Produkty

Kosz dachowy – jak go wykonać? Instrukcja

Kosz dachowy – jak go wykonać? Instrukcja

Kosz to z pewnością jeden z kluczowych elementów dachu. To miejsce, które jest szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Warto więc zadbać o solidną konstrukcję tego elementu. Czym jest, jak go wykonać i jakich błędów musisz unikać, gdy montujesz kosz dachowy? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w artykule!

Przejdź do następnych akapitów:

Kosz dachowy. Co to takiego?

Zanim przedstawimy Ci instrukcję, jak wykonać kosz dachu, najpierw wyjaśnijmy sobie, czym jest ten element konstrukcji.

Otóż kosz dachowy, nazywany także rynną koszową lub rynną dachową, to nic innego jak wklęsła krawędź dachu, która powstaje po przecięciu dwóch połaci dachowych, pod kątem rozwartym. Wyglądem przypomina szczelinę, a jego zadanie jest niezwykle ważne – to właśnie wzdłuż rynny dachowej spływa woda  podczas roztopów śniegu.

Kosz dachowy to kluczowy element konstrukcji dachu, dlatego tak ważne jest, aby został solidnie wykonany. Rynna narażona jest na działanie wilgoci, ale i intensywne promienie słoneczne, więc powinna być szczelna, odpowiednio szeroka i odporna na korozję. Nieszczelny kosz przysporzy wielu problemów – jeśli pod pokrycie przedostanie się woda, grozi to nie tylko uszkodzeniem konstrukcji, ale także zamoknięciem izolacji termicznej i powstawaniem zacieków w budynku. 

Z tego powodu warto zadbać o dokładny montaż i najlepsze materiały, z których zostanie wykonany kosz dachowy – aluminiowe rynny to częsty wybór. Są odporne na rdzę, dobrze znoszą duże ciężary (np. zalegające na dachu grudy śniegu) oraz wilgoć. Niezwykle ważna jest również estetyka kosza – to element dachu, który zwykle jest dobrze widoczny z ziemi, więc nie ma tu miejsca na niedociągnięcia i defekty.

Przeczytaj także: Typy i rodzaje dachów

kosz-dachowy

Jak zrobić kosz dachowy? Instrukcja krok po kroku

Jak już wspominaliśmy, montaż kosza dachowego musi zostać wykonany z najwyższą starannością. Niezwykle ważne jest przeznaczenie dla kosza dachowego odpowiednio szerokiej szczeliny. Aby woda z dachu mogła być swobodnie odprowadzana, szerokość kosza powinna być dostosowana do jego długości. Dla koszy o długości do 4 m warto przewidzieć około 25-30 cm blachy, po każdej ze stron. Z kolei przy koszach o długości 4-8 m, warto założyć szerokość 35-40 cm na każdą stronę.

Poniżej krok po kroku wyjaśniamy, jak wykonać solidny i trwały kosz dachowy. 

Krok 1: Przygotowanie podłoża

W miejscu, gdzie stykają się połacie dachu, należy przygotować podkład pod rynnę dachową. Niezwykle ważna jest warstwa izolacyjna, która chroni budynek przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz. Jeśli decydujesz się na dach z pełnym deskowaniem, blacha kosza zostanie zamontowana na specjalnych łatach, a dno wyłożone będzie papą termozgrzewalną. Innym rodzajem warstwy izolacyjnej może być membrana. Połączenie kosza z połaciami dachowymi powinno być dodatkowo uszczelnione za pomocą specjalnej gąbki samoprzylepnej.

Krok 2: Blacha koszowa – montaż

Na dobrze izolowane podłoże, montowana jest blacha koszowa. Co ważne, musi być ona dobrana pod kolor barwy pokrycia. Początek rynny należy formować w taki sposób, aby woda mogła swobodnie spływać. Ważny jest także sposób montażu – arkusze blachy należy łączyć na tzw. zakładkę (ok. 20 cm) i mocować za pomocą specjalnych klamer. 

