Ekologiczne płyty pilśniowe

Płyty pilśniowe sprawdzają się nie tylko przy produkcji mebli i drzwi, ale są stosowane również w systemach zabudowy. Materiał ten jest funkcjonalny i wytrzymały, dlatego stanowi świetną alternatywę dla drewna.

Płyta

Jeszcze do niedawna płyty pilśniowe były uważane za materiał gorszy od drewna, dlatego nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Obecnie materiał ten jest tak skutecznie obrabiany, że wizualnie bardzo przypomina drewno i charakteryzuje się równie wysoką wytrzymałością.

Czym są płyty pilśniowe?

Płyty pilśniowe wytwarza się z rozdrobnionych odpadów drewna iglastego, do których dodaje się żywice syntetyczne lub oleje schnące. Cały proces odbywa się w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia. Ze względu na zagęszczenie włókien i stopień sprasowania wyróżniamy płyty MDF i HDF. Oba te rodzaje są wykorzystywane zarówno do zabudowy i aranżacji wnętrz, jak i w przemyśle meblarskim.

Płyta

Płyty pilśniowe miękkie, półtwarde i twarde

Płyty pilśniowe różnią się między sobą technologią ich wytwarzania (metoda sucha i mokra) oraz przeznaczeniem. Ze względu na właściwości możemy wyróżnić ich trzy podstawowe rodzaje: płyty miękkie, półtwarde i twarde. Płyty porowate, czyli miękkie, mogą być perforowane i nacinane. Doskonale sprawdzają się jako materiał do izolacji termicznej i akustycznej ścian, podłóg i dachów – dodatkowa perforacja zwiększa pochłanianie dźwięku. Ze względu na  dużą higroskopijność, płyt tego rodzaju nie powinniśmy stosować w miejscach narażonych na działanie wilgoci. Płyty pilśniowe półtwarde, znane nam jako płyty MDF, wykorzystywane są głównie jako materiał meblarski. Ich cechą charakterystyczną jest jednolity skład i gęstość, dlatego z łatwością poddają się obróbce maszynowej. Jednolita struktura płyt MDF zapewnia brak pęknięć, sęków czy nierówności. Płyty wysoko zagęszczone, czyli HDF, cechują się wytrzymałością. Z tego względu wykorzystywane są między innymi do produkcji paneli podłogowych, drzwi i elementów mebli. Powierzchnia płyty tego typu może być dodatkowo uszlachetniona przez gruntowanie farbą, lakierowanie czy laminowanie.

Estetyka i ekologia

Coraz częściej, budując i wyposażając mieszkanie, wpływ na nasze decyzje ma ekologia. Istotnym czynnikiem jest fakt, czy wybrane przez nas materiały są przyjazne środowisku. Płyty MDF i HDF spełniają te warunki, co dodatkowo przemawia na ich korzyść. Producenci oferujący nam materiały ekologiczne otrzymują certyfikat FSC. Jest on zaświadczeniem o przestrzeganiu w procesach produkcji leśnej zasad ekologii.