icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak dbać o drewniany domek narzędziowy?

Drewniane domki ogrodowe mają wiele zastosowań, ale przede wszystkim należy je traktować jako składzik, w którym przechowamy wszystkie narzędzia ogrodowe, meble oraz inne akcesoria. Dzięki domkom narzędziowym w ogrodzie jest porządek, a niezbędne w nim sprzęty znajdują się w bezpiecznym i suchym miejscu. Jak dbać o drewnianą konstrukcję takiego domku?

Domki drewniane mają ogromne walory estetyczne. Pięknie wyglądają na każdej działce, szczególnie w ogrodzie, gdzie pojawiają się inne elementy wykonane z tego naturalnego materiału. Drewniana konstrukcja domku szczególnie dobrze odnajduje się w towarzystwie zielonego trawnika oraz kolorowej roślinności. Choć jest bardzo estetyczna, warto jednak co jakiś czas ją konserwować, a drobne ubytki naprawiać. Dzięki temu na dłużej zachowa swój nienaganny stan, a przedmioty umieszczone w jej wnętrzu będą bezpieczne.

domek narzędziowy z drewna

Konserwacja drewna – impregnaty, które mogą się przydać

Jednym z materiałów, którego ochronie oraz impregnacji trzeba poświęcić szczególną uwagę, jest drewno zastosowane do wykonania konstrukcji ścian oraz drzwi. W przypadku drewna sosnowego lub świerku – najczęściej wykorzystywanego surowca – warto zastosować odpowiedni impregnat.

Do zabezpieczenia drewna sosnowego oraz świerkowego sprawdzi się:

- impregnat do drewna bezbarwny, który zabezpieczy konstrukcję, ale jednocześnie nie zmieni jej koloru – podkreśli jednak naturalne usłojenie połyskującą lub matową powłoką;

- impregnat do drewna w kolorze, dzięki któremu domek nabierze wyrazistego charakteru, a także barwę zbliżoną do pozostałych elementów znajdujących się w ogrodzie. Najczęściej jest to kolor zielony lub delikatny brąz, ale równie ciekawie prezentuje się mięta czy biel.

Każdy z tych produktów, uchroni drewno przed trudnymi warunkami atmosferycznymi oraz przed grzybami, które mogą powodować siniznę drewna. Nakłada się je bezpośrednio na oczyszczoną i suchą powierzchnię, standardowym pędzlem. Impregnat, który jest odpowiednio zaaplikowany, bardzo głęboko wnika w drewno, tworząc powłokę, która ochroni je przed zniszczeniem na wiele lat.

impregnat do drewna

Do wykonania konserwacji z użyciem impregnatu będzie potrzebna:

- taśma malarska,

- pędzel,

- impregnat w wybranym odcieniu,

- rękawice ochronne.

Przed rozpoczęciem malowania należy zabezpieczyć okna taśmą malarską – szczególnie jeśli są one wykończone szybką, a my zastosujemy impregnat w kolorze. Oklejone taśmą nie zabrudzą się. Na dłonie warto natomiast nałożyć rękawice ochronne – zabrudzenia po impregnacie, które pozostaną na skórze, mogą być trudne do usunięcia.

rękawice do malowania

Przed malowaniem należy przemieszać impregnat, by jego konsystencja była jednolita. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy produkt ma określone zabarwienie. Malujmy z góry na dół, pokrywając preparatem każdy drewniany element konstrukcji – optymalny rezultat da nałożenie dwóch warstw produktu.

Oczywiście dla uzyskania odpowiedniego efektu, a także pełnego krycia, pomiędzy nałożeniem poszczególnych warstw należy zrobić przerwę – pierwsza warstwa impregnatu musi być całkowicie sucha.

Przy wykonywaniu prac konserwacyjnych z drewnem ważne są też odpowiednie warunki pogodowe. Nie powinno być ani zbyt słonecznie, ani deszczowo. Dlatego konserwację domku najlepiej przeprowadzać wiosną lub wczesną jesienią.

Uwaga!

Powierzchnia malowanego drewna zawsze powinna być sucha i czysta. Plamy z tłuszczu przemywamy benzyną ekstrakcyjną. Wszelkie nierówności można przetrzeć papierem ściernym o gradacji od 150 do 200, przy czym ziarnistość papieru należy dobrać do stopnia nierówności podłoża.

pędzle do malowania drewna

Przegląd elementów mocujących i metalowych

Co jakiś czas warto sprawdzić, czy wkręty i gwoździe, którymi zamocowane są poszczególne elementy drewnianej konstrukcji domku, nie poluzowały się. W innym przypadku drewno mogłyby odpaść lub – poluzowane zbyt mocno – dopuścić do tego, że do wnętrza domku dostanie się woda.

