Więźba dachowa – co to jest? Rodzaje więźby dachowej i montaż

Jeśli planujesz budowę domu jednorodzinnego, powinieneś przede wszystkim pomyśleć nad stabilną i wytrzymałą konstrukcją. Czy wiedziałeś o tym, że do wielu budynków mieszkalnych nadal używa się więźby dachowej? To od niej zależeć będzie bezpieczeństwo całej Twojej rodziny. Czym w takim razie jest więźba dachowa? Sprawdź poniżej jej definicję oraz rodzaje.

Więźba dachowa

Co to jest więźba dachowa?

Więźba dachowa w prostym tłumaczeniu to dachowy szkielet z drewna, dzięki któremu przenosi się ciężar z powierzchni dachowej na ściany budynku. Jej pochyłość ma ogromne znaczenie, ponieważ to ona ma wpływ na stopień odprowadzonej wody, czyli na przykład na to, czy na dachu nie zbiera się śnieg. Przemyśl dokładnie konstrukcję więźby, a przede wszystkim jej rodzaj, zwłaszcza jeśli chciałbyś w przyszłości zagospodarować poddasze. 

Drewno na więźbę musi być bardzo wytrzymałe i solidnie przygotowane. Dlatego poleca się użycie sosny, świerka, modrzewia lub jodły. Jednak najczęściej wykorzystuje się w tym celu tarcicę obrzynaną, która jest najpopularniejszym konstrukcyjnym drzewem. Natomiast tarcica strugana o wygładzonych bokach, choć nieco droższa, jest bardziej luksusowa. Do niektórych konstrukcji wykorzystuje się drewno klejone wzdłużnie, co pozwala na zastosowanie bardzo długich segmentów.

Drewno, którego używa się do przygotowania więźby dachowej, zostaje wcześniej poddane impregnacji. Odpowiednie zabezpieczenie drewna nie tylko chroni go przed wilgocią, grzybami czy też innymi mikroorganizmami, ale także przed łatwopalnością. Impregnacja więźby dachowej jest totalną podstawą w obecnych czasach. Daje to gwarancję bezpieczeństwa gotowego budynku mieszkalnego. Jeśli poszukujesz dobrej jakości drewna budowlanego i płyt drewnopochodnych do konstrukcji dachu, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu.

Więźba dachowa

Więźba dachowa – rodzaje

W wielu domach jednorodzinnych najczęściej używane są trzy główne rodzaje więźby dachowej. Zanim jednak przystąpi się do pracy, warto zapoznać się najpierw z kształtem dachu. Natomiast to, w jaki sposób połączone będą wszystkie szczegóły, zależeć będzie od wyboru odpowiedniego rodzaju więźby. Zapoznaj się poniżej z ich opisem.

Więźba krokwiowa

Jest to zdecydowanie najłatwiejsza konstrukcja dachowa. Stosuje się ją w przypadku, gdy ściany domu jednorodzinnego na zewnątrz mają nie więcej niż siedem metrów odległości. Natomiast spadzistość dachu od czterdziestu do sześćdziesięciu stopni. Pojedyncza krokiew powinna mieć maksymalnie sześć metrów. Przenośną jej podstawą są dwie krokwie, które splatają się razem w kalenicy, rozmieszczone od siebie w odległości od siedemdziesięciu do stu centymetrów.

Murłaty natomiast mogą posłużyć do zamontowania końców krokwi. Warto jednak dokładnie przemyśleć wybór tej więźby, ponieważ montowanie elementów do konstrukcji musi być zrealizowane w profesjonalny sposób. To właśnie od tego montowania zależeć będzie stabilność dachu i bezpieczeństwo.

  Więźba jętkowa 

 Prosty w wytworzeniu rodzaj konstrukcji bez żadnych ograniczeń. Nic zatem dziwnego, że często wykorzystuje się go w budownictwie domów jednorodzinnych. Warto wiedzieć, że rodzaj ten występuje jako odmiana krokwi z dodatkowym elementem – jętką. Umiejscawia się ją głównie w jej połowie, ewentualnie ciut wyżej, aby się razem złączyły oraz utwardziły. Od rozmiaru dachu zależeć będzie, jaki rodzaj jętki zostanie użyty.

