Produkty

Słomianki we wnętrzach

Słomianki we wnętrzach

Słomianki to wyplatane ze słomy elementy, wykorzystywane zarówno w celach dekoracyjnych, jak i praktycznych. Choć dziś nie są już tak popularne, jak kiedyś, wciąż można je spotkać w wielu trendach aranżacji wnętrz. Czy warto zainteresować się tym dodatkiem?

Słomianki w aranżacji wnętrz

W wielu domach znajdziemy słomianki pochodzące sprzed wielu lat, kiedy cieszyły się one większą niż obecnie popularnością. Dziś – choć nie stanowią niezbędnych we wnętrzach dodatków – również mogą stanowić ciekawy detal, który pozwoli w nietypowy sposób zaaranżować przestrzeń.

Mata trzcinowaSłomiane maty, które znajdziemy we wnętrzach, najczęściej przeznaczone są do zawieszania na ścianach. Możemy ulokować je w dowolnym miejscu na ścianie – nad łóżkiem, nad biurkiem czy przy oknie. Ich konstrukcja sprawia, że doskonale nadają się tworzenia dalszych dekoracji – możemy przypiąć do nich ozdobne piórka, motyle czy ubrać je w koraliki bądź girlandy. Praktycznym sposobem na ich zastosowanie jest również wykorzystanie ich w roli tablicy organizacyjnej, do której będziemy przypinać karteczki z ważnymi informacjami, obcojęzyczne słówka do zapamiętania czy terminy i miejsca spotkań. W innej wersji słomianka ścienna będzie stanowiła doskonały materiał, na tle którego wyeksponujemy fotografie czy plakaty.

Tradycyjne słomianki to także wycieraczki. Dziś zastępują je głównie te wykonane z łatwych w czyszczeniu tworzyw sztucznych, jednak z pewnością także modele słomiane mają jeszcze swoje miejsce w niejednym domu. Na podłogach mogą zagościć również słomiane dywany, np. te w stylu orientalnym, jak japońskie tatami. Sprawdzą się jako niewielki dodatek, ale mogą także pokryć niemal całą powierzchnie posadzki – wystarczy, że ułożymy je jeden przy drugim.

Wśród słomianek innego typu warto wspominać również o koszach czy misach – naczyniach wyplatanych ze słomy – a także innego typu przedmiotach, np. zabawkach czy bibelotach. Dziś mają one już wyłącznie charakter dekoracyjny i Wycieraczkasą wyrazem zamiłowania nielicznych artystów do słomkarstwa. Wyroby tego typu w większości należą do unikatowych i stanowią przykład nowoczesnej sztuki ludowej. Sprawdzą się więc w domach wszystkich miłośników naturalnych materiałów, motywów rustykalnych i typowo wiejskich, gdzie będą stanowiły niepowtarzalną ozdobę.

Słomianki w ogrodzie

Maty słomiane bez problemu znajdziemy dziś w sklepach, choć w wielu z nich zajmują regały działów ogrodniczych. Produkty te należą bowiem do chętnie stosowanych w celu osłonięcia się przed wzrokiem sąsiadów. Umieszczone wzdłuż ogrodzeń nie tylko zapewniają intymność, ale także zapewniają ochronę przed wiatrem czy kurzem. Podobnie wykorzystywane są na balkonach, gdzie mocujemy je do barierek.

Nie wyczerpuje to jeszcze możliwości wykorzystania słomianek na świeżym powietrzu. Sprawdzają się one również po zakończeniu sezonu letniego, kiedy stosujemy je jako materiał okrywowy dla roślin wymagających zabezpieczenia przed mrozem czy wiatrem.

Data publikacji: 20.01.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Balkon w stylu boho – jakie dobrać dodatki?

Balkon w stylu boho – jakie dobrać dodatki?
Bez wątpienia styl boho króluje wśród wnętrzarskich aranżacji. Pozwala on przenieść się nam w kolorowe czasy i poczuć się niczym dzieci ...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć się przed wiatrem w ogrodzie

Jak zabezpieczyć się przed wiatrem w ogrodzie
Delikatny i orzeźwiający wiatr przynosi ulgę, jednak tylko w wyjątkowo ciepłe i słoneczne dni. W wielu wypadkach skutecznie utrudnia ogrodowe spotkani...
Czytaj więcej

Maty ogrodzeniowe – rodzaje, funkcje, jak je prawidłowo zakładać?

Maty ogrodzeniowe – rodzaje, funkcje, jak je prawidłowo zakładać?
Produkowane najczęściej z bambusa, trzciny lub wikliny – stanowią nieodłączny element siatki. Dzięki nim przysłaniamy wszystko to, co znajduje s...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Słomianki we wnętrzach