Jak obliczyć kubik drewna? Wzór

Kupiłeś drewno opałowe i zastanawiasz się jak obliczyć pozostały zapas? Pomoże Ci w tym specjalny wzór, który dokładnie określi ilość drewna ułożonego na stosie. Dzięki obliczeniom dowiesz się, na jak długo wystarczy Ci posiadany zapas oraz kiedy będziesz musiał zamówić kolejną dostawę opału. Objętość drewna podaje się w kubikach, zatem jak obliczyć kubik drewna?

Jak wyliczyć kubik drewna? Instrukcja krok po kroku

Co to jest kubik drewna?

Kubik to popularna nazwa metra sześciennego. W leśnictwie kubik jest stosowany wyłącznie do określania ilości (objętości) drewna. Można zatem przyjąć, że jeden kubik to jeden metr sześcienny [m3]. Do obliczania ilości drewna w kubikach stosuje się specjalny wzór.

Metr sześcienny i przestrzenny – różnica

Przy obliczaniu ilości drewna rozróżnia się metry sześcienne oraz metry przestrzenne. Metr sześcienny drewna to jego faktyczna ilość (wartość netto). Z kolei metr przestrzenny drewna określa objętość całego stosu drewna, łącznie z pustymi przestrzeniami między szczapami, czyli poszczególnymi kawałkami drewna (wartość brutto).

Ilość drewna w metrach przestrzennych można obliczyć, mnożąc długość, szerokość oraz głębokość stosu drewna. Zgodnie z uniwersalnym wzorem, jeden metr przestrzenny drewna (łącznie z pustymi przestrzeniami) to w przeliczeniu 0,65 kubika [m3].

jak-obliczyc-kubik-drewna

Jak obliczyć kubik desek?

Jeśli chcesz policzyć objętość równo pociętych desek, nie musisz korzystać ze wzoru. Idealnie równe deski (poukładane jedna na drugiej) nie posiadają wolnych przestrzeni między sobą, a więc nie wymagają skomplikowanych obliczeń. Zatem jak obliczyć kubik desek? Kalkulator nie będzie Ci do tego potrzebny. Wystarczy, że pomnożysz przez siebie długość, szerokość oraz grubość jednej deski, a uzyskany wynik pomnożysz raz jeszcze przez liczbę wszystkich desek. W ten sposób uzyskasz dokładną objętość desek, wyrażoną w metrach sześciennych (kubikach).

jak-obliczyc-kubik-drewna

Jak wyliczyć m3 drewna? Wzór

Jeśli chcesz policzyć objętość drewna o nieregularnych kształtach (np. drewna opałowego lub kominkowego), musisz skorzystać ze wzoru, który odejmie puste przestrzenie między szczapami. Jeśli chcesz być dokładny, to do wzoru na objętość podstaw współczynnik właściwy dla konkretnego rodzaju drewna opałowego – takiego, jakie posiadasz. W przypadku drewna z sosny, modrzewia oraz drzew liściastych stosuje się współczynnik równy 0,65. Z kolei dla drewna ze świerku i jodły stosuje się współczynnik 0,70. Mając powyższą wiedzę, możesz przystąpić do obliczeń.

Jak obliczyć kubik drewna? W tym celu wykorzystaj następujący wzór: kubik drewna = metr przestrzenny drewna [mp] × współczynnik. Przykładowo: jeśli posiadasz paletę drewna opałowego o wymiarach 1 m × 1 m × 1 m, wówczas jego objętość (z uwzględnieniem pustych przestrzeni) wynosi 1 metr przestrzenny. Zakładając, że posiadasz drewno sosnowe, Twoje działanie powinno wyglądać następująco: 1 mp × 0,65 = 0,65 m3. Oznacza to, że posiadasz 0,65 m3 drewna, czyli, innymi słowy, 0,65 kubika drewna.

Metr przestrzenny nasypowy a ułożony – co to takiego?

Fachowe nazewnictwo rozróżnia dwa rodzaje metrów przestrzennych: nasypowe [mpn] i ułożone [mpu]. Właśnie w taki sposób drewno kominkowe jest dostarczane przez dostawców opału. Jak sama nazwa wskazuje, metry przestrzenne nasypowe określają ilość drewna nasypanego. Dla przykładu: drewno wsypane luzem do skrzyni o wymiarach 1 m × 1 m × 1 m daje 1 metr przestrzenny nasypany. Bardziej precyzyjną miarą jest metr przestrzenny ułożony, który określa ilość drewna starannie ułożonego na palecie, szczapa przy szczapie.

Jeśli więc kupujesz drewno kominkowe, zwróć uwagę na sposób jego zapakowania lub sposób dostawy. Sprzedawcy często posługują się terminem jednego metra nasypowego i oferują takie drewno w pozornie atrakcyjnej cenie – niższej niż cena tego samego produktu, ale sprzedawanego w postaci jednego metra ułożonego. Powód jest prozaiczny: jeden metr przestrzenny ułożony zawiera więcej drewna (w przeliczeniu na kubiki) niż jeden metr przestrzenny nasypowy.

Jeśli więc posiadasz taką możliwość, kupuj drewno, kierując się jego faktyczną objętością (metrami sześciennymi lub kubikami), nie zaś metrami przestrzennymi. Jeśli jednak sprzedawca sprzedaje drewno w metrach przestrzennych, wtedy zastosuj uniwersalne przeliczniki: jeden kubik drewna to w przeliczeniu 1,43 mpu oraz 2,1 mpn, natomiast 1 mpn stanowi równowartość 0,68 mpu. Adekwatnie 1 mpu to w przeliczeniu 0,7 kubika oraz 1,47 mpn.

Data publikacji: 06.06.2022