Czy drewno można czyścić myjkami ciśnieniowymi?

Drewniane powierzchnie należy czyścić regularnie – co 2-3 lata lub w razie konieczności nawet 2 razy w roku. W dużym stopniu zależy to od stopnia narażenia drewnianych mebli, płotów czy tarasów na czynniki niszczące. Do czyszczenia drewna z kurzu, brudu czy szarego nalotu świetnie nadaje się myjka ciśnieniowa. Przed jej użyciem pamiętajmy tylko o kilku zasadach, a łatwo utrzymamy drewno w doskonałym stanie przez wiele lat.

Wstępne mycie drewnianych powierzchni

Jeśli chcemy pozbyć się codziennych zabrudzeń z drewnianego tarasu lub mebli ogrodowych, wystarczy szczotka ze sztywnym włosiem, szare mydło w płynie, szlauch oraz woda. Do szorowania zakamarków i trudniej dostępnych miejsc możemy wykorzystać szczotkę ryżową. Jest niedroga, a jej włosie jest na tyle miękkie, by nie uszkodzić drewnianych powierzchni i na tyle twarde, aby usunąć większe zabrudzenia.

Jeśli czyszczona powierzchnia jest duża i ręczne czyszczenie drewna okazuje się zbyt pracochłonne i męczące, możemy wykorzystać silny strumień myjki ciśnieniowej, który szybko usunie plamy, kurz i brud. Możemy skorzystać ze strumienia płaskiego lub turbodyszy, czyli strumienia zataczającego koła. Pamiętajmy, że drewniane powierzchnie czyścimy strumieniem wzdłuż słojów.

myjka ciśnieniowa

Dokładne mycie myjką wysokociśnieniowączyszczenie drewnianych powierzchni

Po umyciu powierzchni myjką, czekamy aż drewno wyschnie i sprawdzamy, czy udało nam się usunąć wszystkie plamy. Jeśli drewno jest mocno zanieczyszczone, musimy zastosować mocniejsze środki myjące. Do gruntownego czyszczenia możemy też przystąpić od razu, pomijając czynności wstępne. Użyjmy wtedy specjalnego środka do drewna, który rozpuści brud. Preparaty rozcieńcza się z wodą i nakłada się za pomocą myjki pod niskim ciśnieniem. Chemia zadziała szybko – już po krótkiej chwili możemy spłukać brud, korzystając z płaskiego strumienia czystej wody.

Pamiętajmy, aby strumień kierować na drewno z jak największej odległości. Do dokładnego mycia tarasów i podłóg drewnianych możemy wykorzystać specjalne akcesoria do myjek do czyszczenia powierzchni płaskich.

myjka ciśnieniowa

Uwaga!

Czyszczenie drewna wodą z szarym mydłem jest dobrym sposobem, pod warunkiem, że w surowcu nie zagnieździły się grzyby i pleśnie! W żadnym wypadku nie powinno się usuwać ich z drewna metodą na sucho, np. szlifierką. Unoszące się w powietrzu zarodniki pleśni są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia!

Środki do mycia drewna za pomocą myjki

Szare mydło techniczne myje i rozjaśnia drewniane powierzchnie. Ma też właściwości przeciwbakteryjne, ale jeśli drewno zostało zainfekowane przez zarodniki pleśni i grzybów jest niewystarczające. Wtedy musimy sięgnąć po specjalistyczną chemię do myjek. Preparaty do mycia drewna zawierają dodatkowo środki chroniące przed promieniami ultrafioletowymi i zabezpieczają ponownemu szarzeniu czy ciemnieniu desek. Dobrze czyszczą szary nalot, plamy, glony i tłuszcze.

Uporczywe zanieczyszczenia zeskrobujemy szpachelką lub usuwamy papierem ściernym. Dobrym sposobem na pozbycie się plam może też być nałożenie niewielkiej ilości nierozcieńczonego płynu do czyszczenia drewna. Jeśli na powierzchni powstały drobne ubytki, wypełnijmy je szpachlą do drewna. Koniecznie sprawdźmy jej przeznaczenie – innej szpachli należy użyć do schodów znajdujących się w domu, innej do mebli ogrodowych.

Po czyszczeniu warto zaimpregnować drewno ochronnym środkiem, który zabezpieczy meble, pergole, płoty czy tarasy przed działaniem promieni UV, niskich temperatur i czynników biologicznych. Jak to zrobić niczym profesjonalista, pokazujemy w instrukcji wideo – impregnacja drewna w ogrodzie w 3 krokach.

Data publikacji: 04.01.2018