Produkty

Papa na dach - czy warto?

Papa na dach - czy warto?

Izolacja dachu jest ogromnie ważnym elementem budowy i remontu domu. Papa jest od lat stosowanym i wciąż bardzo popularnym materiałem służącym do tego celu. Zastanawiając się jaki rodzaj izolacji wybrać, warto jest poznać wady i zalety papy – umożliwi to nam wybór optymalnego dla naszych potrzeb rozwiązania.

papa asfaltowa zgrzewalnaPopularna papa była wykorzystywana jako pokrycie dachów płaskich, głównie w latach 60. i 70. Na dachach skośnych stosowana jest głównie jako warstwa spodnia, na której układane jest właściwe pokrycie dachu. Dzieje się tak przez wzgląd na jej parametry techniczne oraz ze względów estetycznych – czarna, smolista papa nie prezentuje się najlepiej na spadzistym dachu. Niemniej popularność papy zdaje się nie słabnąć, dlatego przystępując do remontu dachu, który jest pokryty tym materiałem, możemy rozważyć naprawę jedynie powstałych z czasem ubytków.

Rodzaje papy

Papa asfaltowa jest coraz rzadziej występującym materiałem, którym pokrywa się dachy. Dzieje się tak przez wzgląd na jej słabe parametry techniczne oraz trudności, jakie nastręcza w montażu. Ten rodzaj papy najlepiej sprawdza się przy remontach – dobrze układa się w miejscach, w których powstały ubytki. Istotną zaletą papy asfaltowej jest również jej niewysoka cena.

Papa termozgrzewalna jest obecnie częściej stosowanym materiałem niż jej tradycyjny odpowiednik. Posiada ona lepsze parametry techniczne, a jej trwałość specjaliści oceniają na około 25-30 lat. Ten rodzaj papy jest również bardziej odporny na działanie warunków atmosferycznych oraz ważne jest, że nie pęka w miejscach zgięć. Działanie wysokiej temperatury nie powoduje wypaczania jej powierzchni ani mięknięcia.

Kiedy wybrać papę?

Papa na pewno sprawdzi się dobrze jako środek naprawczy dla dachów pokrytych tym materiałem. Pozwoli to nam uniknąć kosztownego remontu dachu i wymiany wierzchniej warstwy. Niestety papa nie powinna być stosowana jako pokrycie dachu, którego kąt nachylenia jest większy niż 20 stopni – pod wpływem promieniowania słonecznego przyklejone warstwy mogą się odklejać i odpadać.układanie papy na dachu Kolejnym minusem papy jest jej nieprzepuszczalność. Co prawda świetnie sprawdza się jako izolacja od zewnątrz, niestety w równym stopniu izoluje dom od środka, a co za tym idzie - uniemożliwia odparowanie wilgoci.

Decyzja o zastosowaniu papy jako pokrycia dachu uzależniona jest od warunków technicznych domu oraz od potrzeb przyszłych użytkowników. W zależności od tego, jaki dach ma nasz dom, papa może być strzałem w dziesiątkę lub kiepskim pomysłem, który po jakimś czasie i tak będzie wymagał wymiany.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać
Dach to nie tylko ochrona przed deszczem i śniegiem – to również widoczny element każdego domu. Czym pokryć dach, aby najlepiej chronił w...
Czytaj więcej

Dach z papy - konserwacja pokrycia dachowego i naprawa papą termozgrzewalną

Dach z papy - konserwacja pokrycia dachowego i naprawa papą termozgrzewalną
Czarna papa to domena dachów płaskich, tych domów, które mają charakterystyczny kształt kwadratu. Do dziś pełnią one funkcję mocnego pokrycia dachoweg...
Czytaj więcej

Gdzie wykorzystać dachówkę świetlikową?

Gdzie wykorzystać dachówkę świetlikową?
Dachówki świetlikowe stanowią jeden z nowszych materiałów budowlanych i rodzajów pokryć dachowych. Kiedy warto je zastosować i jakie są ich właściwośc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Papa na dach - czy warto?