icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wady i zalety domów drewnianych

W naszym kraju bardzo popularne jest powiedzenie o królu, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, co oczywiście poczytuje się jako ogromną zasługę. Tymczasem na świecie od wielu, wielu lat obserwować możemy trend zupełnie odmienny – czy to w USA, w Kanadzie, czy w wielu innych miejscach coraz częściej buduje się domy drewniane. Dlaczego?

O domach drewnianych powiedziano już tyle, że wiedzę warto by usystematyzować. Część mitów zupełnie niesłusznie powoduje, że tego typu rozwiązanie wciąż pozostaje mało popularne. Oczywiście nie da się ukryć, że domy drewniane – mimo wszystkich swoich zalet – ustępują w kwestii trwałości konstrukcjom murowanym. Szczególnie, że w naszym kraju panuje przekonanie, że jeśli już coś robić to raz, a porządnie.

Wady i zalety domów drewnianych

Domy drewniane – trwałość i konstrukcja

Największym problemem, z jakim będziemy musieli się zmierzyć, kiedy zdecydujemy się na realizację projektu domu drewnianego, jest znalezienie solidnego wykonawcy. To sztuka w naszym kraju wciąż mało popularna. Ponadto przyjmuje się, że drewno wykorzystywane do tworzenia konstrukcji budynku musi się suszyć co najmniej 10 lat, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 18%. Takie rygorystyczne wymogi sprawiają, że niektórzy wykonawcy decydują się na użycie tańszych, a w efekcie mniej wytrzymałych (podatnych na szkodliwe działanie wilgoci) materiałów. Te, których używa się po drugiej stronie globu, przygotowuje się przemysłowo, susząc, szlifując i impregnując drewno.

Zobacz także: Jak gruntować drewno, metal, szkło i tworzywa sztuczne?

Na paradoks w tym wszystkim zakrawa fakt, że w Polsce domy z drewna wcale nie są tańsze niż ich murowane odpowiedniki – wkrótce jednak rynek powinien unormować się na tyle, że ze znalezieniem wykonawcy nie powinno być kłopotu. Oczywiście i teraz nie brakuje firm, które potrafią sobie poradzić z takim zleceniem, niemniej wciąż jest ich mało.

Warto zdecydować się na dom drewniany?

Nie oznacza to jednak, że pomysł postawienia domu z drewna należy całkowicie zarzucić. Przede wszystkim domy drewniane stawia się o wiele szybciej – standardowy czas budowy wynosi około 3 miesiące. Wynika to przede wszystkim z faktu, że dom drewniany konstruuje się w technologii „suchej” – wszystko sprowadza się do połączenia pasujących do siebie elementów, jak w ogromnej wersji klocków Lego. Jeśli komuś zależy na czasie, jest to wybór doskonały.

Co więcej, w kwestii budowy domów drewnianych nie ogranicza nas pora roku i uwarunkowania atmosferyczne. Tego typu konstrukcje można stawiać również w zimie, poza tym w tej technologii nie trzeba brać pod uwagę okresu utrwalania się poszczególnych elementów składowych. Mniej pracy, a co za tym idzie także mniej pieniędzy, będzie nas kosztować wylanie fundamentów pod dom z drewna – z tego względu, że są one po prostu lżejsze. A w przyszłości, kiedy wpadniemy na pomysł remontu tudzież dobudowania nowego modułu, będzie go o wiele łatwiej zrealizować, bowiem w przypadku domów drewnianych rozbudowa jest o wiele łatwiejsza. Dotyczy to także wewnętrznych modyfikacji (wdrożenia instalacji, usunięcia, przesunięcia bądź dobudowania ściany).

Przeczytaj też: Jak malować drewnianą elewację?

Wady i zalety domów drewnianych

Zdrowie – bezcenne, prawda?

To pytanie retoryczne, ale warto sobie na nie odpowiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie domu. Trzeba bowiem pamiętać, że w domach drewnianych panuje specyficzny mikroklimat, o wiele korzystniejszy, niż w przypadku ich tradycyjnych, murowanych odpowiedników. Nie bez przyczyny mieszkańcy krajów, w których domy z drewna buduje się od dawna, żyją dłużej niż ci, którzy w większości zamieszkują budowle murowane.