Produkty

Jak samodzielnie wykonać oryginalne nogi do stołu?

Jak samodzielnie wykonać oryginalne nogi do stołu?

Stół to jeden z elementów wyposażenia, który możemy znaleźć w każdym domu. Może pełnić rolę mebla służącego do nauki, do serwowania posiłków lub wykonywania innych codziennych czynności. Jest także istotnym elementem dekoracyjnym i sprawia, że w domu panuje prawdziwie ciepła, rodzinna atmosfera. Aby nasz stół wyglądał atrakcyjnie należy zadbać nie tylko o ładnie wykończony blat, ale również o jego elementy dekoracyjne, w postaci pięknych, rzeźbionych, a niekiedy także oryginalnych nóg. Jak wykonać je samodzielnie?

noga od stołuWażnym elementem wykończenia stołu jest nie tylko blat, ale również nogi, które im bardziej dekoracyjne, tym prezentują się ciekawiej, a co najważniejsze, wpływają na funkcjonalność mebla. Z jakich materiałów można wykonać nogi do stołu, aby mebel wyglądał bardzo oryginalnie?

Najbardziej rzucają się w oczy meble wykonane w stylistyce barokowej lub renesansowej. Są nierzadko ładnie zdobione, rzeźbione i wspaniale oddają charakter pomieszczenia wykończonego w nietypowy sposób. Okazałe nogi od stołu to także takie, które wyróżnia nowoczesny materiał, tak dopasowany, aby współgrał z estetyką wnętrza.

W jaki jeszcze sposób można uatrakcyjnić stół, pamiętając o tym, aby jego nogi najbardziej się wyróżniały?

1. Blat możemy oprzeć o kolorowe, drewniane deski, wykonane z naturalnego drewna. Pozostawiając wówczas blat w naturalnej kolorystyce, z jednej strony zachowamy wrażenie naturalności, z drugiej stworzymy ciekawy kontrast dla wszystkich elementów konstrukcyjnych składających się na stół.

Drewniane, równe deski możemy przymocować do blatu, wwiercając je za pomocą wkrętów.

2. Jeśli w naszym domowym wnętrzu dominują nowoczesne elementy wyposażenia, warto zadbać o to, by i nogi od stołu były utrzymane w takim klimacie. Wystarczy, że tradycyjne, drewniane nogi zastąpimy konstrukcją wykonaną z metalu – na przykład żelaza.

Lakierobejca do drewna Colorit Drewno kasztan 375 mlTaką oprawę, spełniającą funkcję podparcia pod blat stołu może stanowić np. dolna część maszyny do szycia – czyli stojak.

Takie mocne, metalowe podparcie ma wiele plusów, a jednym z nich jest brak konieczności systematycznej konserwacji stojaka. Wystarczy jednorazowo przemalować go środkiem chroniącym go przed rdzą.

3. Jeśli poszukujemy inspiracji do wykończenia małego stolika, z pewnością warto wykorzystać tutaj dostępne taborety oraz krzesła. Niektóre z tych mebli, potrafią mieć bardzo atrakcyjna formę. Dół stołu wykończony w ten sposób nabierze nieco industrialnego charakteru.

Jak widać pomysłów nie brakuje. Do upiększenia stołu, można wykorzystać bardzo różnorodne materiały. Ważne, aby dobrać je tematycznie do stylizacji miejsca.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak naprawić parkiet?

Jak naprawić parkiet?
Parkiet to wykończenie podłogi, które z jednej strony jest naturalne i klasyczne, a z drugiej ponadczasowe. Sprawia, że pomieszczenie wygląda e...
Czytaj więcej

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie
Drewno jest surowcem o wielu zastosowaniach, a jego dużą zaletą jest możliwość wielokrotnej jego renowacji. Odnawianie drewna nie byłoby jednak możliw...
Czytaj więcej

Letnie remonty w ogrodzie

Letnie remonty w ogrodzie
Lato to doskonała pora na przeprowadzenie remontów i napraw – zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Sprzyjająca pogoda pozwoli nam na sprawną renowację po...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak samodzielnie wykonać oryginalne nogi do stołu?