Krańce blachy, z której wykonany jest kosz dachowy, muszą zostać odpowiednio wyprofilowane. Blacha rynnowa w miejscu łączenia z połaciami powinna być wygięta pod kątem prostym – będzie to stanowiło dodatkowe zabezpieczenie przed wpływaniem wody pod kosz.

Krok 3: Wykończenie kosza

Ostatni, ale ważny krok, to zakończenie kosza dachowego. Zwykle konstrukcja kończy się systemem rynnowym, do którego bezpiecznie wpływa woda. O tym, jaką rynnę warto wybrać, przeczytasz w naszym artykule: Jakie rynny wybrać do naszego domu?

kosz-dachowy

Kosz dachowy – montaż. Jaki błędów warto unikać?

Jak widzisz, montaż kosza dachowego nie jest trudnym zadaniem. Gdy dysponujesz odpowiednimi materiałami, narzędziami, wolnym czasem i smykałką do majsterkowania, możesz zrobić to samodzielnie.

Warto jednak mieć na uwadze, że konstrukcja dachu musi być dopracowana w każdym centymetrze – to właśnie dach chroni budynek przed deszczem czy śniegiem, a jeśli nie zostanie solidnie wykonany, szkody mogą być kosztowne. Jakich błędów należy się ustrzec, montując kosz dachowy?

Przede wszystkim nie omijaj żadnego z etapów – zadbaj o solidne deski, warstwę izolacyjną i dokładnie układaj kolejne warstwy blachy. Zadbaj również o właściwą szerokość rynny koszowej – im dłuższy dach, tym szerszy powinien być kosz. Niezwykle ważne jest też odpowiednie łączenie materiałów. Nie rób tego za pomocą gwoździ – wszelkie dziury i wiercenia mogą sprawić, że do wnętrza konstrukcji zacznie przenikać wilgoć. Wkręty i gwoździe, mogą także sprawić, że dach zacznie korodować.

Pamiętaj również o estetyce – wykończenie kosza dachowego musi być w tym samym kolorze, co reszta dachu. Jeśli połączysz ze sobą różne barwy, całość będzie wyglądać niespójnie i chaotycznie. Dopilnuj też, aby w miejscu kosza dachowego nie pojawił się… komin. To niestety dość częsty błąd w projektach budynków.

Montaż kosza dachowego – podsumowanie 

Kosz – ten niepozorny element konstrukcji dachu jest jednak jednym z kluczowych. Złe wykonanie lub niedokładność podczas montażu, mogą mieć opłakane skutki i zakończyć się koniecznością poprawy konstrukcji, remontem budynku, a przede wszystkim – będą generować koszty i stres. 

Właśnie dlatego do wykonania kosza dachowego przyda Ci się doświadczona ekipa dekarska, która zadba o jakość instalacji. Równie ważne są solidne materiały, aby dach w doskonałym stanie posłużył przez lata. Kupisz je oczywiście w Castoramie – w naszym sklepie znajdziesz m.in. pokrycia dachowe, systemy rynnowe oraz okna i włazy dachowe. Możesz odwiedzić nas osobiście, w jednym z dziesiątek sklepów zlokalizowanych w całej Polsce, gdzie nasi doświadczeni eksperci, pomogą Ci w wyborze odpowiednich produktów, w najkorzystniejszych cenach. Sprawdź też internetową ofertę Castoramy – zamów materiały już dziś, a bezpiecznie trafią do Twojego domu, abyś szybko mógł rozpocząć budowę czy remont. Zapraszamy!

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Zalety pokryć dachowych z PCV

Zalety pokryć dachowych z PCV
Wśród materiałów przeznaczonych do wykonywania pokryć dachowych znajdziemy także produkty wykonane z PCV. Jakie są ich właściwości i w jakich konstruk...
Czytaj więcej

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów
Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku do jego produkcji stosowano azbest, przez co przez wiele lat miał niepochlebną opinię. Dziś do wyrobu włókno-ceme...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kosz dachowy – jak go wykonać? Instrukcja