dachu. Dokładnie opisane są tam kąt nachylenia dachu, ilość krokwi, a także ich rozmieszczenie. Jeśli jednak projektujesz swój dom indywidualnie, pamiętaj, że musisz zastosować się do wszystkich przepisów prawa budowlanego.

Uwaga! Nie w każdym terenie dom z dachem jednospadowym będzie możliwy do postawienia. Istnieją miejsca na mapie Polski, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego miasta lub gminy umożliwia budowanie domów pokrytych jedynie dachem dwuspadowym o kącie nachylenia wynoszącym co najmniej 30 stopni. 

Budowa więźby dachowej

W dachach jednospadowych, które charakteryzują się bardzo małym kątem nachylenia, można zastosować kilka rodzajów konstrukcji więźby dachowej. Z powodzeniem sprawdzi się w tym przypadku konstrukcja krokwiowa, w której to krokwie są elementami nośnymi dachu. Dla budynków, które mają nie więcej niż 7 metrów rozpiętości ścian wykorzystać można także konstrukcję krokwiowo-zastrzałową. Dla większych maksymalnie 12-metrowych przestrzeni można zastosować konstrukcję płatwiowo-kleszczową. 

Bez względu na to, który rodzaj więźby znajdzie zastosowanie w danym budynku, wznoszenie dachu rozpoczyna się od mocowania murłat w szczytach dwóch przeciwległych do siebie ścian. Do nich następnie mocuje się krokwie, na których osadzona będzie cała konstrukcja dachu.

Foliowanie lub deskowanie krokwi

Kiedy krokwie zostały już osadzone, można przejść do kolejnego etapu prac. Dawniej było to deskowanie, czyli pokrywanie deskami przestrzeni pomiędzy krokwiami. Obecnie czasochłonne i kosztochłonne deskowanie zastąpiono foliowaniem. Wykorzystuje się w tym celu specjalną folię paroprzepuszczalną. Ma ona podwójne zastosowanie. Po pierwsze maksymalnie uszczelnia dach, a po drugie sprawia, że zebrana wewnątrz budynku para wodna może odparować do atmosfery. Aby zapewnić 100% pewności dotyczącej szczelność konstrukcji, należy zastosować się do wskazówek producentów – zaleca się, by kładąc folię na konstrukcję dachu, przestrzegać tego, by zapewnić 10 centymetrów zakładki pomiędzy jednym a drugim arkuszem folii.

Łacenie dachu

Kolejnym krokiem jest położenie łat i kontrłat. Mają one zapewnić odpowiednią wentylację między folią a pokryciem dachowym.

Montowanie rynien i okien

Jeśli jest to przewidziane w projekcie, w tym momencie należy osadzić je w odpowiednim miejscu. Podobnie jest z rynnami. Przed położeniem dachówki na pokrycie dachu konieczne jest zamontowanie systemów rynnowych.

Sprawdź także: Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Wykończenie dachu 

Ostatnim obowiązkowym etapem prac budowlanych w zakresie wznoszenia dachu jest pokrycie go odpowiednim materiałem. Może to być tańszy gont, dachówka ceramiczna lub blachodachówka. 

dach jednospadowy

Zabudowa okapu

Kiedy już nasz dach jest gotowy, warto także zdecydować się na zabudowę okapu. Ma on zabezpieczyć przed dostaniem się między warstwy dachu gryzoni, ptaków i owadów, które mogłyby uszkodzić poszycie dachu. Zabudowany okap pełni także funkcję wizualną. Na zabudowę okapu można zdecydować się podczas prac dachowych lub odłożyć to na przyszłość.

Jak widać w budowie dachu jednopołaciowego, nie ma nic skomplikowanego. Niewielkie nachylenie dachu zapewnia naturalne odpływanie wody, jest to zatem doskonała alternatywa dla dachów płaskich. Wykończenie dachu jednospadowego nie generuje wysokich kosztów, może być nawet tańsze od budowy dachu dwuspadowego.

Zainspiruj się: Jak wybrać taśmę dekarską?

Dach jednospadowy- zalety i wady

Konstrukcja dachu jednospadowego jest najprostszym sposobem na pokrycie dachu. Posiada również wiele zalet. Jedną z nich jest zapewnienie nieograniczonej użytkowości najwyższej kondygnacji budynku. Przez bardzo mały kąt nachylenia, skos dachowy nie odbiera funkcjonalności pomieszczeń. 

Budowa domu z dachem jednospadowym to także rozwiązanie dla właścicieli niewielkich działek. Wymogiem budowy domu na małej działce jest takie posadowienie nieruchomości, by woda spływająca z dachu nie leciała na posesję sąsiada. Dzięki wyborowi domu z dachem jednospadowym można budować się bliżej granicy działki niż w przypadku domu z dachem dwuspadowym.

Nieocenioną zaletą dachu jednopołaciowego jest także cena. Ta plasuje się jako najniższa ze wszystkich możliwych rozwiązań architektonicznych. Ponadto dach jednospadowy daje nowoczesny design dla budowanych domów – szczególnie widać to na osiedlach domków jednorodzinnych i domków szeregowych.

Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Oczywiście, że ma. Jedną z wad dachów jednospadowych jest mały kąt nachylenia połaci dachowej. Minimalnie jest to 3 stopnie i o ile pozwala to na swobodny odpływ wody deszczowej z powierzchni dachu, tak zimą, kiedy na dachu zalegać będzie mokry śnieg może zrobić się niebezpiecznie. Konieczne może wówczas się okazać odśnieżanie nadmiernie ośnieżonego dachu w obawie przed naruszeniem jego konstrukcji pod naporem śniegu.

Data publikacji: 21.12.2022

Data aktualizacji: 21.12.2022