LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Konstrukcja dachu dwuspadowego

Stojąc przed wyborem tego, jak finalnie ma wyglądać Twój dom, musisz podjąć szereg bardzo ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór dachu. Technologicznie możesz wybierać pomiędzy szeregiem pokryć, natomiast konstrukcyjnie opierasz się na kilku znanych i stosowanych od lat schematach. Jednym z nich jest konstrukcja dachu dwuspadowego. Jak zrobić dach dwuspadowy? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Przejdź do następnych akapitów:

Konstrukcja dachu dwuspadowego – etapy pracy

Dach pełni wiele funkcji – od dekoracyjnej, przez wspomagającą odprowadzanie wody deszczowej, aż po funkcję ochronną – chroni wszystko, co znajduje się wewnątrz budynku przed opadami, a także klęskami żywiołowymi  Konstrukcja dachu dwuspadowego jest najprostszym rozwiązaniem spośród obecnie stosowanych możliwości. Jednak proces wznoszenia go jest niezwykle skomplikowany i wieloetapowy. By prawidłowo postawić dom i więźbę dachową, potrzebna jest zaawansowana wiedza konstrukcyjna. Znając poszczególne etapy wznoszenia poszycia dachowego, można to zrobić dobrze. Nie jest to jednak praca, którą można wykonać w pojedynkę. Stawianie więźby dachowej wymaga zaangażowania co najmniej kilku rosłych mężczyzn lub mechanizacji pracy na budowie. Jak zatem zacząć stawiać dach dwuspadowy? Konstrukcja nośna to jego podstawa, na którą położysz poszycie dachu. Dowiedz się, jak zrobić to krok po kroku!

konstrukcja dachu dwuspadowego

Przeczytaj także: Ocieplenie murłaty – dlaczego warto i jak to zrobić?

Projekt

Na tym etapie są dwie możliwości – albo dach projektujesz indywidualnie, według własnych potrzeb, albo bazujesz na kompleksowym projekcie budowy domu, który został zakupiony z myślą o budowie. Na tym etapie możesz także dokonać zmiany w projekcie, jeśli coś Ci w nim nie odpowiada. 

Na ostateczny kształt dachu wpływ mają także odrębne dokumenty. W planie zagospodarowania przestrzennego miasta lub gminy reguluje się między innymi kąt nachylenia i kształt dachu. Zalecany może być właśnie dach dwuspadowy o kącie nachylenia nie mniejszym niż 35 stopni.

Na etapie projektowania należy dokładnie przeanalizować rozmieszczenie okien dachowych, czy montaż rynien. Z punktu widzenia bezpieczeństwa konieczne jest także dostosowanie pokrycia dachu do jego konstrukcji. Wybór jest dosyć szeroki – najpopularniejsze są blachodachówki, dachówki ceramiczne oraz betonowe, mniej popularny jest natomiast gont.

Więźba

Więźba dachowa to najważniejszy element konstrukcji dachu – to na nim opierać się będzie poszycie dachu. W zależności od tego, jaki rodzaj dachu zaplanowano na etapie projektowania, więźba dachowa może być jętkowa, krokwiowa lub płatwiowo-jętkowa. Nie każdy rodzaj więźby będzie odpowiedni do określonego kształtu dachu. 

Najważniejszym punktem we wznoszeniu więźby dachowej jest montaż murłaty. Jest to element, który ma utrzymać wszystkie krokwie

Stawianie więźby dachowej to zadanie trudne i wymagające precyzji – od jej prawidłowego wzniesienia zależy stabilność całej konstrukcji dachu oraz trwałość budowli. Warto zatem zlecić ten etap wznoszenia dachu fachowcom. Cieśla wraz ze sprawdzoną ekipą budowlaną gwarantuje solidne wykonanie tej niezwykle ważnej konstrukcji.

