Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak dobrać odpowiednie krokwie? Wymiary, obliczenia i dobór krokwi

Krokwie są ważnym elementem budowlanym, służącym do wzmacniania i usztywnienia dachów. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie całego ciężaru dachu, a także przenoszenie obciążeń na ściany budynku. Są różne materiały, z których wykonane są krokwie. Wymiary oraz kształt dachu to nie jedne z aspektów, które powinieneś brać pod uwagę przy ich w wyborze. Dowiedz się więcej.

Przejdź do następnych akapitów:

Krokwie – co to jest?

Krokwie są drewnianymi lub metalowymi elementami konstrukcyjnymi, służącymi do wzmacniania i usztywnienia dachów. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie całego ciężaru dachu, a także przenoszenie obciążeń na ściany budynku. Krokwie mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno lub metal.

Drewniane krokwie na dach są najczęściej spotykane w tradycyjnych budynkach, ponieważ drewno jest naturalnym materiałem izolującym ciepło i dźwięk. Krokwie drewniane są również bardziej estetyczne oraz dodają uroku budynkom. Jednak drewno jest materiałem kruchym i podatnym na działanie wilgoci, dlatego krokwie drewniane wymagają regularnej konserwacji i impregnacji, aby zapobiec ich korozji.

Krokwie metalowe są trwalsze i odporne na działanie wilgoci niż te drewniane. Są również lżejsze, co ułatwia ich montaż oraz transport. Jednak metalowe krokwie są mniej estetyczne i mogą nie pasować do tradycyjnych budynków. Krokwie metalowe są także podatne na korozję, dlatego wymagają regularnej konserwacji oraz malowania, aby zapobiec ich zniszczeniu.

Montaż krokwi polega na umieszczeniu ich na ścianach budynku w taki sposób, aby utrzymać cały ciężar dachu. Krokwie są przymocowane do ścian za pomocą specjalnych akcesoriów – same krokwie to jeszcze za mało, potrzebne są łaty, kontrłaty, łączniki i wiele innych, a następnie połączone ze sobą. Następnie na krokwie układa się płyty dachowe, które są przymocowane do krokwi za pomocą łączników dachowych lub gwoździ.

Montaż wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy budowlanej. Przed rozpoczęciem prac należy również dokładnie zaplanować rozmieszczenie krokwi, aby zapewnić stabilność oraz trwałość dachu. W przypadku dachów o dużym nachyleniu lub o skomplikowanym kształcie instalacja może wymagać użycia specjalnych narzędzi i technik – wtedy zyskasz pewność, że krokiew dachowa będzie zamontowana prawidłowo.

krokwie wymiary

Przeczytaj również: Okna na poddaszu – rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań

Rodzaje krokwi

Krokwie są rodzajem konstrukcyjnych elementów drewnianych stosowanych w budownictwie. Można je spotkać w dachach, stropach i innych elementach konstrukcyjnych, pełniąc funkcję wsparcia dla belki lub innego elementu nośnego.

Istnieje kilka rodzajów krokwi, które różnią się między sobą kształtem, rozmiarem i przeznaczeniem. Oto kilka przykładów:

  • Krokwie główne – są to największe i najważniejsze krokwie w dachu, które noszą cały jego ciężar. Zazwyczaj są one umieszczane na środku dachu i pełnią funkcję podparcia dla innych krokwi.

  • Krokwie czołowe – są to krokwie umieszczane przy dachu wzdłuż jego przedniej krawędzi. Są one zazwyczaj mniejsze niż krokwie główne i pełnią funkcję dodatkowego podparcia dla całego dachu.

  • Krokwie narożne – jak sama nazwa wskazuje, są to krokwie umieszczane w narożnikach dachu. Odgrywają one rolę podparcia dla krokwi głównych oraz wzmacniają całą konstrukcję dachu.

  • Krokwie koszowe – są to krokwie umieszczane wzdłuż kosza dachu (czyli jego przysłony) i pełnią funkcję podparcia dla konstrukcji dachu w tym miejscu

  • Krokwie kulawce – są to krokwie o nieregularnym kształcie i są stosowane w miejscach, w których wymagana jest dodatkowa wytrzymałość lub stabilność konstrukcji.

Te to tylko kilka przykładów rodzajów krokwi. W rzeczywistości istnieje wiele innych elementów konstrukcyjnych, które dość znacznie różnią się między sobą, dlatego zawsze warto upewnić się, że krokwie zostały dobrane odpowiednio do danego projektu.

krokwie wymiary

Sprawdź także: Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?

Jak dobrać odpowiednie krokwie? Wymiary

Wybór odpowiednich krokwi do danej konstrukcji dachu lub innego elementu budowlanego jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania całej konstrukcji. Aby dobrać odpowiednie krokwie, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, takich jak wymiary, rodzaj drewna, kształt i przeznaczenie. Rozstaw krokwi też ma znaczenie.

Jednym z najważniejszych czynników przy doborze krokwi jest ich wymiar. Krokwie powinny być dobrane tak, aby były wystarczająco mocne i wytrzymałe, by wytrzymać obciążenie całej konstrukcji. Aby to osiągnąć, należy dobrać odpowiednią grubość i szerokość krokwi.

Ogólnie rzecz biorąc, im większe jest obciążenie, tym grubsze i szersze powinny być krokwie. Wymiary tutaj muszą być bardzo precyzyjnie wyliczone. W przypadku dachów o dużym skoku (czyli o dużym nachyleniu), należy zastosować grubsze i szersze krokwie niż w przypadku dachów o małym skoku. Warto też pamiętać, że krokwie powinny być dostosowane do rodzaju drewna, z jakiego są wykonane. Niektóre rodzaje są bardziej wytrzymałe i mogą być stosowane do produkcji cieńszych oraz węższych krokwi niż inne.

Innym ważnym czynnikiem przy doborze krokwi jest ich kształt. Krokwie mogą mieć różne kształty, w zależności od przeznaczenia i miejsca, w jakim będą stosowane. Na przykład krokwie główne i czołowe mogą mieć prosty kształt, natomiast krokwie narożne mogą być wygięte lub zaokrąglone, aby lepiej wspierać całą konstrukcję dachu w tym miejscu.

Ostateczny wybór odpowiednich krokwi powinien być oparty na podstawie specyficznej konstrukcji dachu. Jeśli masz jakieś wątpliwości, jak obliczyć długość krokwi dach dwuspadowy czy jaka jest maksymalna długość krokwi bez podparcia zawsze najlepiej skontaktować się ze specjalistą i pozostawić wszystko w rękach fachowców.

Data publikacji: 23.12.2022

Data aktualizacji: 23.12.2022