icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Najpopularniejsze materiały energooszczędne – zestawienie

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze materiałów budowlanych jest ich izolacyjność cieplna. W perspektywie czasowej może się bowiem okazać, iż oszczędności na etapie budowy będą skutkować w przyszłości wysokimi kosztami ogrzewania. Warto zatem przyjrzeć się bliżej dostępnym na rynku materiałom energooszczędnym.

Ściany

Z czego budować ciepłe ściany?

Szacuje się, iż koszty ogrzewania domu jednorodzinnego stanowią aż 60% wszystkich nakładów ponoszonych na utrzymanie budynku. Nic więc dziwnego, że w trakcie budowy dużą uwagę zwracamy na izolacyjność materiałów. Opracowano nawet specjalne zalecenia dotyczące izolacyjności cieplnej ścian, według których wskaźnik U (czyli współczynnik przenikania ciepła) powinien wynosić 0,25 W/m²K. Osiągnięcie odpowiednich parametrów zależne jest nie tylko od materiałów, ale również od zastosowanych technologii. Buduje się bowiem ściany jednowarstwowe, do których należy stosować materiały o jak najlepszym współczynniku przenikania ciepła. Zdecydowanie większy wybór materiałów mamy przy ścianach dwuwarstwowych, w których mur właściwy jest dodatkowo chroniony przez warstwę ocieplenia. O kolejny mur osłonowy, który przykrywa warstwę ocieplenia, rozszerzone są natomiast ściany trójwarstwowe.

Silikat

Silikaty to materiały budowlane, które wykonane są z materiałów pochodzenia naturalnego. W ich składzie zawarte są: piasek kwarcowy, który stanowi ok. 90% masy, wapno oraz woda. Silikaty są wyrobem ekologicznym, ich niewątpliwą zaletą jest całkowita wolność od jakichkolwiek zanieczyszczeń chemicznych. Cechuje je również wysoka wytrzymałość na ściskanie – z silikatów buduje się domy nawet do 11 kondygnacji. Ze względu na swoją zwartą strukturę, nie buduje się z nich ścian jednowarstwowych, doskonale sprawdzają się natomiast w przypadku dwu- i trójwarstwowych.

Ściany

Beton komórkowy

Ciepłym, lekkim i stosunkowo niedrogim materiałem budowlanym jest beton komórkowy. W jego skład wchodzi kruszywo (piasek lub popioły lotne), spoiwo, czyli cement i wapno, oraz spulchniacz (pasta aluminiowa lub proszek). Ma on porowatą strukturę, co wpływa na jego właściwości termoizolacyjne. Produkowany jest w różnych odmianach – na rynku dostępny jest beton komórkowy od 300 do 800. Lepszą wytrzymałością cechują się wyższe odmiany, jednak mają one gorszą izolacyjność. Do budowy ścian jednowarstwowych najlepiej wykorzystać beton komórkowy 400, natomiast cienki beton sprawdzi się jako zewnętrzna ściana osłonowa w ścianach trójwarstwowych.

Keramzytobeton

Materiałem zapewniającym lekkość i izolacyjność jest keramzytobeton. Do jego wytworzenia wykorzystuje się tradycyjną mieszankę betonową, w której kruszywem jest keramzyt. Dzięki jego zawartości cechuje się on niższą gęstością niż zwykły beton. Elementy z keramzytu są lekkie i proste w obróbce, co zdecydowanie przyśpiesza prace budowlane. Z bloczków keramzytobetonowych można wznosić zarówno ściany jedno-, jak i dwuwarstwowe.