Foliowanie

Kiedy więźba dachowa jest gotowa, można spokojnie przejść do kolejnego etapu, jakim jest foliowanie konstrukcji dachu. Foliowanie to nic innego jak pokrycie gotowej już więźby folią paroszczelną. Gwarantuje ona nieprzemakalność dachu. Dla jego szczelności konieczne jest również stosowanie zakładek z folii. Przyjmuje się, że każda krawędź arkusza folii powinna być przykryta 10 cm zakładki kolejnego arkusza. Niektórzy producenci te umowne 10 cm oznaczają na swoich produktach. Ułatwia to foliowanie w prawidłowy sposób.

W tym celu najczęściej stosuje się folię paroprzepuszczalną. Pozwala ona na odparowanie zbierającej się pary wodnej wewnątrz budynku i oddanie jej do atmosfery. 

Łacenie

Na wcześniej pokryty folią dach należy zamontować do krokwi kontrłaty, do których w następnej kolejności mocuje się łaty dachowe. Są to horyzontalnie zamocowane deski zwane łatami, na których następnie mocuje się poszycie dachowe. W ten sposób zapewnia się odpowiednią cyrkulację powietrza między membraną (czyli folią) a dachówką. Kontrłaty zbiegają się ze sobą w kalenicy, czyli w najwyższym punkcie dachu.

konstrukcja dachu dwuspadowego

Montaż rynien

Na tym etapie, kiedy konstrukcja dachu jest w zasadzie gotowa, należy zamontować wszystkie rynny oraz okna dachowe (o ile przewiduje je projekt). Warto zrobić to szczelnie, by po wykończeniu budynku nie okazało się, że dach gdzieś przecieka. Montaż rynien zaczyna się od zamontowania pasa rynnowego, w którym osadzone będą rynny. Warto także wykonać okap, by uniemożliwić, dostanie się owadów, ptaków i gryzoni pod poszycie dachu.

Układanie poszycia

Kiedy wykonano wszystkie prace przygotowawcze, można przejść do układania poszycia dachowego. To od inwestora zależy, czym zostanie ono wykończone. Sięgnąć można po blachodachówkę, dachówkę ceramiczną lub betonową, a także gont. Każda z tych pozycji ma wiele wariantów kolorystycznych, możesz się więc nieco zabawić wizualnie i stworzyć niepowtarzalny budynek. 

Sprawdź również: Szalowanie schodów – instrukcja krok po kroku

Podbitka – dach dwuspadowy 

Wykonanie podbitki dachu to ostatnia praca, którą należy wykonać. Nie jest to jednak etap konieczny. Podbitka dachu pełni w zasadzie funkcję ochronną i estetyczną, można ją zatem wykonać od razu podczas budowy lub uzupełnić ją w późniejszym czasie.

konstrukcja dachu dwuspadowego

Zainspiruj się: Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?

Budowa dachu dwuspadowego – zalety

Konstrukcja dachu dwuspadowego to najprostsza z możliwości wykonania dachu. Z punktu widzenia prac budowlanych,  najszybciej wykonasz taki dach, przez co koszt dachu dwuspadowego może okazać się niższy niż wykonanie dachu np. czterospadowego. Jeśli swój dom budujesz sam, to dach dwuspadowy uniemożliwia popełnienie wielu błędów konstrukcyjnych – prawdopodobieństwo, że zrobisz go solidnie, jest naprawdę duże! 

Odpowiednie nachylenie dachu dwuspadowego pozwala także na zapewnienie bezpieczeństwa dla budynku zimą – na połaciach nie będzie zalegała nadmierna ilość śniegu. Gdy będzie go zbyt dużo, po prostu zsunie się on na ziemię. Z kolei zalety z punktu widzenia estetyki obejmują prostotę i skromność, która doskonale wpisuje się w wiele krajobrazów. Klasyczny charakter dachu nadaje także takiego charakteru dla całego domu.

Data publikacji: 21.12.2022

Data aktualizacji: 21.12.2022