Materiały kompozytowe zawierają w sobie co najmniej dwa składniki o różnych właściwościach. W przypadku ekodeski mamy połączone w jednym drewno oraz PCV w proporcji 40:60%. Gdyby jeszcze bardziej wniknąć w skład poszczególnych składników, okaże się, że mamy do czynienia z trocinami drewna naturalnego i polimerami, które znamy na przykład jako reklamówki czy opakowania do napojów. Czy kompozyt z takich składowych może być przydatny w budownictwie?
Okazuje się, że tak – niezwykła kariera ekodeski rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych, skąd przywędrowała na kontynent europejski, głównie do Skandynawii. Została sprawdzona w trudnych warunkach atmosferycznych, jakie panują na północy Europy, stamtąd rozprzestrzeniła się i jako popularny materiał budowlany zyskała uznanie na całym kontynencie. Jakie zalety ma ekodeska i czym różni się od innych materiałów?
- łączy najlepsze cechy drewna i tworzywa sztucznego – elegancki wygląd i trwałość,
- nie wymaga impregnacji,
- jest odporna na działanie warunków pogodowych,
- nie wymaga malowania,
- jest wytrzymała bardziej niż drewno,
- lekka z racji dodatku PCV,
- plastyczna i łatwa w obróbce,
- odporna na wilgoć, działanie grzybów, pleśni i insektów.
Cena ekodeski jest większa niż tego samego rozmiaru deski drewnianej. Warto jednak mieć na uwadze, że z racji swoich właściwości, w przypadku ekodeski nie będziemy musieli drewna zabezpieczać, malować, lakierować i okresowo powtarzać tych czynności. Nie tylko znacznie ograniczymy ilość pracy włożonej w odpowiednie zachowanie wyglądu i funkcjonalności ekodeski, ale również nakłady na niezbędne do tego materiały.
Na specjalną uwagę zasługuje fakt, że zarówno produkcja ekodesek, jak i ich utylizacja odbywają się w sposób ekologiczny. Dodatek tworzywa sztucznego pochodzi z recyklingu, jakiemu poddawane są odpady z plastikowych reklamówek, butelek i odpadków. Samą ekodeskę można również poddać przetworzeniu. Jako że nie potrzebuje ona impregnacji i malowania, ograniczamy do zera przedostawanie się do gleby i atmosfery szkodliwych substancji zawartych w materiałach, jakich używamy do drewna.