icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Palety w ogrodzie – inspiracje

Wiosna zachęca do wprowadzenia w naszym przydomowym otoczeniu zmian. Zmęczeni zimową aurą, trochę obrażeni na niskie temperatury, chcemy poczuć świeże powietrze i pierwsze promienie słońca na twarzy. Prace porządkowe zwykle rozpoczynamy od domowego wnętrza, później zgrabnie przechodzimy do ogrodu. W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam, jak nadać tarasowi pięknego wyrazu − bardzo ekologicznie, bo przy pomocy palet.

DIY z wykorzystaniem materiałów ekologicznych to nowy trend, który ma swoje poparcie w teorii, że o środowisko powinno się dbać na co dzień, a nie tylko od święta. Z produktów na pozór niepotrzebnych, przeznaczonych na recykling, można wyczarować cuda. Tym bardziej projektanci zachęcają do ich wtórnego użycia.

Palety w ogrodzie

Jednym z bardzo docenianych i stosowanych materiałów jest właśnie drewniana paleta. Do czego można jej użyć?

Właściwie do wszystkiego. Z powodzeniem można z niej wyczarować meble ogrodowe, szafki, kwietniki, huśtawki. Zaletą ich zastosowania jest nie tylko uchronienie ich przed wylądowaniem na wysypisku, ale przede wszystkim mały koszt przygotowania danego mebla. Tworząc coś samodzielnie, uczymy się ponadto wykorzystywać swoje moce przerobowe oraz uruchamiamy swoją kreatywność.

Które palety sprawdzają się najlepiej?

Aby prace konstrukcyjne przebiegały bez zarzutu, zaleca się stosowanie dużych palet, nazywanych euro. Zwykle mają one wymiary około 1200 mm x 800 mm x 144 mm. Produkty te cechują się wzmocnioną konstrukcją, a ich obróbka nie wymaga od nas zbyt dużego nakładu pracy.

Dla pomysłodawców poszukujących mniejszych palet znajdą się też półpalety oraz ćwierćpalety, które będą idealne do stworzenia małych półek, szafek.

Skąd zdobyć palety?

Niektóre osoby kupują je w skupach, ale nie o taki recykling chyba nam chodzi. Palety nowe są co prawda gładkie i czyste, ale zamiast nich lepiej wykorzystać te, które mamy w garażu lub których po prostu ktoś chce się pozbyć. Na pewno znajdziemy je u osób, które budują dom lub remontują coś na działce. Zwykle dostarcza się bowiem na nich cegłę oraz pustaki.

Wyobraźnia lub gotowe pomysły

Podczas tworzenia mebli lub dekoracji z europalety, możemy skorzystać z gotowych pomysłów, które na pewno znajdziemy w internecie, lub z własnej wyobraźni. Pierwsza opcja jest na pewno dużo bezpieczniejsza. Gotowe wzory możemy przecież indywidualnie modyfikować.

 

Młotek

Tak jak wspomnieliśmy, z europalety możemy wyczarować prawdziwe cuda. Do większości projektów będzie nam potrzebna paleta, farba i podstawowe narzędzia.

Stół to właściwie konstrukcja, która składa się z dwóch nałożonych na siebie palet. W celu udekorowania jej blatu możemy położyć na nim szklaną płytę, a od dołu przymocować metalowe kółka.

Ławka to paleta dolna oraz górna przymocowana prostopadle do siedziska i stanowiąca oparcie. Wystarczy, że na takie palety nałożymy materac i poduszki, żeby uzyskać naprawdę wygodną kanapę tarasową.

Wieszak na narzędzia z europalety? Wystarczy, że paletę zamocujemy np. do ściany garażu. Do płyty natomiast przytwierdzimy wieszaki, na których będą mogły zawisnąć grabie, motyki, wiertarka itp.

Kwietnik z palety to dekoracja, która doda uroku naszemu ogrodowi. Kwiaty sadzimy pomiędzy szczelinami europalety. Kiedy rozkwitną, stworzą prawdziwie kolorowe arcydzieło. Uwaga, w celu wzmocnienia efektu dekoratorskiego, warto przemalować naszą paletę białą farbą.

A może ogródek warzywny w europalecie? To kolejny pomysł, który zdaje egzamin tak samo dobrze jak kwietnik udekorowany kolorowymi roślinkami. Z takim mini ogródkiem warzywnym mamy też znacznie mniej pracy.

Data publikacji: 09.12.2015