Produkty

Otwornice do drewna – wybór i zastosowanie

Otwornice do drewna – wybór i zastosowanie

Otwornice do drewna to narzędzia niezbędne w pracy każdego stolarza. Umożliwiają wykrawanie w drewnianych deskach, płytach drewnopodobnych i innych materiałach otworów o równej średnicy. Jakie otwornice znajdziemy na rynku i w które warto zainwestować, uzupełniając swoją skrzynkę na narzędzia?

otwornica do drewnaRodzaje otwornic do drewna

- Otwornice nastawne / wiertło nastawne – taka końcówka robocza pozwala na wycinanie otworów o dowolnej średnicy mieszczącej się w zakresie pracy naszego narzędzia. Wiertło nastawne działa na zasadzie cyrkla. Średnicę musimy ustawić na belce poprzez właściwe rozstawienie ostrzy. Takiej otwornicy używa się zwykle w komplecie z ręczną korbą wiertarską.

- Otwornice pojedyncze / koronki wiertnicze – otwornice to wymienne końcówki robocze wiertarki ręcznej, kolumnowej, elektrycznej, udarowej, młotowiertarki lub innego elektronarzędzia. Nazywane są też koronkami wiertniczymi. Ich zadaniem jest wykrawanie po obwodzie otworów o większej niż wiertło średnicy. Mają kształt cylindra, którego brzegi są zakończone ostrymi zębami skrawającymi.

Zastosowanie otwornic do drewnawykonywanie otworu w drewnie

Koronki wiertnicze do drewna znajdują zastosowanie podczas produkcji mebli, majsterkowania, robót wykończeniowych – umożliwiają wykrawanie otworów o równej średnicy w płaszczyznach, a także powierzchniach sklepionych. Używa się ich na przykład do wykrawania otworów pod klamki w skrzydłach drzwiowych. Niektóre otwornice są uniwersalne i możemy używać ich też do wykonywania otworów w metalu, płytach kartonowych czy gipsowo-kartonowych. Ich zęby mogą być jednak za miękkie do wykrawania otworów w betonie.

Materiał na otwornice do drewna

Najczęściej w ofercie producentów można spotkać otwornice do drewna z hartowanej stali narzędziowej lub stopu metali, czyli tzw. bimetalu. Od materiału zależy to, czy zwiększone obciążenie nie będzie powodować pękania otwornicy. Koronki z ostrzami z węglika spiekanego ułatwiają cięcie. Najlepiej jeśli końcówki tworzą jeden element, wówczas mogą charakteryzować się zwiększoną wytrzymałością.

Czy wiesz, że?

Zwężone wiertło centrujące zmniejszy problem ześlizgiwania się końcówki roboczej, dzięki czemu znakowanie punktakiem będzie zbędne. Zwykle takie wiertło montuje się za pomocą śluby zaciskowej i jest ono dołączone do zestawu z koronkami wiertniczymi.

otwór w drewnieNa co zwrócić uwagę przy kupnie otwornicy do drewna?

- Sprawdźmy wykończenie zębów otwornicy – specjalny szlif osiowy lub promieniowy ułatwi wykrawanie otworów. Od jakości wykonania zębów będzie zależał efekt finalny naszych prac, czyli równa powierzchnia ścianek otworów.
- Upewnijmy się, czy producent zapewnia wielokrotne szlifowanie narzędziem.
- Sprawdźmy, do jakiej grubości maksymalnej materiału przeznaczone jest wiertło.
- Upewnijmy się, że końcówka będzie kompatybilna z używanym sprzętem, np. wiertarką udarową.
- Zapoznajmy się z parametrami mocowania (jeśli jest w komplecie), aby pasowało do narzędzia – nie tylko wielkością trzpienia, ale też jego odporności na siły skrętne.
- W większości zestawów narzędzi otwornice są sprzedawane z adapterem z wiertłem centrującym. Jednak gdy kupujemy pojedynczą koronkę, pamiętajmy też o dobraniu do niego uchwytu, ponieważ nie ma go zwykle w komplecie.

Data publikacji: 29.11.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Koronki wiertnicze do metalu – wybór i zastosowanie

Koronki wiertnicze do metalu – wybór i zastosowanie
Aby wywiercić równe otwory w metalowych powierzchniach, potrzebujemy koronki wiertniczej, nazywanej inaczej otwornicą do metalu. Jak wybrać wła...
Czytaj więcej

Jak wykonywać otwory w płytkach wykończeniowych?

Jak wykonywać otwory w płytkach wykończeniowych?
Układanie płytek może nam sprawić nieco problemów. Trzeba bowiem dociąć płytkę do odpowiedniego wymiaru, wykonać w niej otwór pod kołek montażowy, wię...
Czytaj więcej

Jak nawiercać duże otwory?

Jak nawiercać duże otwory?
Konieczność wywiercenia otworów o niestandardowej średnicy pojawia się zwykle przy okazji domowych remontów. Umożliwi nam to nawet zwykła wiertarka, o...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Otwornice do drewna – wybór i zastosowanie