LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Montaż łat dachowych

Drewniane łaty oraz współpracujące z nimi kontrłaty to nieodzowne składowe konstrukcji dachu skośnego. Od ich wykonania zależy prawidłowe funkcjonowanie, a także estetyka pokrycia dachowego. Podpowiadamy, jak właściwie podejść do tego zadania.

Montaż łat dachowych

Odpowiedni przekrój

Do łacenia dachu przystępuje się po montażu warstwy wstępnego krycia (folii paroprzepuszczalnej lub papy) oraz wykończeniu wszystkich przewodów kominowych. Naszym zadaniem jest wówczas przybicie do krokwi najpierw kontrłat, a potem w prostopadłym położeniu do nich – łat. Bardzo istotne jest tutaj osiągnięcie prawidłowego przekroju łat, które należy uzależnić od takich czynników jak: rozstaw krokwi, kąt nachylenia dachu, ciężar warstwy wykończeniowej, a także strefa klimatyczna. To ważne z tego względu, iż łaty będą bezpośrednio obciążone warstwą wykończeniową, np. dachówką ceramiczną, przy której stosuje się przekrój 6 × 4 cm – w przypadku rozstawu krokwi wynoszącym 100 cm (najczęściej spotykane rozwiązanie). Stąd też przekrój nie jest tak istotny w przypadku mocowanych wcześniej kontrłat – tutaj wynosi on najczęściej 2,4 × 4,8 cm.

Uwaga! Należy pamiętać o tym, że najpopularniejszy przekrój łat, to nie zawsze prawidłowe rozwiązanie. W każdym z przypadków należy wziąć pod uwagę wyżej wymienione czynniki. Sprawę po części ułatwiają nam producenci pokryć dachowych, którzy określają przekrój odpowiedni dla stworzonego przez nich produktu.

Montaż łat dachowych

Właściwy montaż

Ten rozpoczynamy oczywiście od przybicia do krokwi kontrłat, które powinny łączyć się w kalenicy poprzez docięcie tych elementów na ukos w pionie – alternatywą może być zastosowanie specjalnych nakładek łączących. Następnie możemy przystąpić do montażu samych łat – ich prawidłowe rozmieszczenie należy uzależnić od usytuowanej w górnej części połaci łaty odkalenicowej – pierwsza łata powinna być oddalona od wierzchołka dachu o ok. 4 cm. Kolejne łaty powinny być przybijane do kontrłat w odległościach uwarunkowanych ich zagęszczeniem, a następnie dokładnie wypoziomowane. Wszystko po to, aby wyeliminować powstawanie wszelkich odkształceń prowadzących do nierównego ułożenia warstwy wykończeniowej dachu.