Jak odnowić panele? Sprawdź skuteczne metody

Wygląd Twojej podłogi przestał Cię zadowalać? Coraz częściej zauważasz na panelach rysy, ubytki i niedoskonałości? W takim razie to znak, że Twojej podłodze przyda się odświeżenie. Sprawdź, jak odnowić panele podłogowe. Poznaj najpopularniejsze metody, które doprowadzą Twoją podłogę do stanu dawnej świetności. Jak odnowić panele podłogowe?

Przejdź do następnych akapitów:

Jak przygotować podłogę do renowacji? Przekonaj się!
Jak odnowić panele? Kilka metod w zależności od potrzeb
Podłoga po renowacji – jak dbać o panele?

Jak przygotować podłogę do renowacji? Przekonaj się!

Podjąłeś już decyzję. Twoja podłoga naprawdę potrzebuje odświeżenia. Przyda jej się renowacja. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, przygotuj odpowiednio powierzchnię. Zaoszczędzi Ci to wielu problemów. Sama późniejsza praca też będzie prostsza i przyjemniejsza.

Renowacja paneli na szczęście nie wymaga od Ciebie wielu skomplikowanych przygotowań. Zacznij od dokładnego umycia podłogi. Nie chcesz przecież rozprowadzać brudu na późniejszych etapach pracy. Wystarczy, że użyjesz mopa z płynem do mycia naczyń – nie zostawisz smug, a sprzątanie będzie dokładniejsze. Płyn do naczyń z powodzeniem zastąpisz zwykłym octem. To bardzo skuteczne i ekologiczne rozwiązanie. Nie martw się silnym zapachem. Porządne wietrzenie pozwoli się go pozbyć.

Nie nabłyszczaj podłogi. W razie konieczności dokładnie zmyj warstwę nabłyszczacza. Jego obecność może zaszkodzić – panele będą miały obniżoną przyczepność i absorbcję innych środków. Nie lekceważ też kwestii sprzątania. Pamiętaj, że nawet ziarenka piasku, o które tak łatwo na podłodze, mogą bardzo mocno porysować Twoje panele. Na czystej podłodze dużo łatwiej też zauważysz miejsca, które potrzebują szczególnej troski. Dzięki temu renowacja paneli będzie dokładniejsza.

jak dbać o panele

Jak odnowić panele? Kilka metod w zależności od potrzeb

Patrzysz na podłogę w Twoim domu i zastanawiasz się, jak odświeżyć panele podłogowe tak, by efekt był co najmniej zadowalający? Wszystko zależy od kilku czynników. Najważniejszy jest rodzaj paneli i typ uszkodzeń, których chcesz się pozbyć.

Cyklinowanie

Chcesz wiedzieć, jak naprawić panele drewniane? Możesz je na przykład wycyklinować. Upewnij się jednak, że mają grubość co najmniej 8 mm. Cyklinowanie pomoże Ci pozbyć się nawet stosunkowo głębokich rys, jednak grubość podłogi zmniejszy się o około 2 mm. Jeśli Twoje panele są cieńsze lub nie jesteś pewien, jakiej są grubości, nie ryzykuj i zrezygnuj z tej metody. Jeżeli jednak uważasz, że ta metoda sprawdzi się w przypadku Twoich paneli doskonale – możesz to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszym jest wynajęcie odpowiedniego fachowca, który zeszlifuje dla Ciebie podłogi.  Możesz to jednak zrobić samodzielnie. W takim wypadku pamiętaj, że na cyklinowaniu Twoja praca się nie kończy. Po wszystkim panele musisz też pokryć warstwą lakieru lub specjalnego oleju. Cyklinowaniu możesz też poddać panele laminowane. Jednak tylko pod warunkiem, że mają odpowiednio grubą warstwę wierzchnią, na minimum kilka milimetrów.

Kredka do mebli, pasta naprawcza lub specjalna masa reperująca

Zastanawiasz się, jak odnowić panele w przypadku płytszych zarysowań lub gdy są one za cienkie, by je cyklinować? Użyj specjalnej kredki do mebli. To bardzo tania i szybka metoda radzenia sobie z niewielkimi zarysowaniami. Skuteczna będzie nawet zwykła kredka woskowa! To rozwiązanie jednak nie należy do najtrwalszych. Trwalszy efekt osiągniesz, gdy zdecydujesz się na pastę naprawczą lub specjalną masą reperującą. Pokryj nią rysę, a potem pomaluj lakierem. Koniecznie dobierz lakier do koloru paneli. Pastę nałożysz za pomocą szpatułki, małej łopatki, a nawet zwykłego pędzelka. Na pewno wielokrotnie zastanawiałeś się, jak odświeżyć panele podłogowe szybko i tanim kosztem. Spodziewałeś się, że to aż takie proste?

Jak odświeżyć panele

Podłoga po renowacji – jak dbać o panele?

W końcu nadszedł ten długo wyczekiwany moment, gdy pył i kurz po remoncie zostały tylko wspomnieniem, a Twoje panele prezentują się naprawdę olśniewająco. Teraz już nie musisz się zastanawiać, jak naprawić panele, ale zamiast tego Twoją głowę zaczyna zaprzątać inne zagadnienie... Nie chcesz znowu doprowadzić swojej podłogi do złego stanu, dlatego zastanawiasz się, jak dbać o panele?

Regularne sprzątane będzie bardzo pomocne. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to nawet najdrobniejsze nawet ziarnka piasku są w stanie porysować Twoje panele. Używaj miękkiej ścierki lub mopa o miękkich włóknach. Pamiętaj, żeby nie za mocno moczyć panele – zbyt częsty i intensywny kontakt z wodą tylko im zaszkodzi.

renowacja paneli

Jeśli wcześniej rysy powstały od przesuwania mebli, możesz temu łatwo zaradzić. Wcale nie jesteś skazany na powtórkę. Nogi krzeseł i innych mebli podbij specjalnymi, miękkimi podkładkami z filcu.

 

Data publikacji: 19.02.2019