Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji nie dają stuprocentowego zabezpieczenia przed rysami, wgnieceniami czy wycieraniem się lakieru. Jak odnowić drewnianą podłogę, by stanowiła elegancką wizytówkę Twojego domu, niezależnie od jej wieku?

Renowacja drewnianej podłogi – kiedy warto się na nią zdecydować?

Każdy rodzaj drewna, niezależnie od jego twardości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, pod wpływem użytkowania wyciera się i może ulegać różnym deformacjom. Niekiedy odkształceniom podlegają deski - nieodpowiednio lub zbyt intensywnie eksploatowane wyginają się, pęcznieją pod wpływem wody lub odklejają się na skutek niewłaściwie użytego kleju.

Najczęstszym problemem jest jednak wycieranie się wierzchniej warstwy ochronnej. Nawet dobrej jakości lakier lub lakierobejca po kilku lub kilkunastu latach chodzenia i przesuwania domowych sprzętów może zniknąć z drewnianych desek. Prowadzi to do przetarć, nierównomiernego zużywania drewna i powstawania nieestetycznych plam lub przebarwień.

Na intensywne ścieranie lakieru narażone są przede wszystkim miejsca najczęściej używane, a więc korytarz, ciągi komunikacyjne w salonie lub kuchni, a także podłoga w pokoju dziecięcym. Ciężko także uniknąć drobnych wgnieceń, rys i śladów, zwłaszcza gdy podłoga zrobiona jest z drewna sosnowego, lipowego lub mahoniu. Ślady zostawiają pazury domowych zwierząt i dziecięce zabawki.

Podłoga z litego drewna może wówczas mocno się wycierać, a im dłużej zwlekasz z zabezpieczeniem powstałych przetarć i ubytków, tym większe prawdopodobieństwo, że ich całkowite usunięcie będzie potem niemożliwe. Deski są narażone na wnikanie wody, pęcznienie, a także wpływ innych substancji. Jednym słowem - czeka Cię renowacja drewnianej podłogi!

podłoga z litego drewna

Podłoga z litego drewna – jak przygotować się do jej odnowy?

Jeśli podłoga, którą chcesz odnowić, ogranicza się do jednego oddzielnego pomieszczenia, jej renowacja będzie stosunkowo prosta. Najtrudniejsze jest usunięcie z przestrzeni większych mebli i stojących na niej przedmiotów. Optymalne byłoby wyniesienie wszystkich rzeczy z pokoju lub kuchni, gdyż podczas czyszczenia starej warstwy drewna pojawia się pył i kurz, który osiada w najdrobniejszych szczelinach. Unikniesz sprzątania i zabezpieczysz swoje ukochane przedmioty.

Jeśli zabranie wszystkich rzeczy z pokoju lub kuchni jest niemożliwe, możesz teoretycznie przesunąć je w jeden kąt i wykonywać pracę etapami. Może to być jednak trudniejsze i wymaga dokładnego zabezpieczenia mebli przed pyłem. Musisz też liczyć się z tym, że niekiedy poszczególne części podłogi będą różnić się od siebie nieznacznie kolorem lub odcieniem.

Deska podłogowa lita GoodHome Skanor

Podłogi drewniane wymagają dokładnego przygotowania przed przystąpieniem do ich oczyszczania. Potrzebny będzie Ci odpowiedni sprzęt i odzież ochronna. Po usunięciu niepotrzebnych sprzętów warto też umyć całą podłogę, usuwając ewentualne plamy i codzienne zabrudzenia. Ułatwi to późniejsze docieranie papierem ściernym drobnych detali i wgłębień.

Aby dobrze odnowić podłogę, potrzebne będą rękawice ochronne i okularypapier ścierny o różnych gramaturach, szlifierka, wałek do malowania powierzchni drewnianych, podkład i lakier lub lakierobejca czy wosk. Pamiętaj, aby prace rozpocząć wcześnie rano - unikniesz kontynuowania pracy kolejnego dnia, a mocne dzienne światło pozwoli na dokładniejsze opracowanie powierzchni.

Cyklinowanie drewnianej podłogi – czy zawsze jest konieczne?

Przed przystąpieniem do prac warto odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego końcowego efektu oczekujesz? Jeśli obawiasz się trudnego do ogarnięcia i posprzątania remontu, możesz postawić na zabezpieczenie lakierem jedynie odsłoniętych miejsc na drewnie. Jednak punktowe pomalowanie drewna może dać bardzo nieestetyczny efekt, w dodatku krótkotrwały i wymagający stałego powtarzania.

Cyklinowanie drewnianej podłogi kojarzy się z kurzem i pyłem. Nawet przy użyciu bardzo dobrego sprzętu, jest to długotrwały i wymagający precyzji proces. Jeśli zniszczeniu uległa jedynie niewielka warstwa podłogi, w pobliżu okien, łączeń z innymi materiałami, np. kamiennymi płytkami lub metalem, możesz pokusić się o przetarcie jej ręcznie papierem ściernym i pokrycie powierzchni na nowo impregnatem. Są to jednak działania ryzykowne i wcale nie muszą przynieść oczekiwanego efektu.

