Produkty

Jaki kształt dachu wybrać

Jaki kształt dachu wybrać

W przypadku budowy domu decyzja dotycząca rodzaju jego pokrycia dachowego jest jedną z pierwszych i najważniejszych, jakie musimy podjąć. Kształt dachu powinien być dobrany odpowiednio do panujących na terenie zabudowy warunków atmosferycznych, ma również walory estetyczne. Na jaką postać dachu możemy się zdecydować?

dach do domuDlaczego kształt dachu jest ważny

To, jaki rodzaj dachu możemy wybrać do zwieńczenia naszego domu, może zależeć m. in. od uwarunkowań klimatycznych danego terenu. To również kwestia związana z bryłą budynku – w zależności od stopnia jej urozmaicenia jeden rodzaj dachu może okazać się lepszym rozwiązaniem od drugiego. Kształt dachu decyduje również o możliwości zastosowania danych materiałów i na odwrót: nie każdy materiał można wykorzystać do zbudowania każdego rodzaju dachu. Kształt pokrycia wpływa także na koszty, jakie poniesiemy – im bardziej skomplikowany, tym większy wydatek nas czeka. Aby wybrać najlepszą dla naszego domu formę dachu, należy więc uwzględnić wiele czynników – od warunków atmosferycznych zaczynając, po materiały budowlane, ich ciężar, koszt, na walorach estetycznych kończąc.

Rodzaje dachów ze względu na kształt:

Dachy jednospadowe przypominają dach płaski, a na ich konstrukcję składa się jedna połać o niewielkim kącie nachylenia. Zwykle stosuje się go w dobudówkach oraz budowlach długich a wąskich, gdzie odległość pomiędzy ścianami wynosi maksymalnie 6 m. Jest to rozwiązanie proste oraz stosunkowo niedrogie.

Dachy dwuspadowe to dachy składające się z dwóch połaci, które – w zależności od kąta nachylenia – mogą tworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe. W pierwszym wypadku dach będzie wymagał zachowania odpowiedniej wentylacji, w drugim całe poddasze będzie stanowiło przestrzeń wentylacyjną. Dach ten należy do jednej z łatwiejszych konstrukcji, umożliwia również łatwe odprowadzanie opadów atmosferycznych.

Dachy czterospadowe, zwane kopertowymi, składają się z czterech połaci – dwóch większych w kształcie trapezów oraz dwóch mniejszych w formie trójkątów. Budynek zwieńczony takim dachem charakteryzuje zmniejszona powierzchnia użytkowa poddasza, co wynika z większej ilości skosów.

Dachy wielospadowe stosowane są zwykle w domach o większej powierzchni i większej ilości pomieszczeń. Składają się z wielu połaci o różnych kształtach (trapezów, trójkątów), które charakteryzuje ten sam kąt nachylenia. Dachy tego typu należy opierać na ścianach kolankowych o wysokości minimum 115 cm, co zapewni możliwość wygodnego korzystania z przestrzeni na poddaszu. Dachy tego typu to konstrukcje skomplikowane oraz kosztowne.

Dachy płaskie zwane są inaczej stropodachami, ponieważ pełnią jednocześnie rolę stropu oraz dachu. Płaska powierzchnia dachu daje wiele możliwości aranżacji (ogród, taras, zielony dach), umożliwia zamontowanie na niej wszelkich urządzeń klimatyzacyjnych czy anten, a tym samym ogranicza konieczność ingerowania w elewację domu. Stropodach daje wiele możliwości zaprojektowania kształtu budynku, gdyż można łatwo dopasować go do niemal każdej bryły. Koszty jego wykonania mogą okazać się niższe niż tradycyjnych dachów spadzistych, a nowoczesne technologie zastosowane przy ich budowie oraz materiały nowej generacji sprawiają, że w niczym nie ustępują dachom skośnym. Trzeba tu jednak zadbać o system odprowadzania wody oraz usuwanie śniegu.

Dachy namiotowe swoim kształtem przypomina piramidę – tworzą go cztery skosy w kształcie trójkątów zbiegających się na wierzchołku. Ma on zastosowanie w przypadku budynków opartych na planie kwadratu lub foremnego wielokąta i jego konstrukcja należy do jednych z najłatwiejszych do wykonania.dach dwuspadowy

Dach mansardowy to jeden z najtrudniejszych w budowie dachów. Składa się z dwóch lub czterech połaci, przy czym każda nachylona jest pod innym kątem. Jest to rozwiązanie godne przemyślenia, gdy poddasze domu ma mieć charakter użytkowy – dach mansardowy zapewnia możliwość optymalnego wykorzystania tej powierzchni i ogranicza ilość niskiej przestrzeni pod nim.

Dach naczółkowy przypomina wyglądem dach dwuspadowy i w zasadzie różni się od niego jedynie ściętymi narożnikami połaci tworzącymi naczółki. W zależności od kąta jego nachylenia powierzchnia poddasza może być użytkowa lub nieużytkowa.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać remont poddasza?

Jak wykonać remont poddasza?
Remont poddasza to prawdziwe wyzwanie. Podczas tego typu przedsięwzięcia należy mieć na uwadze wiele istotnych aspektów, takich jak doprowadzenie inst...
Czytaj więcej

Remont dachu – niezbędna wiedza

Remont dachu – niezbędna wiedza
Na gruntowny remont dachu decydujemy się, kiedy stare pokrycie jest zniszczone i użytkowanie budynku staje się tym samym niebezpieczne. Na względzie m...
Czytaj więcej

Uszczelnianie membran i folii dachowych

Uszczelnianie membran i folii dachowych
Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej newralgicznych elementów całego budynku. Często zapominamy jednak o ty...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaki kształt dachu wybrać