Produkty

Typy i rodzaje dachów

Typy i rodzaje dachów

Wybór odpowiedniego dachu dla Twojej nieruchomości może wydawać się zniechęcającym procesem. Jednak warto znać podstawowe typy stosowanych dachów. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje wraz ze wszystkimi najważniejszymi informacjami na temat ich konstrukcji. Dzięki temu wybierzesz ten, który najbardziej będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Przejdź do następnych akapitów:

Płaskie rodzaje dachów

Płaskie dachy nazywane są inaczej stropodachami. Warto zauważyć, że nie są one całkowicie płaskie. Mają niewielkie nachylenie – od 2° do 12°, dzięki temu możliwe jest zapobieganie  gromadzeniu się wody. Ze względu na ich prostotę i praktyczność, te rodzaje dachów stosowane są głównie w budynkach komercyjnych. Obecnie jednak także wiele nowoczesnych domów wykorzystuje ten styl.

Wśród materiałów stosowanych powszechnie do płaskich pokryć dachowych jest guma EPDM, TPO lub bitum – dobór materiału zależy w dużej mierze od przeznaczenia dachu. Przykładowo galerie handlowe, restauracje czy bary mogą wybierać materiały dostosowane do ruchu. Jest tak w przypadkach, kiedy dach wykorzystywany jest na dodatkową przestrzeń, np. w postaci ogródka do restauracji.

Choć najczęściej wykorzystuje się je przy budynkach komercyjnych,  jak biura i centra handlowe, płaskie dachy mogą być wygodnym i dobrym wyborem dla domów rodzinnych. Taka przestrzeń jest idealna do stworzenia ogrodu na dachu.

Dachy pulpitowe

Dachy pulpitowe – czy też jednospadowe – mają jedno nachylenie pod pewnym kątem. Takie rodzaje dachów są popularne w nowoczesnym stylu domów głównie dlatego, że zostawiają więcej przestrzeni wewnętrznej niż dwuspadowe. Sama forma oferuje prosty, współczesny i wyrafinowany wygląd. 

Kolejnymi popularnymi konstrukcjami, które wykorzystują te typy dachów, są między innymi stodoły, garaże czy przybudówki. Ich kształt sprawia, że są dobrym miejscem na zastosowanie kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych. Ze względu na dość ostre nachylenie, jako materiał często stosuje się membrany dachowe lub gumowe powłoki.

Dachy jednospadowe są zazwyczaj najtańsze i najłatwiejsze w budowie. Dzięki nachyleniu szybko pozbywają się wody i sprawdzają się w ciepłych warunkach. Kształt dachu a wiatr – czy ma znaczenie? Tak, to dachy pulpitowe są mniej podatne na napór wiatru w porównaniu do dachów płaskich.

rodzaje-dachow

Dachy dwuspadowe

Dachy dwuspadowe są jednymi z najczęściej stosowanych na całym świecie. Nazywane są również dwupołaciowymi, szczytowymi czy siodłowymi. Z łatwością rozpoznasz je po trójkątnym kształcie z podstawą na górze domu, czy też kształcie odwróconego „V”. Są tak szeroko stosowane zarówno ze względu na uniwersalny i klasyczny wygląd, jak i łatwość odprowadzania wody czy śniegu. Dodatkowo umożliwiają lepszą wentylację poddasza, a także są łatwiejsze w budowie. Można je pokryć niemal każdym rodzajem materiału.

Te typy dachów zauważymy głównie w domach jednorodzinnych, a rzadko kiedy przy budynkach komercyjnych. Często możesz zobaczyć je na terenach wiejskich lub podmiejskich. Jedną z ich wad jest jednak podatność na uszkodzenia spowodowane burzą czy sztormem, zwłaszcza jeśli nachylenie jest strome.

Dachy mansardowe

Podobnie jak dachy dwuspadowe, dachy mansardowe – inaczej zwane dwukondygnacyjnymi –  składają się z dwóch nachyleń, a każda z połaci ma dwie części. Dolne nachylenie jest znacznie bardziej strome niż górne i może być wykorzystane jako dodatkowa powierzchnia poddasza.

