Produkty

Jak samodzielnie wykonać podest?

Jak samodzielnie wykonać podest?

Podest to dobry pomysł w sypialni, która ma mieć nietypowy charakter. Może nam zastąpić tradycyjną ramę łóżka. Wówczas po prostu rzucamy na niego materac i gotowe. Aby stworzyć taki podest, konieczne jest jednak spełnienie kilku wytycznych. Ale o tym już w tekście poniżej.

PodestDlaczego warto pomyśleć o podeście?

Przede wszystkim jest to dobry sposób, aby podzielić sypialnię na dwie strefy. Różnica poziomów dokładnie wyznaczy granicę pomiędzy jedną a drugą częścią pomieszczenia, tą sypialnianą i nieco bardziej dzienną. Łóżko na podeście na pewno będzie ciekawym rozwiązaniem w kawalerkach.

Zanim zaczniesz budować podest, pamiętaj:

Przede wszystkim ważna jest jego wysokość – musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb – zwykle osiąga ona od 17-45 cm. Wysokość najczęściej uzależniona jest od tego, jak bardzo chcemy wyróżnić nasze łóżko oraz od tego, jakie plany mamy względem adaptacji tej przestrzeni. Podest można przecież wypełnić od wewnątrz szufladami. Boki podestu mogą natomiast posłużyć jako szafki nocne, np. do położenia lampek. Ten pomysł jest szczególnie trafny w tych podestach, które są bardzo szerokie i gdzie materac jest znacznie węższy.

Wykończenie podestu zależy od nas. Możemy go pomalować farbą, można go okleić. Dobrym pomysłem będzie również wykończenie go płytą MDF. Ta może być lakierowana, na wysoki połysk, fornirowana lub laminowana. Niekiedy dobrym pomysłem jest wykończenie takiego podestu drewnem o takiej samej strukturze jak podłoga. Przy dekoracji podestów świetnie sprawdza się także technika decoupage.

Jeśli stworzenie podestu wydaje nam się czymś wyjątkowo trudnym, możemy do jego skonstruowania wykorzystać materiały gotowe, nietypowe. Dobrym pomysłem będą np. palety drewniane. Wystarczy, że ułożymy je bezpośrednio obok siebie. Połączmy je ze sobą i przykryjmy materacem. Długie prześcieradło przysłoni paletę, tak że nie będzie ona widoczna.

Jeśli stwierdzimy, że zależy nam na dużo solidniejszej konstrukcji, zdecydujmy się na podest stworzony z bloczków betonu komórkowego lub skrzyni z MFP.

Przez wykonaniem poszczególnych czynności, najpierw zmierzmy pomieszczenie, naszkicujmy plan podestu i działajmy.

Podest ze skrzyni MFP Szuflada_-_polka Castorama

Skrzynia będzie się oczywiście składała z czterech boków. Po jednej stronie będą znajdowały się szuflady, dlatego bok zastąpi ażurowa konstrukcja z elementów drewnianych. Skrzynia taka będzie oparciem dla stelaża pod materac.

Dno łóżka możemy kupić, ale możemy też wykonać samodzielnie. Ważne, aby konstrukcja była stabilna i nie przesuwała się. Podest może znajdować się we wnęce, dzięki temu funkcję ogranicznika przejmą ściany.

Na taką konstrukcję nakładamy materac i gotowe.

Jak widać zarówno jeden, jak i drugi sposób nie wymagają od nas zbyt dużego nakładu sił. Wystarczy dobrze przemyślana strategia i odpowiednio dopasowane rozmiary.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak dbać o meble ogrodowe? 10 sprawdzonych porad

Jak dbać o meble ogrodowe? 10 sprawdzonych porad
Drewniane meble ogrodowe mogą być prawdziwą wizytówką przydomowego ogródka. To, czy będą Ci służyć przez lata i wyglądać atrakcyjnie zal...
Czytaj więcej

Jaki impregnat do drewna wybrać? Doradzamy, jak dobrać odpowiedni środek i metodę aplikacji

Jaki impregnat do drewna wybrać? Doradzamy, jak dobrać odpowiedni środek i metodę aplikacji
Jeśli otaczasz się drewnianymi elementami prędzej czy później konieczna będzie ich konserwacja. Przekonaj się, który środek pozwoli Ci s...
Czytaj więcej

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!
Drewniane meble ogrodowe i elementy wyposażenia przydomowego tarasu to świetna wizytówka każdego zieleńca. Drewno jest ponadczasowe - łączy uni...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak samodzielnie wykonać podest?