Klasyczna jętka ma nie więcej niż trzy i pół metra. Jeśli wykorzystuje się ją w domu z poddaszem do użytkowania, dolną część należy zamontować od dwóch do dwóch i pół metra nad podłogą. Odpowiednia wysokość poddasza przy dachu z małym nachyleniem, zależeć będzie jednak od stworzenia umocnionych ścianek kolankowych.

Więźba płatwiowo–kleszczowa

Aby użyć tego rodzaju, ściany powinny mieć jedenaście metrów rozpiętości, a ich nachylenie od sześciu do siedemdziesięciu stopni. Płatwie to belki, które opierają się o słupy, co sprawia, że większy ciężar dachu jest w stanie podnieść się na wysokość stropu. Murłaty oraz płatwie służą wtedy jako wsparcie dla krokwi, zapewniając dostatecznie dużo wzmocnienia. Jeśli marzysz o domku jednorodzinnym z płaskim lub stromym dachem, ale nie wiesz, jaką konstrukcję do budowy wybrać – płatwie będą tutaj strzałem w dziesiątkę.

więźba dachowa

Więźba dachowa – najważniejsze wskazówki dotyczące montażu

Na początku warto zaznaczyć, że montażem więźby dachowej zajmuje się doświadczona ekipa z odpowiednią specjalizacją. Zgrany zespół potrafi zmontować konstrukcję oraz rozłożyć folię dachową w zaledwie cztery dni. Możesz też spróbować sam, jeśli masz w tej dziedzinie jakieś doświadczenie. Najpierw należy zamontować murłaty za pomocą tak zwanych szpilek, zamontowanych w wieńcu. Jednak zanim się do tego przejdzie, należy oddzielić je od wieńca żelbetonowego. Można w tym celu użyć warstwy papy. Pręty gwintowe powinny mieć pasujące średnice. Należy je również zamontować według projektu, czyli najpierw belki podwalinowe, słupy, a następnie płatwie.

W kolejnym kroku montuje się wszystkie krokwie. Podczas ich przytwierdzania do murłatów, trzeba wyrżnąć w nich odmianę wrębu, którą jest zacios. Krokwie oraz ściany działowe poddasza nie mogą być dla siebie oparciem, muszą być od siebie oddalone. Jeśli by się ze sobą stykały, krokwie mogłyby powodować nacisk, a to skończyłoby się odkształceniami oraz pęknięciem ścian poddasza. Krokwie należy sumiennie wypoziomować, jeśli chcesz, aby połacie dachu było równomierne.

Decydując się na więźbę dachową, pamiętaj, nie kupuj jej z nieznanych źródeł. Nie inwestuj też w ten materiał budowlany, jeśli nie jesteś pewny co do jego jakości. Koszt więźby dachowej zależy od jej układu konstrukcyjnego. Jeśli będzie to prosty projekt, wydatki będą mniejsze. Należy pamiętać, że już początek 2021 roku nie był zbyt łaskawy dla osób, które chciały wybudować dom. I choć z nowym rokiem wcale nie jest łatwiej, ponieważ ceny wzrosły jeszcze bardziej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby materiałem na Twój dach była więźba dachowa. Cena uzależniona jest głównie od montażu.

Natomiast koszty wykonania zależne są przede wszystkim od poszczególnego województwa. Najczęstsze jednak normy cenowe mieszczą się w granicach od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu złotych za metr kwadratowy. Polecamy wybór dachu spadowego, ponieważ jest on w Polsce najpopularniejszy, a co najważniejsze, najtańszy. Do jego budowy nie potrzebujesz żadnych zaawansowanych technologii. Musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że im więcej spadów wybierzesz, tym koszty będą większe.