Deska podłogowa lita Bambus Karmel Wild Wood 2,44 m2

Odnawianie drewnianej podłogi krok po kroku.

Gdy pomieszczenie jest już całkowicie puste i usunąłeś z niego wszystkie niepotrzebne sprzęty, zacznij usuwanie pierwotnej warstwy lakieru. W tym celu użyj szlifierki i papieru ściernego o zróżnicowanej grubości. Najpierw zajmij się zdjęciem pierwsze warstwy lakieru z płaskich części desek, następnie dopracuj ewentualne szczeliny i zagłębienia.

Oczyść podłogę i zacznij szlifowanie suchej podłogi. Zacznij od papieru o gradacji 40. Zmieniaj papier tak często, jak jest tego potrzeba. Staraj się pracować w jednym kierunku, delikatnie i ze stałą siłą dociskając maszynę do szlifowanych desek. Następnie zamień papier na ten o gradacji 120. By dopracować i wyczyścić zagłębienia i szczeliny, możesz potrzebować bardzo drobnego papieru, który delikatnie poradzi sobie z brzegami i otworami.

Podczas prac konserwacyjnych możesz na bieżąco usuwać nadmiar pyłu i kurzu albo zostawić to na sam koniec. Ważne, abyś miał dobrze odsłoniętą powierzchnię. Możesz też użyć takiego urządzenia, które podpina się do odkurzacza lub które posiada pojemnik do zbierania powstałych odpadów.

Po zakończeniu etapu ścierania poprzedniej powłoki, odkurz całość bardzo dokładnie i upewnij się, że żadne nieczystości nie pozostały w zagłębieniach. Zapewni to optymalną gładkość i aksamitne wykończenie. Przetrzyj całość delikatnie wilgotną szmatką i poczekaj, aż w pełni wyschnie. Następnie przy pomocy szerokiego i miękkiego pędzla nanieś podkład, aby zabezpieczyć i wzmocnić drewno i przygotować je do kolejnego etapu olejowania lub lakierowania.

Podczas nakładania jakiegokolwiek preparatu, trzymaj się ściśle zaleceń producenta, dotyczących czasu schnięcia i sposobu aplikowania środka na drewno. Gdy impregnat wyschnie, usuń wszystkie niedoskonałości, polerując całość wełną stalową, która oczyści podłogę, nie uszkadzając jej wierzchniej warstwy.

Ponownie zamieć i odkurz podłogę, odczekaj chwilę i zacznij aplikowanie pierwszej warstwy oleju lub lakieru na deski przy pomocy szerokiego i miękkiego wałka. Tu również bardzo ważne jest stosowanie się do instrukcji i zasad związanych ze schnięciem i nanoszeniem produktu. Czynności te powtórz jeszcze dwa razy aż upewnisz się, że podłoga jest idealnie gładka i dokładnie zabezpieczona.

Deska podłogowa GoodHome Visby 15 x 150 mm olejowana 1,26 m2

W zależności od używanego impregnatu, czas schnięcia może się różnić. Warto, abyś też pamiętał, że podczas prac impregnacyjnych niezbędne jest wietrzenie pomieszczeń i ograniczenie kontaktu dzieci lub osób starszych z oparami, powstałymi w wyniku używania lakieru.

Gdy podłoga w pełni wyschnie, możesz przenieść wszystkie sprzęty i meble i umieścić je na swoich miejscach. Tak zakonserwowana i zabezpieczona podłoga powinna posłużyć Ci na długie lata i być odporna na kolejne uszkodzenia. W przypadku niektórych substancji konserwujących drewno, zaleca się kilkudniową ostrożność w jej użytkowaniu. Z tego powodu, jeśli chcesz przeprowadzić remont szybko i bez konieczności opuszczania domu, postaw na szybkoschnące środki, które nie wydzielają intensywnego zapachu i umożliwiają normalne codzienne funkcjonowanie.

Odnawianie drewnianej podłogi może stać się prawdziwą przygodą dla każdego domowego majsterkowicza. Nie wymaga dużych nakładów finansowych i przy odrobinie wprawy możesz tego dokonać nawet w jeden dzień. Wystarczy trochę wprawy i cierpliwości, aby uzyskać taki sam efekt, jak spod ręki wykwalifikowanej ekipy remontowej.

Podłogi drewniane są niewątpliwą ozdobą domu i dają przytulne wykończenie każdego pomieszczenia. Dobrze łączą się z metalem, tworzywami sztucznymi i szkłem. Można je zestawiać z różnymi innymi gatunkami drewna, bawić się fakturą lub kolorem. Warto postawić na drewno w domu i korzystać z uroków natury! Zobacz nasz film i przekonaj się, że to niezwykle proste!