icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Renowacja i remont domu z bali

Konserwacja lub odnowa drewnianego domu nie należy do zadań łatwych – niejednokrotnie wiąże się z wieloma problemami technicznymi i wysokimi kosztami. Pokazujemy, jak zabrać się za renowację, aby zabezpieczyć dom na kolejne lata i odzyskać niepowtarzalny urok drewnianej konstrukcji.

Sprawdzamy stan domu

Przed remontem niezbędny jest przegląd wszystkich newralgicznych punktów domu, tak aby sprawdzić, które elementy wymagają naprawy w pierwszej kolejności. Zaczynamy od dachu – kontrolujemy jakość pokrycia, więźbę i okapy. Następnie przechodzimy do ścian – sprawdzamy, czy warstwa (szalunek), która chroni dom przed wilgocią i wodą, nadal dobrze pełni swoją funkcję.

W następnej kolejności weryfikujemy stan podwaliny, zwracamy uwagę na fundamenty. Nie bez znaczenia jest również to, z jakiego drewna wykonany jest dom – najczęściej buduje się z sosny i świerku, choć za najlepsze, ale i niestety najdroższe, uznawana jest dębina.

Przy okazji sprawdzamy, czy drewno nie spróchniało. W tym celu można spróbować wbić w drewniany element konstrukcji scyzoryk lub śrubokręt – jeśli drewno nie gnije i nie próchnieje, to narzędzia nie powinny się zagłębić w powierzchnię bali. Przyglądamy się również deskom – niewielkie otwory na ich powierzchni mogą świadczyć o żerowaniu owadów. Dokładne oględziny pozwolą nam ustalić zakres prac, poniżej przedstawimy rozwiązania najczęściej napotykanych problemów. 

Ubytki w kominie, dziurawe poszycie

Pracę zaczynamy od najwyższego elementu budynku – komina. Zaglądamy do środka, usuwamy z niego wszelkie nieczystości (liście, gałęzie, ptasie gniazda). Następnie oglądamy wszystkie cegły, i w razie potrzeby wymieniamy uszkodzone elementy.

Warto też rozważyć wymianę pieca na nowy – wizualnie możemy go poddać renowacji i z powodzeniem dopasować np. do rustykalnego wnętrza, ale sam wkład kominowy powinien korzystać z najnowszych technologii. Jeśli podczas oględzin zauważyliśmy ubytki w poszyciu dachu – konieczne będzie skorzystanie z pomocy dekarza.

Spróchniała elewacja, szkodniki i wilgoć

remont domu z bali

Konserwację ścian najlepiej zacząć od wyczyszczenia spróchniałych miejsc na elewacji, czyli zeskrobania luźnych elementów. Czynność wykonujemy do momentu aż zobaczymy zdrowy kolor drewna. Usuwamy również patynę.

Pamiętajmy o zabezpieczeniu wszystkich szczelin przed działaniem wilgoci i dostawaniem się wody. W miejsca ubytków aplikujemy piankę poliuretanową. Na koniec zabezpieczamy deski środkiem, który ochroni je przed żerowaniem owadów w ich strukturze. Natomiast deski na ścianach wewnętrznych oczyszczamy delikatnie papierem ściernym, usuwamy z nich pył i lakierujemy je (lakier zabezpieczy je m.in. przed kornikami).

Nierówny sufit, łuszcząca się farba, popękane deski

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zerwanie starych desek i ułożenie nowych w ich miejsce. Jest to jednak dość drogi zabieg, który niepotrzebnie zwiększa koszt całego remontu, a z powodzeniem można zastosować alternatywne materiały.

Co wybrać? Dobrze w tej roli sprawdzają się np. płyty laminowane, które do złudzenia przypominają drewno – są dość trwałe i z powodzeniem posłużą nam przez wiele lat. A przy okazji kolejnego remontu bez problemu wymienimy je na drewniane odpowiedniki.

Podłoga do wymiany, nieszczelne drzwi i okna

W najgorszym wypadku konieczne będzie zerwanie podłogi i ułożenie nowych desek, choć zwykle nie jest to konieczne. Najczęściej wymienia się tylko pojedyncze elementy, które straciły swój urok lub odświeża i impregnuje powierzchnię. W tym celu najlepiej wykonać kolejno: cyklinowanie, oczyszczenie powierzchni z pyłu i zabezpieczenie jej lakierem, olejem lub woskiem.

Naprawę drzwi i okien – szczególnie wtedy, gdy mają ornamenty – warto zostawić fachowcowi. Czasami uszkodzenia są na tyle skomplikowane, że bardziej opłacalny jest zakup nowych okien i drzwi – dopasowanych do wnętrza i wykonanych na zamówienie. 

Data publikacji: 04.08.2014