icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wykończenie – Jak uzyskać efekt drewna bielonego

Styl retro zawsze jest w modzie. Jednym z najbardziej popularnych stylów dekoracyjnych, mających na celu uzyskanie starodawnego wystroju wnętrz, jest shabby chic polegający na połączeniu nowoczesności z elementami retro. Wykorzystuje się w nim między innymi metodę bielenia mebli, dzięki czemu zyskują one wyjątkowy oraz przytulny charakter.

bielona komoda

Bielone meble można wykonać ze starych szaf i krzeseł, jednak do tego celu równie dobrze sprawdzą się nowe meble, które, po odpowiedniej obróbce, będą wyglądały jak antyki. Na naszym rynku znajduje się mnóstwo firm oferujących swoje usługi w zakresie bielenia, my jednak wytłumaczymy krok po kroku, jak samodzielnie zająć się renowacją ulubionego stolika.

Przygotowanie surowca pod malowanie

Na początku musimy zająć się oczyszczeniem mebla z nałożonej wcześniej farby lub lakieru, aby móc swobodnie nakładać przygotowane przez nas substancje. Do tego celu najlepiej wykorzystać papier ścierny, jeśli jednak musimy pozbyć się z naszego stolika farby olejnej, wówczas lepiej skorzystać z cykliny oraz noża stolarskiego. Po tym procesie warto również wygładzić całą powierzchnię szlifierką, aby drewno było gładkie i lepiej przyjęło nową farbę.

Pierwsza warstwa farby

Pierwszą warstwę farby nakładamy jedynie w miejscach, w których mają powstać przetarcia, a zatem głównie na krawędziach. Będzie ona estetycznie prześwitywała spod białej emulsji, dzięki czemu stworzymy wrażenie sfatygowanego mebla. W związku z tym warto pokryć powierzchnię ciemniejszą farbą – najlepiej wybrać zatem jeden z odcieni brązu, gdyż będzie się kojarzył z naturalną barwą drewna.

Zabezpieczenie krawędzi przed białą farbą

Aby biała farba na stałe nie pokryła wcześniej przygotowanych krawędzi, należy posmarować je woskiem – z powodzeniem możemy wykorzystać zwykłą świeczkę, która pozostawi powłokę zapobiegającą wchłanianiu się emulsji.

Bielenie właściwe

Kiedy nasz stolik, szafka czy krzesło przebędzie wcześniejsze etapy przygotowań, wówczas możemy przejść do ich właściwego malowania białą farbą. Należy uważać, aby kolejne warstwy koloru nakładać po uprzednim wyschnięciu poprzednich – w ten sposób unikniemy powstawania zacieków oraz rozłożymy substancję równomiernie. Jeżeli nasz mebel posiada wiele zdobień, wówczas warto wykorzystać cienki pędzel, który z łatwością dotrze do trudno dostępnych miejsc

bejca wodna

Tworzenie przetarć

Kiedy mebel osiągnie jednolitą barwę oraz będzie całkowicie suchy, możemy przejść do tworzenie przetarć. Czynność ta jest prosta, gdyż wystarczy nam do tego celu niewielki nożyk. Przecierki wykonujemy jego tępą stroną w miejscach, na których wcześniej nałożyliśmy brązowy kolor oraz warstwę wosku. Musimy jednak robić to bardzo uważnie, aby nie zedrzeć większej części powłoki, niż planowaliśmy. Skrobiemy krawędzie tak długo, aż uzyskamy satysfakcjonujący nas efekt.

Prace końcowe

Kiedy już nasz mebel będzie gotowy, możemy go wygładzić za pomocą papieru ściernego, aby usunąć wystające fragmenty farby. Na koniec warto pokryć całość bezbarwnym lakierem, który pomoże nam zachować uzyskany efekt na długi czas.

Data publikacji: 27.06.2015