Przykładem dachu mansardowego jest Luwr w Paryżu i właśnie tam został zastosowany po raz pierwszy. Taki kształt dachu nawiązuje do architektury francuskiej z czasów baroku. Materiały współgrające z tym stylem, to miedziane lub cynkowe elementy. Choć taka konstrukcja wygląda atrakcyjnie i zwiększa przestrzeń użytkową, jest coraz rzadziej spotykana we współczesnych domach i nowszych budynkach.

rodzaje-dachow

Czterospadowe rodzaje dachów

Ten typ, zwany również brogowym czy kopertowym, składa się z czterech połaci, a każda z nich nachylona jest pod odpowiednim kątem. Dwa większe przeciwległe boki przyjmują kształt trapezu, mniejsze – trójkąta. Na kwadratowym budynku te typy dachów mogą przypominać piramidę. Wariantami dachu czterospadowego są dachy pawilonowe lub naczółkowe. Jego odmianą jest także dach namiotowy.

Te typy dachów wybierane są najczęściej do parterowych domów jednorodzinnych, nadając im nowoczesny wygląd. Możesz często zauważyć je w willach. W budowlach wielopiętrowych, jak bloki czy domy wielorodzinne, ich efekt estetyczny pozostawiałby wiele do życzenia.

Dachy spadowe są również wytrzymałe i odporne na potencjalne szkody powodowane silnym wiatrem bądź burzami. Ograniczają jednak możliwość wykorzystania poddasza jako dodatkowej przestrzeni mieszkalnej. Materiały najczęściej używane przy dachach czterospadowych, to gont, dachówki oraz wiór.

Rodzaje dachów – jakie mają znaczenie?

Jeżeli mieszkasz na osiedlu lub w domu wielorodzinnym, poznanie typu jego dachu podpowie Ci jak wyciszyć mieszkanie. Jeśli budujesz dom i zastanawiasz się, jaki dach wybrać, pomoże Ci uzyskać interesujący Cię styl. A może bardziej liczy się trwałość? Planujesz zamieszkać w miejscu, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne? Poznanie rodzajów konstrukcji dachowych ułatwi Ci wybór tego najlepszego. 

Powyżej opisane typy dachów to tylko najpopularniejsze z wielu, a każdy z nich widziałeś na pewno co najmniej raz podczas spaceru ulicą. Znając rodzaje konstrukcji dachu i wiedząc, z czego najczęściej są zrobione, będziesz mógł wybrać ten najlepszy dla Ciebie. Zarówno kształt dachu, jak i to, z jakiego materiału jest zrobiony, ma przy tym ogromne znaczenie.

Każdy z materiałów ma swoją własną charakterystykę oraz określoną żywotność. Zrozumienie konstrukcji dachu pomoże Ci znaleźć najlepszy materiał na pokrycie Twojego domu. Co więcej, materiały, typy konstrukcji oraz geometria dachu mają ogromne znaczenie przy budżetowaniu. Pamiętaj, że wybór zależy także od samego budynku oraz terenu, na którym się znajduje.

Data publikacji: 18.11.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać remont poddasza?

Jak wykonać remont poddasza?
Remont poddasza to prawdziwe wyzwanie. Podczas tego typu przedsięwzięcia należy mieć na uwadze wiele istotnych aspektów, takich jak doprowadzenie inst...
Czytaj więcej

Remont dachu – niezbędna wiedza

Remont dachu – niezbędna wiedza
Na gruntowny remont dachu decydujemy się, kiedy stare pokrycie jest zniszczone i użytkowanie budynku staje się tym samym niebezpieczne. Na względzie m...
Czytaj więcej

Uszczelnianie membran i folii dachowych

Uszczelnianie membran i folii dachowych
Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej newralgicznych elementów całego budynku. Często zapominamy jednak o ty...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Typy i rodzaje dachów