Jak wykończyć drewniane skrzynki?

Wielu z nas posiada drewniane skrzynki, które często zaburzają porządek w piwnicy czy przydomowym garażu. Tymczasem dzięki nim możemy stworzyć idealną półkę na książki, dzbanki i wiele innych przedmiotów. Jak je wykończyć, aby były zarówno oryginalne, jak i funkcjonalne?

malowanie drewna

Przygotowanie drewna 

Przed przystąpieniem do nadania pożądanej formy naszym drewnianym skrzynkom, powinniśmy odpowiednio przygotować ich powierzchnię. Najbardziej istotne jest tutaj pozbycie się nierówności desek, co ma też znaczenie dla w pełni bezpiecznego użytkowania tych elementów. W tym celu należy dokładnie zeszlifować powierzchnię drewna – w przypadku ostrych wiórów używamy papieru ściernego o gramaturze 40, całość powinniśmy zaś ostatecznie wygładzić papierem o gramaturze 180. Zadanie to możemy wykonać ręcznie bądź też przy użyciu szlifierki, która będzie szybsza i sprawniejsza. Podczas szlifowania szczególną uwagę należy zwrócić na nacisk, który nie może być zbyt mocny – dotyczy to zwłaszcza starszych skrzynek, w których możemy doprowadzić w ten sposób np. do złamania deski.
 

Woskowanie

To proces, który w głównej mierze służy uodpornieniu drewnianych powierzchni. Dzięki niemu możemy jednak uzyskać też bardzo ciekawy wizualnie efekt poprzecieranych mebli, które doskonale sprawdzą się w klasycznych pomieszczeniach, komponując się z różnego rodzaju antykami. Mogą też stanowić wyposażenie wnętrz w stylu skandynawskim, który coraz częściej trafia do polskich mieszkań. Aby uzyskać efekt przecierki, na powierzchnię drewna należy nałożyć warstwę ciemnego wosku, wypełniając nim najbardziej wrażliwe miejsca skrzynki. Następnie należy pomalować całość i po wyschnięciu przetrzeć wybrane punkty papierem ściernym o gradacji 220. Po przecieraniu warto ponownie nałożyć wosk – tym razem bezbarwny, który skutecznie chroni przed zabrudzeniami.
 

Olej do drewna Altax bezbarwny 0,75 l

Malowanie

Na skrzynki warto nakładać przynajmniej 2 warstwy stosunkowo gęstej farby. Z tego względu kolejne z warstw powinny być aplikowane dopiero po dokładnym wyschnięciu poprzednich. Przy woskowaniu i przecieraniu warto stosować nawet 3 warstwy, podobnie jak wtedy, gdy chcemy uzyskać równie atrakcyjny efekt przenikania. Aby uzyskać przenikanie się kolorów, należy w pierwszej fazie nałożyć na naroża skrzynki lakier do drewna, w drugiej pokryć resztę powierzchni farbą akrylową w wybranym kolorze, nie najeżdżając na naroża, a w trzeciej delikatnie pokryć poprzednią warstwę innym kolorem.
 

Drewniane skrzynki na zewnątrz

W sytuacji, kiedy chcemy wykorzystać nasze drewniane skrzynki na zewnątrz, umieszczając je np. na tarasie czy bezpośrednio w przestrzeni ogrodowej, powinniśmy zabezpieczyć je przed działaniem czynników atmosferycznych za pomocą bezbarwnego oleju do drewna.

Data publikacji: 18.12.2014