Produkty

Attyka na płaskim dachu – funkcje

Attyka na płaskim dachu – funkcje

Płaski dach powraca do łask. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie sprawiają, że możemy zaaranżować go na ogród bądź taras. Jednym z elementów takiego użytkowego dachu płaskiego może być również attyka. Dowiedzmy się o niej więcej.

zabezpieczanie attykiCzym jest attyka

Attyka to górny element konstrukcyjny budynku, który wystaje ponad powierzchnię dachu i może przybierać różne formy – murku, balustrady, ażuru czy ścianki. Stosowana była już w czasach starożytnych, a na przestrzeni wieków powstało wiele podobnych konstrukcji zwieńczających kościoły, zamki i inne budowle.

Funkcje attyki

Dawniej attyka służyła celom dekoracyjnym. Tak pozostało do dziś, jednak należy również dodać, że w przypadku dachów płaskich stanowi także element zabezpieczający przed ewentualnym upadkiem z wysokości. Jeżeli attyka wykonana będzie z materiałów ognioodpornych, będzie stanowiła także tzw. ogniomur, który chroni przed przenoszeniem się ognia z jednego budynku na sąsiadujący. Co więcej, w przypadku zabudowy szeregowej lub domów usytuowanych na granicy działki, wybudowanie muru ogniowego jest warunkiem koniecznym.

Attyka jest także elementem konstrukcyjnym, który odgrywa znaczącą rolę w procesie odprowadzania wody z dachu płaskiego. Zapobiega także spadaniu śniegu bezpośrednio pod ścianę elewacyjną, co m. in. chroni fundamenty budynku przed podsiąkaniem, a fasadę przed zniszczeniami.

Z czego wybudować attykę

W zależności od tego czy attyka ma pełnić funkcję ogniomuru, czy nie, możemy zastosować do jej wzniesienia różne materiały.

Jeśli chodzi o attykę ognioochronną, powinna być wykonana z materiałów niepalnych, mieć odpowiednią grubość oraz oprzeć się ogniowi minimalnie przez jedną godzinę.

Do jej budowy możemy wykorzystać bloczki betonowe, cegłę ceramiczną, silikaty lub beton wylany w deskowaniu. Należy także dodać, że decydując się na budowę takiej konstrukcji, warto odpowiednio ją ocieplić, choćby styropianem lub wełną mineralną. Dzięki takiemu zabiegowi zniwelujemy ryzyko powstawania mostków termicznych w miejscu łączenia ściany zewnętrznej i attyki.

Kiedy zdecydować się na attykębloczek komórkowy castorama

Poza przypadkami wskazanymi powyżej, gdy przepisy prawa budowalnego narzucają konieczność jej wybudowania, attykę możemy wybudować na każdym płaskim dachu.

Szczególnie przydatna będzie wtedy, gdy nasz dach płaski jest przestrzenią relaksu, którą zaaranżowaliśmy na taras lub ogród. Dla bezpieczeństwa domowników korzystających z takiego dachu attyka jest elementem niezastąpionym. Będzie stanowiła także ozdobę naszego budynku. W zależności od stylu jego wykończenia lub od naszych upodobań, możemy zdecydować się na konstrukcję pełną (w postaci wyższego lub niższego murku) czy ażurową (przypominającą balustradę). Attyka będzie idealnym zwieńczeniem naszego płaskiego dachu oraz zapewni bezpieczne korzystanie z dodatkowej powierzchni.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Zalety pokryć dachowych z PCV

Zalety pokryć dachowych z PCV
Wśród materiałów przeznaczonych do wykonywania pokryć dachowych znajdziemy także produkty wykonane z PCV. Jakie są ich właściwości i w jakich konstruk...
Czytaj więcej

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów
Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku do jego produkcji stosowano azbest, przez co przez wiele lat miał niepochlebną opinię. Dziś do wyrobu włókno-ceme...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Attyka na płaskim dachu – funkcje