Produkty

Jak wykończyć drewniane skrzynki?

Jak wykończyć drewniane skrzynki?

Wielu z nas posiada drewniane skrzynki, które często zaburzają porządek w piwnicy czy przydomowym garażu. Tymczasem dzięki nim możemy stworzyć idealną półkę na książki, dzbanki i wiele innych przedmiotów. Jak je wykończyć, aby były zarówno oryginalne, jak i funkcjonalne?

malowanie drewnaPrzygotowanie drewna 

Przed przystąpieniem do nadania pożądanej formy naszym drewnianym skrzynkom, powinniśmy odpowiednio przygotować ich powierzchnię. Najbardziej istotne jest tutaj pozbycie się nierówności desek, co ma też znaczenie dla w pełni bezpiecznego użytkowania tych elementów. W tym celu należy dokładnie zeszlifować powierzchnię drewna – w przypadku ostrych wiórów używamy papieru ściernego o gramaturze 40, całość powinniśmy zaś ostatecznie wygładzić papierem o gramaturze 180. Zadanie to możemy wykonać ręcznie bądź też przy użyciu szlifierki, która będzie szybsza i sprawniejsza. Podczas szlifowania szczególną uwagę należy zwrócić na nacisk, który nie może być zbyt mocny – dotyczy to zwłaszcza starszych skrzynek, w których możemy doprowadzić w ten sposób np. do złamania deski.

Woskowanie

To proces, który w głównej mierze służy uodpornieniu drewnianych powierzchni. Dzięki niemu możemy jednak uzyskać też bardzo ciekawy wizualnie efekt poprzecieranych mebli, które doskonale sprawdzą się w klasycznych pomieszczeniach, komponując się z różnego rodzaju antykami. Mogą też stanowić wyposażenie wnętrz w stylu skandynawskim, który coraz częściej trafia do polskich mieszkań. Aby uzyskać efekt przecierki, na powierzchnię drewna należy nałożyć warstwę ciemnego wosku, wypełniając nim najbardziej wrażliwe miejsca skrzynki. Następnie należy pomalować całość i po wyschnięciu przetrzeć wybrane punkty papierem ściernym o gradacji 220. Po przecieraniu warto ponownie nałożyć wosk – tym razem bezbarwny, który skutecznie chroni przed zabrudzeniami.

MalowanieOlej do drewna Altax bezbarwny 0,75 l

Na skrzynki warto nakładać przynajmniej 2 warstwy stosunkowo gęstej farby. Z tego względu kolejne z warstw powinny być aplikowane dopiero po dokładnym wyschnięciu poprzednich. Przy woskowaniu i przecieraniu warto stosować nawet 3 warstwy, podobnie jak wtedy, gdy chcemy uzyskać równie atrakcyjny efekt przenikania. Aby uzyskać przenikanie się kolorów, należy w pierwszej fazie nałożyć na naroża skrzynki lakier do drewna, w drugiej pokryć resztę powierzchni farbą akrylową w wybranym kolorze, nie najeżdżając na naroża, a w trzeciej delikatnie pokryć poprzednią warstwę innym kolorem.

Drewniane skrzynki na zewnątrz

W sytuacji, kiedy chcemy wykorzystać nasze drewniane skrzynki na zewnątrz, umieszczając je np. na tarasie czy bezpośrednio w przestrzeni ogrodowej, powinniśmy zabezpieczyć je przed działaniem czynników atmosferycznych za pomocą bezbarwnego oleju do drewna.

Data publikacji: 18.12.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak dbać o meble ogrodowe? 10 sprawdzonych porad

Jak dbać o meble ogrodowe? 10 sprawdzonych porad
Drewniane meble ogrodowe mogą być prawdziwą wizytówką przydomowego ogródka. To, czy będą Ci służyć przez lata i wyglądać atrakcyjnie zal...
Czytaj więcej

Jaki impregnat do drewna wybrać? Doradzamy, jak dobrać odpowiedni środek i metodę aplikacji

Jaki impregnat do drewna wybrać? Doradzamy, jak dobrać odpowiedni środek i metodę aplikacji
Jeśli otaczasz się drewnianymi elementami prędzej czy później konieczna będzie ich konserwacja. Przekonaj się, który środek pozwoli Ci s...
Czytaj więcej

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!
Drewniane meble ogrodowe i elementy wyposażenia przydomowego tarasu to świetna wizytówka każdego zieleńca. Drewno jest ponadczasowe - łączy uni...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wykończyć drewniane skrzynki?