Jak wykonać składany stolik?

Mała ilość wolnej przestrzeni może nam uniemożliwiać ustawienie zwykłego stołu. Składany stół może być rozwiązaniem tego problemu. Może służyć jako mebel w kawalerce, jadalnia w małej kuchni czy stolik kawowy na balkonie. W poniższym artykule przedstawiamy, jak krok po kroku zrobić praktyczny składany stolik.

praca z drewnem

Przed przystąpieniem do pracy pamiętajmy o przygotowaniu wszystkich materiałów. Dokładnie wymierzmy wybrane miejsce, a następnie listwę mocującą, blat oraz nogi. Dobierzmy wkręty odpowiednie do wybranych materiałów. Wszystkie odległości zaznaczajmy ołówkiem, aby uniknąć pomyłki. Sprawdzajmy także, czy montujemy zawiasy we właściwą stronę. Budowa składanego stołu jest prosta – poradzi sobie z nią średniozaawansowany majsterkowicz.

Do budowy naszego stolika potrzebne będą:

- blat – może być lita deska lub paleta z odzysku,

- nogi –możemy wykonać je sami lub kupić gotowe,

- listewka długości blatu lub dłuższa, do zamontowania do ściany,

- 4 zawiasy,

- haczyki,

- wkręty do drewna,

- wiertarko-wkrętarka,

- metrówka,

- ołówek.

Wybór blatu i pasujących nóg zależy od naszego gustu i wnętrza, w którym chcemy umieścić stolik. Możemy zdecydować się na elementy z drewna lub blat z płyty MDF i drewniane nogi. Jeśli wybierzemy drewno, to warto je wcześniej polakierować lub pokryć bejcą w ładnym kolorze. Możemy przygotować drewno sami od początku do końca – wtedy będzie potrzebny także papier ścierny. Elementy z płyty MDF również można ciekawie wykończyć, na przykład malując je farbą w odcieniu komponującym się z zresztą wystroju. Jeśli chcemy korzystać ze stolika na balkonie, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie go przed czynnikami atmosferycznymi –w tym celu możemy zastosować lakier do drewna przeznaczony do użytku zewnętrznego.

Wykonanie:

- na listwie wyznaczamy miejsce na zawiasy,

- dopasowujemy listwę do blatu i łączymy je za pomocą zawiasów,

- wyznaczamy miejsce na nogi, pamiętając o tym, że nie mogą być ustawione równolegle, ponieważ nie będzie można ich złożyć,

- zawiasy przy nogach montujemy płasko do blatu,

- mocujemy wkrętami zawiasy do blatu i ich drugą część do nóg,

zawias

- po zewnętrznej stronie nóg montujemy haczyki i umieszczamy na blacie zaczep – dzięki haczykom nogi nie złożą się przypadkowo

- montujemy stół do ściany za pomocą odpowiednich wkrętów.

Nasz stół jest gotowy. W zależności od potrzeb możemy wykonać stół z jedną nogą – wytrzyma mniejsze obciążenie, ale powinien być wystarczający dla jednej osoby. Dodatkowo można zamontować haczyki utrzymujące złożoną nogę. Inną wariacją stołu składanego jest wersja z deską wspornikową zamiast nogi. Jeśli chcemy wykorzystać stolik na balkonie, możemy do deski wspornikowej zamontować haki, które zawiesimy na barierce. Jest to doskonałe rozwiązanie, pozwalające schować stoliczek do piwnicy lub w inne miejsce, gdy skończy się sezon.

Data publikacji: 09.07.2015