Produkty

Jak udrażniać rury spustowe?

Jak udrażniać rury spustowe?

Zachowanie drożności rur spustowych jest konieczne do prawidłowego działania systemu rynnowego. Jeśli zaniechamy okresowego ich sprawdzania, narazimy nasze ściany i piwnicę budynku na nieprzyjemne niespodzianki z możliwością zalania pomieszczenia włącznie. Z tego względu warto dbać o stan rur spustowych i w razie konieczności – działać.

Już na etapie budowania domu ważne jest, by zawczasu wybrać jak najlepszy system rynnowy wraz z materiałem jego wykonania i doświadczoną ekipę fachowców. Sprawnie działający system rynnowy odprowadza wodę opadową z dachu na zewnątrz budynku i należy dokładać starań, aby przedłużyć funkcjonalność
zastosowanych w nim materiałów. Przyczyni się do tego np. wykorzystanie osadnika rynnowego z czyszczakiem lub – w miejscu połączenia rury spustowej z rynną – kratki Rura spustowauniemożliwiającej przedostawanie się do jej wnętrza zanieczyszczeń.

Jeśli nasz budynek jest otoczony drzewami, zwłaszcza liściastymi, o drożność rynien i rur spustowych powinniśmy dbać sukcesywnie – czyścić wnętrze rynien i sprawdzać czy rura spustowa jest gotowa na przyjęcie większej ilości wody jesienią, aby zimą uchronić się przed jej zatkaniem, co skutkować może jej oblodzeniem wewnątrz. Taka sytuacja doprowadzi do tego, że topniejąca wiosną woda znajdzie inne ujście i jeżeli jej wyciek będzie graniczył ze ścianą budynku, dojdzie do jej zawilgocenia, a w konsekwencji nawet do pojawienia się pleśni i grzybów.

Zadbamy o właściwą drożność rury spustowej już w momencie czyszczenia wnętrza rynny z liści, igliwia i innych zanieczyszczeń. Ważne, by usuwając je, wygarnąć je górą i nie spowodować przedostania się ich do rury spustowej, co jest możliwe w przypadku braku wymienionej wyżej kratki – to prowadzić może do jej zapchania. Jeśli do niego doszło, konieczne będzie użycie prętu spustowego i takie nim operowanie, aż zanieczyszczony fragment rury zupełnie udrożnimy.

Rura spustowaW przypadku żeliwnych rynien i rur niezbędne jest też ich malowanie, które wydłuża okres ich poprawnego działania przez oddalenie w czasie śladów ich zardzewienia. Dbając o czystość wnętrza rynien, spójrzmy też na kondycję rury spustowej i jeśli zauważymy, że jedna z jej części przecieka, koniecznie wymieńmy wadliwy fragment. Doglądu wymagają również uchwyty mocowania i śruby zacisku – ich dobry stan bezpośrednio wpływa na uniknięcie zwiotczenia i rozluźnienia rury spustowej.

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zapchania instalacji zimą jest wyposażenie rynien i rury spustowej w instalację przeciwoblodzeniową. Elementy służące do ochrony dachu i ścian budynku będą gotowe na wyposażenie ich w kable grzejne, jeśli zamocowane w nich zostaną specjalne uchwyty montażowe do przewodów grzejnych, na rynnie – czujnik, a w rurach spustowych – stalowy łańcuch ogniowo galwanizowany lub specjalne kable grzejne. Tego typu rozwiązanie jest dobrym wyjściem w sytuacji, w której zastosowano skuteczną termoizolację stropodachu i nagromadzone ciepło roztapia śnieg zalegający na połaci dachowej – ten ścieka przez rynnę do rury spustowej, która – nieogrzewana – ma taką temperaturę, że woda w niej zamarza, co trwale uniemożliwia jej swobodny odpływ.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie wybrać rynny - plastikowe czy metalowe? Podpowiadamy

Jakie wybrać rynny - plastikowe czy metalowe? Podpowiadamy
Gdy dobrze dobierzesz kolor rynien, stają się niemal niewidoczne, co nie znaczy, że można o nich zapomnieć w ogóle. Pełnią ważną rolę w odprowa...
Czytaj więcej

Czym jest budownictwo zrównoważone?

Czym jest budownictwo zrównoważone?
Zrównoważone budownictwo to projektowanie, budowanie oraz użytkowanie z myślą o przyszłości. Powstające w ten sposób budynki nie zanieczyszczają środo...
Czytaj więcej

Systemy ogrzewania rynien

Systemy ogrzewania rynien
System ogrzewania rynien przydatny jest szczególnie w zimie – wtedy ma za zadanie zapewnić orynnowaniu sprawne działanie. Co trzeba wiedzieć o t...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak udrażniać rury spustowe?