Drewno iglaste – dlaczego warto wybrać meble z tego materiału?

Wybierając meble do wnętrz naszego domu, kierujemy się przede wszystkim tym, jak wyglądają. Tymczasem materiał, z jakiego zostały wykonane, powinien być równie ważnym kryterium. To od niego bowiem zależy trwałość i wytrzymałość danego elementu. A czym cechują się meble wyprodukowane z drewna iglastego?

Dlaczego powinniśmy wracać uwagę na materiał z jakiego wykonane są meble?

Od materiału, z jakiego wykonane są meble, zależy zarówno ich trwałość, jak i wygląd. Niektóre gatunki drzew cechują się grubym i masywnym drewnem, z którego powstają szafki i komody na wzór antyków. Inne z kolei są lekkie i wyjątkowo łatwe w obróbce. Meble wyprodukowane ze sklejki lub płyt wiórowych posiadają niewielką wartość, a te z litego drewna są zazwyczaj bardzo drogie. Materiał wykonania ma także znaczenie podczas codziennego użytkowania półek i szaf. W zależności od wybranego drewna będą one bardziej lub mniej stabilne i odporne na obciążenia.

Rodzaje drewna wykorzystywanego w meblarstwie

Wymieńmy je:

- drewno liściaste – najpopularniejsze to buk, dąb i jesion,

- drewno iglaste – najczęściej jest to sosna, rzadziej świerk i jodła,

- drewno egzotyczne – sprowadzane z Ameryki południowej i Afryki mahoń, palisander i heban.

Porada eksperta

Meble wykonane z litego drewna wymagają specjalnej pielęgnacji. Warto zaopatrzyć się w preparaty impregnujące i stosować je regularnie na powierzchni mebli, by ochronić je przed szkodliwym działaniem wilgoci znajdującej się w powietrzu i kornikami.

Drewno_iglasteDrewno_iglasteDrewno_iglasteDrewno_iglaste

Zalety drewna iglastego

Drzewa iglaste takie jak sosna powszechnie występują na północnej półkuli ziemskiej, w związku z czym jest to budulec stosunkowo łatwy w pozyskiwaniu, a przez to dość tani. Pozyskane z nich drewno jest łatwe w obróbce, sprężyste i wytrzymałe. Posiada jasną beżowo-żółtą barwę i delikatne sęki. W dotyku pozostaje miękkie i lekko oleiste. Wykonane z niego meble cechują się bardzo dużą odpornością na wilgoć, a odpowiednio zaimpregnowane nie przyciągają korników. Pasują zarówno do salonów, jak i pokoików dziecięcych. Drewno iglaste jest również bardzo popularnym budulcem altanek oraz mebli ogrodowych.

Rodzaje drzew liściastych stosowanych w meblarstwie

Jak już pisaliśmy wcześniej, wśród wykorzystywanych w meblarstwie drzew możemy znaleźć sosnę, świerk oraz jodłę. Każde z nich posiada jednak nieco inne właściwości i nie jest tak samo często stosowane. Zobaczmy:

drewno sosnowe jest bardzo żywiczne i miękkie. Z łatwością poddaje się obróbce, a pozyskane z niej drewno można wykorzystywać także w budownictwie. Można je malować, natomiast w naturalnym stanie posiada kremowy kolor, który ciemnieje wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych;

Drewno_iglasteDrewno_iglasteDrewno_iglasteDrewno_iglaste

drewno świerkowe nie jest tak popularne w meblarstwie jak sosnowe, a to ze względu na jego delikatność. Świerki potrzebują dużo czasu by wyrosnąć i często padają ofiarą kornika. Meble wykonane z tego rodzaju drewna są wyjątkowo lekkie – ze względu na wagę, świerk najczęściej stosuje się do produkcji papieru;

drewno jodłowe to najmniej żywiczny rodzaj drewna iglastego. Z tego powodu często pęka i szybko kruszeje. Wykonane z niej meble są nietrwałe i trudne w pielęgnacji, lecz jest to surowiec popularny w produkcji pudeł rezonansowych i instrumentów muzycznych.

Polka_sosnowa_bezsecznaPolka_sosnowa_bezsecznaPolka_sosnowa_bezsecznaPolka_sosnowa_bezseczna