Niektóre elementy mocujące, jak np. zawiasy drzwiowe, być może będzie trzeba wymienić na nowe. Po dokładnych oględzinach całego domku najlepiej zapisać, co koniecznie trzeba wymienić, i zakupić potrzebne materiały. Do wykonania wymiany elementów mocujących przygotujmy:

- młotek,

- gwoździe, zawiasy, wkręty – jeśli wymagają wymiany na nowe.

Pęknięcia i uszkodzenia w drewnie

Drewno, jako materiał w pełni naturalny, cały czas pracuje. Nic zatem dziwnego, że powstają w nim pęknięcia oraz inne ubytki, które niekonserwowane doprowadzą do zniszczenia większej powierzchni.

Porada eksperta

Każde ubytki w drewnie należy wypełnić tak szybko, jak tylko je zauważymy. Stosuje się do tego masę szpachlową do drewna oraz szpachelkę. Niewielką ilość produktu nakładamy na pęknięcie, a następnie przesuwamy po nim narzędziem. Całość możemy przemalować impregnatem, by mieć pewność, że wilgoć nie wniknie w tę część drewna.

Inne czynności, które trzeba wykonać, by domek drewniany był w dobrym stanie

Nieopodal domku ogrodowego mogą rozrastać się rośliny, m.in. drzewa lub krzewy. Dach oraz ściany mogą też porastać pnącza. Jeśli rozrastają się zbyt mocno, uszkadzając konstrukcję domku, a także uniemożliwiając swobodne wejście do niego, konieczne będzie ich przycięcie. Czynność należy wykonać ostrym sekatorem. Jeśli roślinność porasta głównie daszek, można posiłkować się sekatorem teleskopowym, zyskując tym samym dostęp do każdej gałązki.

W okresie jesiennym na daszku mogą się też pojawić liście – systematycznie usuwajmy je miotłą. Nagromadzone na pokryciu dachowym będą gromadzić wilgoć oraz pleśń.

miotła

Raz w roku warto także opróżnić wnętrze domku narzędziowego ze wszystkiego, co w nim zgromadziliśmy przez określony sezon. Sprawdźmy, czy na pewno cała zawartość jest nam potrzebna – być może niektóre z przedmiotów można wyrzucić. Spójrzmy również na stan techniczny narzędzi, a także ich czystość. Taka systematyczna konserwacja utrzyma je dłużej w dobrym stanie.

Podłoże domku dobrze jest wyczyścić z zabrudzeń – należy zamieść liście i inne zanieczyszczenia. Przyjrzyjmy się również od wewnątrz, czy pokrycie dachowe nie ma widocznych zawilgoceń oraz śladów zniszczeń.

Dobrze przypatrzmy się ramie okna, a w miarę potrzeby uzupełnijmy ubytki w uszczelnieniu odpowiednim produktem. W innym przypadku ścianki z szybą również mogą stać się wilgotne.

Na koniec warto też przesmarować zawiasy – powinny być zawsze w dobrym stanie, by drzwi otwierały się łatwo, a także by były na nich solidnie osadzone.

Pomysły na dodatkowe elementy dekoracyjne oraz funkcjonalne domku narzędziowego

Aby domek narzędziowy był wygodny w użytkowaniu oraz ciekawie się prezentował, warto popracować nad jego wykończeniem. Dla uatrakcyjnienia wyglądu zewnętrznego można przemalować drewno na różne kolory. Dodać kolorowe kwiaty, pasy lub białe chmurki na niebieskim tle. Jeśli brakuje pomysłu na udekorowanie drewna, zapytajmy o nie nasze dzieci. Na pewno się ucieszą, że mogą wraz z rodzicami zaplanować odnowienie oraz wykończenie ogrodowego domku. W ten sposób można spędzić naprawdę miłe popołudnie w gronie rodziny.

wieszak do narzędzi

Jeśli domek ma szklane okno, a my chcemy je podkreślić oraz udekorować, zamocujmy w nim firankę lub kolorową zasłonkę.

Na ścianach domku narzędziowego zamocujmy półeczki, na których umieścimy drobne akcesoria – będą zawsze uporządkowane i na wyciągnięcie ręki. Można również dodać kilka funkcjonalnych haczyków, które posłużą do zamocowania narzędzi ogrodowych. Wpłynie to na komfort poruszania się po domku.

Data publikacji: 20.04.2018