icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Narzędzia i preparaty do pozbycia się korników

Korniki są wrogami wszelakich mebli i ozdób zrobionych z drewna. Jeśli w porę się ich nie pozbędziemy, są one w stanie w bardzo szybkim czasie zniszczyć nasz ulubiony stół czy zabytkowe schody.

kornik

Korniki to tak naprawdę odmiana chrząszczy, dla których normalnym środowiskiem jest las. Są małe (o długości około centymetra) i mają owalny kształt. Zazwyczaj występują pod korą drzew, niezależnie od szerokości geograficznej. Można je spotkać zarówno w Europie, Azji, jak i Afryce. Nie powinno zatem powodować zdziwienia, że z ich wizytą możemy mieć do czynienia także w naszym domu.

Najważniejsza profilaktyka

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby zminimalizować ryzyko zajęcia naszych drewnianych mebli przez korniki, warto zabezpieczyć drewno specjalistycznymi, ale ogólnodostępnymi środkami ochronnymi. Pomalowanie drewna takimi środkami może dać nam spokój z kornikami na lata. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie istotnych elementów konstrukcji domu, czy dachu, do których po ukończeniu budynku dostęp będzie utrudniony. Przy braku zabezpieczeń korniki dostęp ten znajdą na pewno i to może być ich przewaga. Jeśli już się pojawią, nawet wymiana uszkodzonej części konstrukcji może nie pomóc. Nowe drewno wydziela specyficzne olejki eteryczne, które mogą zwabić szkodniki ze zdwojoną siłą.

Skąd mam wiedzieć, że w moich meblach są korniki?

Delikatne regularne chrobotanie w naszych drewnianych meblach, a także zlokalizowanie w nich małych pojawiających się otworów o w miarę regularnych kształtach może świadczyć o tym, że nasz mebel odwiedziły korniki. Potwierdzić to możemy także, odnajdując mączkę drzewną w jego pobliżu. Inne szkodniki drewna, które nie są kornikami, to kołatki, miazgowce i spuszczele. Niezależnie od tego, kto osiedlił się w naszych meblach, wyeliminowanie nieproszonych gości jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na zachowaniu ich wyglądu. Jeśli plaga dotyczy z kolei elementów konstrukcyjnych czy dachu, brak naszej interwencji może zakończyć się katastrofą.

nafta

Jak wyeliminować korniki?

Jeśli już, pomimo wszelkich starań, przyjdzie nam zmagać się z plagą korników, jest na nie na szczęście kilka sprawdzonych sposobów. Przede wszystkim warto pamiętać, że produkt, w który się zaopatrzymy, powinien dotrzeć do najgłębszych struktur drewna. Najskuteczniejsze są więc specyfiki z dobrą penetracją i długim okresem działania. Szukajmy środków z dużą ilością substancji czynnych takich jak: permetryna czy deltametryna. Miksturę mogącą wyeliminować korniki możemy także stworzyć sami. Po połączeniu kilku łyżeczek terpentyny oraz nafty i wymieszaniu z naftaliną w proszku całość możemy następnie strzykawką wprowadzić w kanaliki w drewnie. Warto je potem zalepić żywicą bądź woskiem. Jeśli z kolei mebel bądź drewniana ozdoba jest mała, możemy po prostu zamoczyć ją w całości w naczyniu z terpentyną i zostawić na kilka dni.

Walka z kornikami nie należy do najłatwiejszych, ale nie stoimy w tej wojnie na straconej pozycji. Jeśli mebel, który został zajęty przez armię tych insektów jest dla nas z jakichś powodów ważny, w porę zaczęta kuracja może okazać się dla niego ratunkiem.

Data publikacji: 18.08.2016