Produkty

Jak pielęgnować drewniane ściany i sufity

Jak pielęgnować drewniane ściany i sufity

Drewno jest bardzo cenionym materiałem w budownictwie i aranżacjach, a dom wykonany z drewna lub wykończony z jego użyciem jest nie tylko przytulny i naturalny, ale także tworzy przyjazny mikroklimat. Jak pielęgnować drewniane elementy, by na długo zachowały świeży wygląd?

drewniane ścianyJakiego drewna użyć?

Jeśli z drewna chcemy zbudować cały dom – najlepiej, aby miało ono formę bali lub litych belek, bardzo starannie zaimpregnowanych i zabezpieczonych przeciwwilgociowo oraz przeciw szkodnikom. Do budowy można użyć pni świerkowych lub sosnowych albo z szlachetnego modrzewia czy daglezji. Tego typu domy nie są u nas zbyt powszechne jako całoroczne mieszkania, częściej są to domki ogrodowe, letniskowe albo stanowiące ciekawostki regionalnie (chaty, zajazdy, karczmy, hotele).

Drewno możemy zastosować także we wnętrzu każdego domu czy mieszkania, wykańczając nim ściany oraz sufity. Dawne, modne zwłaszcza w PRL-u drewniane boazerie zmieniły już dziś swe oblicze i powróciły do łask w modnej i bardzo efektownej odsłonie. W przestrzennych, nowoczesnych wnętrzach drewno nadal stanowi szykowną i naturalną ozdobę. Można dziś użyć bardzo wielu różnych gatunków z odmiennymi barwami, odcieniami i ciekawie zaaranżować wnętrze. Drewno dodaje ciepła, przytulności, pozwala na stworzenie nieszablonowego wystroju.

Na ściany i sufity możemy użyć zarówno miękkich (świerk, sosna) jak i twardych gatunków drewna. Jednakże tam, gdzie występuje większe zagrożenie wilgocią, oparami, związkami chemicznymi – np. w kuchni czy łazience – lepiej będzie zastosować drewna twarde. Zalecane są w tym przypadku rodzimy dąb, modrzew albo też egzotyczny teak, iroco czy merbau.

Początkowa pielęgnacja drewna

Dekoracyjne drewno położone wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych wymaga już na początku starannego zabezpieczenia. Ułożoną drewnianą powierzchnię ściany i sufitu należy do utrwalenia dobrze przygotować, pozbawić wilgoci, zanieczyszczeń i żywic (te usuwamy benzyną). Dokładnie szlifujemy powierzchnie, a nierówności czy ewentualne ubytki uzupełniamy szpachlą do drewna w odpowiednim kolorze.

Jeśli powierzchnia drewna jest bardzo chłonna, warto przeprowadzić gruntowanie rozcieńczonym wodą lakierem w proporcji 2:1. Istotny jest dobór środka, jakim pokryjemy drewno. Wybrany lakier czy lakierobejca powinny być łatwe w użyciu i dopuszczone do stosowania we wnętrzach. Warto zadbać, żeby środek był ekologiczny, bezpieczny dla środowiska, trwały i estetyczny.

Warto wiedzieć, że lakiery podkreślają naturalny kolor drewna, ale nie zmieniają jego barwy. Zapobiegają ciemnieniu i przebarwieniom i jednocześnie dobrze zabezpieczają nawet miękkie gatunki drewna przed uszkodzeniami. Z kolei lakierobejce dodatkowo barwią drewniane powierzchnie, podkreślają rysunek słojów i nadają im połysk.

Po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru odczekujemy na wyschnięcie około 4 godzin. Następnie szlifujemy położoną warstwę i odkurzaczem usuwamy pył. Najlepiej nałożyć 2 lub 3 warstwy lakieru w odstępach około 4 godzin. Bardziej praktyczne są lakiery i lakierobejce szybkoschnące, wysychające już w ciągu około 20 minut, które nie wydzielają drażniących i szkodliwych substancji.farba beckers castorama

Regularne zabiegi pielęgnacyjne

Zastosowanie takich środków jak lakiery czy lakierobejce spowoduje, że drewno będzie znacznie odporniejsze na działanie wody, dzięki czemu ułatwione będzie usuwanie wszelkich zabrudzeń. Powinniśmy jednak unikać używania do czyszczenia drewnianych ścian i sufitów mocno wilgotnych szmatek, mopów i szczotek.

Jeśli warstwa lakieru lub lakierobejcy po latach użytkowania straci swoje walory (poszarzeje, zmatowieje) – będziemy ją mogli łatwo usunąć przy użyciu papieru ściernego. Po wyszlifowaniu i oczyszczeniu powierzchni, będzie możliwe ponownie nałożenie warstwy środka konserwującego i poprawiającego wygląd drewna. Odświeżającą operację tego typu możemy wykonać samodzielnie, ponieważ oferowane na rynku środki do renowacji drewna są łatwe w użyciu oraz niezwykle skuteczne.

Codzienne pielęgnowanie wykładzin ściennych z drewna, poza zwykłym przetarciem szmatką i odkurzeniem, nie wymaga większych starań. Radykalniejszego odnowienia powłok drewna dokonujemy jedynie okresowo.

W przypadku, gdy we wnętrzach mamy elementy wystroju wykonane z drewna egzotycznego, do ich konserwacji i pielęgnacji powinniśmy używać specjalnych olejów.

UWAGA! Warto wiedzieć, że wszelkie drewniane elementy wystroju znacznie dłużej zachowają swój ładny i świeży wygląd, jeśli w pomieszczeniach zapewnimy im sprzyjające warunki. Temperatura powinna utrzymywać się w granicach 18-20 stopni, a wilgotność powietrza – nie większa niż 50-60%.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Powrót do przeszłości – wykończenia ścian, które wciąż inspirują

Powrót do przeszłości – wykończenia ścian, które wciąż inspirują
Każda moda ma tendencję do powracania – również ta, która dotyczy wystroju wnętrz. Pomimo coraz nowszych sposobów na wykończenie ścian, które są nieko...
Czytaj więcej

Demontaż boazerii czy odświeżenie?

Demontaż boazerii czy odświeżenie?
Boazeria to materiał, bardzo często utożsamiany z niezbyt atrakcyjnym, PRL-owskim wnętrzem. Nie ma w tym nic dziwnego. Drewniana okładzina, położona n...
Czytaj więcej

Przegląd sposobów na nowoczesne wykończenie boazerii

Przegląd sposobów na nowoczesne wykończenie boazerii
Stara drewniana boazeria wciąż pokrywa nasze ściany, ale z pewnością dawno nie jest już ich ozdobą. Zamiast zrywać wszytkie deski możemy ją odnowić, n...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak pielęgnować drewniane ściany i sufity