Produkty

Politurowanie mebli

Politurowanie mebli

Politurowanie to jeden ze sposobów na wykończenie drewnianej powierzchni. Najczęściej stosowane jest w przypadku mebli o charakterze antycznym, którym nadaje piękny, wysublimowany charakter i blask. Co należy wiedzieć o tej technice, na czym ona polega i zastosowania jakich preparatów oraz narzędzi wymaga? O tym w piszemy w poniższym artykule.

politurowanie krzesłaNa czym polega politurowanie

Politurowanie jest zabiegiem polegającym na nakładaniu na drewnianą powierzchnię tzw. politury będącej spirytusowym roztworem szelaku (naturalnej żywicy). Dzięki niemu możemy odświeżyć wygląd wyeksploatowanych mebli i nadać im efektownego połysku.

Politurowanie – preparaty i narzędzia

Aby pokryć politurą wybraną drewnianą powierzchnię, potrzebujemy właściwego środka oraz akcesoriów, które posłużą do jego nakładania. Najważniejsza jest sama politura – możemy zaopatrzyć się w gotowy do nakładania środek bądź sporządzić go samemu – z szelaku rozpuszczonego w spirytusie o stężeniu 92-98%. W tym wypadku niezbędne jest pozostawienie mieszanki w ciepłym miejscu na ok. 24 godziny i okresowe wstrząsanie nią.

Warto zwrócić także uwagę na rodzaj stosowanego szelaku, który powinien odpowiadać gatunkowi odnawianego drewna.impregnat do drewna Do wyboru mamy politurę bieloną, lemon, rubin bądź orange, których powinniśmy używać nie tylko w zależności od rodzaju drewna, ale także ostatecznego efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Do preparatów potrzebnych do politurowania należą też olej lniany i mleczko do politury. Pierwszy z nich służy do nasączania tamponu, którym nakładamy politurę, a mleczko umożliwi zebranie jej nadmiaru po zakończeniu pracy. Przydatny może się okazać także pył pumeksowy, za pomocą którego zamkniemy pory drewna.

Samą politurę nakładamy za pomocą wspomnianego tamponu – może być wykonany z waty i owinięty ściereczkami.

Przebieg politurowania

Poniżej przedstawiamy ogólne zasady dotyczące przebiegu politurowania – pamiętajmy, że doskonałość w tego typu pracach osiągniemy wyłącznie dzięki doświadczeniu i obserwacji efektów, jakie przynoszą poszczególne wykonywane przez nas czynności.

Jak każdą czynność mającą na celu nałożenie na drewno warstwy wykończeniowej, również i politurowanie zaczynamy od przygotowania powierzchni. Powinna być ona czysta, gładka (przeszlifowania papierem ściernym) oraz odpylona. Nasączonym olejem lnianym i politurą tampon nakładamy powłokę szelaku na drewno. Czynność tę będziemy powtarzać kilkukrotnie aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Za każdym razem czekamy, aż poprzednia warstwa wyschnie.

Co bardzo ważne, do nakładania każdej kolejnej warstwy należy używać politury o odpowiednim stężeniu. Słabszej i rzadszej politury używamy na początku, by nie spowodować powstawania smug – powinna ona od razu wnikać w głąb drewna. Po kilkukrotnym zagruntowaniu powierzchni możemy także zatrzeć drewno pyłem pumeksowym, do czego posłuży nam drugi tampon nasączony spirytusem i posypany sproszkowanym pumeksem. W ten sposób pozbędziemy się drobnych nierówności. Dopiero podczas nakładania kolejnych warstw politury korzystamy z szelaku bardziej gęstego i mocniejszego połączonego z olejem, który ułatwia jego rozprowadzanie. Aby ostateczny efekt się utrwalił, pozostawiamy meble do wyschnięcia na co najmniej kilka dni.

Dodajmy, że kolor drewna, które poddajemy renowacji, możemy diametralnie zmienić – w tym celu przed przystąpieniem do politurowania wystarczy pomalować je bejcą na wybrany odcień.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!
Drewniane meble ogrodowe i elementy wyposażenia przydomowego tarasu to świetna wizytówka każdego zieleńca. Drewno jest ponadczasowe - łączy uni...
Czytaj więcej

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad
Drewniany płot będzie latami zdobił Twoją posesję, o ile dobrze o niego zadbasz. W przeciwnym razie nie tylko straci atrakcyjny wygląd, ale też się ze...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - malowanie boazerii ściennej krok po kroku

Instrukcja wideo - malowanie boazerii ściennej krok po kroku
Chcąc odświeżyć znajdującą się na ścianie boazerię, możemy zdecydować się na zmianę jej koloru. Do malowania boazerii powinniśmy się odpowiednio przyg...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Politurowanie mebli