icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Zmieniamy kolor podłogi drewnianej

Jeśli posiadamy drewnianą podłogę i chcemy odświeżyć lub zmienić charakter danego wnętrza, z łatwością możemy to zrobić, zmieniając kolor podłogi. Dzięki temu bez wielkiej rewolucji otrzymamy wnętrze, które będzie wyglądać ciekawie i świeżo.

Zmieniamy i odświeżamy kolor

Kolor połogi drewnianej możemy zmieniać rożnymi metodami. Jednak każdy sposób wymaga dobrego przygotowanie podłoża i materiału. Aby barwienie i odnawianie powierzchni drewnianych było jednolite i dobrze wykonane, powinniśmy pamiętać o uprzednim oczyszczeniu i osuszeniu materiału. Oto kilka najpopularniejszych sposobów barwienia i odświeżania koloru drewna.

Zmiana koloru drewnianej podłogi

Szczotkowanie

Szczotkowanie świetnie podkreśla naturalne usłojenie i strukturę drewna, dodatkowo, nakładając na takie drewno bejcę, można uzyskać ciekawy, oryginalny efekt. Szczotkowanie sprawdza się jedynie w przypadku odnawiania powierzchni miękkiego drewna – czyli świerku lub sosny. Chcąc odnawiać drewno twardsze, np. jesion lub dąb, także można uzyskać ciekawy efekt, choć nie będzie on tak intensywny. W przypadku drewna bukowego, klonowego czy hebanu lepiej zrezygnować ze szczotkowania, gdyż twarde i nieporowate drewno będzie mało podatne na zabiegi. Zwykle drewnianą powierzchnię po szczotkowaniu zabezpiecza się warstwą oleju, rzadziej lakieru.

Ługowanie, czyli bielenie

Jeśli zależy nam na efekcie wyszorowanej, jasnej podłogi rodem z najlepszych statków, warto poddać ją ługowaniu. Nadaje ono równomierny biały odcień, nie zasłaniając przy tym słojów, a do tego zabezpiecza powierzchnię przed żółknięciem. Proces ten daje najlepsze efekty na jasnych odmianach drewna i powinno się go stosować niedługo po położeniu lub cyklinowaniu podłogi. Przy wyborze emulsji do ługowania warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona przeznaczona do drewna liściastego czy iglastego. Proces polega na przemyciu podłogi specjalną emulsją, która zamyka pory w drewnie, wypełniając je kolorem, a przy tym zabezpiecza przed zabrudzeniem.

Uwaga! Należy pamiętać, że ług zazwyczaj jest substancją o silnym, żrącym działaniu, dlatego należy zachować ostrożność i zabezpieczyć meble i pomieszczenia, a także skórę, ubrania i obuwie przed kontaktem z tą substancją.

m na efekcie wyszorowanej, jasnej podłogi rodem z najlepszych statków, warto poddać ją ługowaniu. Nadaje ono równomierny biały odcień, nie zasłaniając przy tym słojów, a do tego zabezpiecza powierzchnię przed żółknięciem. Proces ten daje najlepsze efekty na jasnych odmianach drewna i powinno się go stosować niedługo po położeniu lub cyklinowaniu podłogi. Przy wyborze emulsji do ługowania warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona przeznaczona do drewna liściastego czy iglastego. Proces polega na przemyciu podłogi specjalną emulsją, która zamyka pory w drewnie, wypełniając je kolorem, a przy tym zabezpiecza przed zabrudzeniem.

Uwaga! Należy pamiętać, że ług zazwyczaj jest substancją o silnym, żrącym działaniu, dlatego należy zachować ostrożność i zabezpieczyć meble i pomieszczenia, a także skórę, ubrania i obuwie przed kontaktem z tą substancją.

zmiana koloru drewnianej podłogi

Bejcowanie

Pozwala pogłębić naturalną fakturę i usłojenie drewna lub nadać mu delikatny kolor. Bejcowanie umożliwi uzyskanie ciekawych efektów, a także zabarwi drewno tak, aby przypominało ono inne, zarówno rodzime, jak i egzotyczne gatunki. Przy wyborze bejcy warto zwrócić uwagę na rodzaj użytego rozpuszczalnika – bejce wodne lub poliuretanowe, o dłuższym czasie zastygania, pozwalają na uzyskanie bardziej równomiernego efektu na dużych powierzchniach. Bejce najlepiej nakładać na dokładnie oczyszczoną, wycyklinowaną/wyszlifowaną i odpyloną podłogę. Bejcę nakładamy wzdłuż słojów, rozprowadzając je miękkimi pędzlami lub szmatkami. Po nałożeniu warstwy, warto przetrzeć powierzchnię delikatną tkaniną, tak aby usunąć ewentualne nierówności. Jeśli stosujemy ciemną bejcę i chcemy uzyskać oryginalny, nieco rustykalny efekt, możemy także nakładać bejcę w poprzek słojów, a następnie w kierunku włókien drewnianych. Zależenie od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy zastosować jedną lub kilka warstw bejcy, pamiętając przy tym, aby odczekać wskazany przez producenta czas schnięcia i przed każdą kolejną warstwą wyszlifować powierzchnię. Aby efekt był trwały, bejcowane powierzchnie warto zabezpieczyć warstwą lakieru. Więcej o lakierach, bejcach i lakierobejcach przeczytamy w tym miejscu.

Data publikacji: 05.11.2014