LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Attyka na płaskim dachu – funkcje

Płaski dach powraca do łask. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie sprawiają, że możemy zaaranżować go na ogród bądź taras. Jednym z elementów takiego użytkowego dachu płaskiego może być również attyka. Dowiedzmy się o niej więcej.

Attyka na płaskim dachu – funkcje

Czym jest attyka?

Attyka to górny element konstrukcyjny budynku, który wystaje ponad powierzchnię dachu i może przybierać różne formy – murku, balustrady, ażuru czy ścianki. Stosowana była już w czasach starożytnych, a na przestrzeni wieków powstało wiele podobnych konstrukcji zwieńczających kościoły, zamki i inne budowle.

Przeczytaj także: Dom z płaskim dachem – charakterystyka, wady i zalety oraz koszty

Funkcje attyki

Dawniej attyka służyła celom dekoracyjnym. Tak pozostało do dziś, jednak należy również dodać, że w przypadku dachów płaskich stanowi także element zabezpieczający przed ewentualnym upadkiem z wysokości. Jeżeli attyka wykonana będzie z materiałów ognioodpornych, będzie stanowiła także tzw. ogniomur, który chroni przed przenoszeniem się ognia z jednego budynku na sąsiadujący. Co więcej, w przypadku zabudowy szeregowej lub domów usytuowanych na granicy działki, wybudowanie muru ogniowego jest warunkiem koniecznym.

Attyka jest także elementem konstrukcyjnym, który odgrywa znaczącą rolę w procesie odprowadzania wody z dachu płaskiego. Zapobiega także spadaniu śniegu bezpośrednio pod ścianę elewacyjną, co m.in. chroni fundamenty budynku przed podsiąkaniem, a fasadę przed zniszczeniami.

Z czego wybudować attykę

W zależności od tego, czy attyka ma pełnić funkcję ogniomuru, czy nie, możemy zastosować do jej wzniesienia różne materiały.

Jeśli chodzi o attykę ognioochronną, powinna być wykonana z materiałów niepalnych, mieć odpowiednią grubość oraz oprzeć się ogniowi minimalnie przez jedną godzinę.

Do jej budowy możemy wykorzystać bloczki betonowecegłę ceramiczną, silikaty lub beton wylany w deskowaniu. Należy także dodać, że decydując się na budowę takiej konstrukcji, warto odpowiednio ją ocieplić, choćby styropianem lub wełną mineralną. Dzięki takiemu zabiegowi zniwelujemy ryzyko powstawania mostków termicznych w miejscu łączenia ściany zewnętrznej i attyki.

Zobacz również: Jak ozdobić dach?

Attyka na płaskim dachu – funkcje

Kiedy zdecydować się na attykę

Poza przypadkami wskazanymi powyżej, gdy przepisy prawa budowalnego narzucają konieczność jej wybudowania, attykę możemy wybudować na każdym płaskim dachu.

Szczególnie przydatna będzie wtedy, gdy nasz dach płaski jest przestrzenią relaksu, którą zaaranżowaliśmy na taras lub ogród. Dla bezpieczeństwa domowników korzystających z takiego dachu attyka jest elementem niezastąpionym. Będzie stanowiła także ozdobę naszego budynku. W zależności od stylu jego wykończenia lub od naszych upodobań możemy zdecydować się na konstrukcję pełną (w postaci wyższego lub niższego murku) czy ażurową (przypominającą balustradę). Attyka będzie idealnym zwieńczeniem naszego płaskiego dachu oraz zapewni bezpieczne korzystanie z dodatkowej powierzchni.