LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Konserwacja podbitek dachowych

Podbitka dachowa to ważny, choć nie niezbędny element wykończenia połaci dachu. Jeśli jednak już się na nią zdecydowaliśmy, powinniśmy odpowiednio o nią dbać, by przez długi czas zachowała swoje właściwości i dobrze spełniała swoje funkcje. Poniżej omawiamy, w jaki sposób konserwować ten element budynku.

Konserwacja a materiał wykonania podbitki

Podbitka dachowa może zostać wykonana z wielu różnych materiałów. Do najpopularniejszych należy drewno, metal oraz PCV. Podbitki wykonane z dwóch ostatnich nie będą wymagały zabiegów renowacyjnych – już w momencie ich montażu są odpowiednio zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych czy korozją (w przypadku metalu). Podbitka ze stali lub blachy będzie jednak wymagała uzupełnienia warstwy antykorozyjnej, jeśli zostanie ona naruszona podczas mocowania. Regularne zabiegi konserwacyjne będą potrzebne wyłącznie w przypadku podbitki wykonanej z drewna.

Konserwacja drewnianej podbitki dachowej

Drewno wybrane na podbitkę powinno zostać poddane odpowiedniemu zabezpieczeniu jeszcze przed montażem w docelowym miejscu. W tym celu należy je pomalować i pokryć wodoodpornym lakierem. Taka powłoka zabezpieczy drewnianą podbitkę przed wyblaknięciem na skutek działania promieni słonecznych, a także przed wsiąkaniem w nią wody opadowej.

Zabiegi konserwacyjne drewnianej podbitki powinny być przeprowadzane raz na 4-5 lat. Polegają one głównie na pokryciu drewna nową warstwą ochronną, która poza działaniem czynników zewnętrznych uchroni je przed rozwojem pleśni, grzybów oraz zajęciem przez szkodniki. Zanim jednak przystąpimy do aplikacji preparatu, powierzchnię podbitki powinniśmy lekko przeszlifować, a następnie odpylić i wyczyścić. Następnie malujemy ją preparatem ochronno-dekoracyjnym, np. w formie żelu, dzięki czemu unikniemy jego kapania i zabrudzenia elewacji.

drewniane podbitki

W przypadku drewna bardzo zniszczonego konieczne będzie zeszlifowanie większej jego warstwy, aż do zdrowej tkanki. W tym wypadku będziemy musieli najpierw zabezpieczyć podbitkę dwiema warstwami środka impregnującego, który wniknie w jego strukturę. Należy jednak pamiętać, by nakładać je na surowiec o odpowiedniej wilgotności, ok 16% - na pracę z tym związaną powinniśmy więc zdecydować się po upływie kilku słonecznych i ciepłych dni. Ostatnim etapem zabezpieczenia drewnianej podbitki dachowej jest, jak w poprzednim przypadku, pokrycie jej preparatem dekoracyjno-ochronnym.

Regularnie przeprowadzane prace tego typu pozwolą zachować drewnianą podbitkę w dobrym stanie, a także wpłyną na jej estetyczny wygląd. Należy jednak pamiętać, by wybierać preparaty najwyższej jakości – pozostawiane przez nie powłoki nie powinny się łuszczy ani pękać, ale trwale chronić drewno przed uszkodzeniami i biokorozją.

impregnat