Czym mocować – czyli kołki, wkręty, kotwy

Podczas każdego remontu oraz budowy domu wykonujemy nawet kilkaset mocowań, które mają za zadanie połączyć różne elementy konstrukcyjne instalacji i wyposażenia. Najczęściej wykorzystywane są do tego kołki, wkręty, śruby i kotwy, które mocują różnego rodzaju materiały na tyle solidnie, by mogły nam posłużyć przez długi czas.

mocowanie blatu

W zakresie kupna mocowań do wyboru mamy dwie opcje: albo kupujemy łączniki kompletne (czyli wkręty z kołkiem), albo oddzielnie (najpierw kołek, później wkręt).

Kupując je oddzielnie, pamiętajmy, by średnica śrub lub wkrętów była dostosowana do średnicy kołka. Z kolei jego wielkość jest uzależniona od tego jakiej grubości element chcemy przymocować i do jakiego podłoża.

Najczęściej wybierane – kołki standardowe

Stosujemy je do zamocowań na różnym rodzaju podłoża, gdzie obciążenie nie jest zbyt duże. Jeśli mocujemy je w materiałach o zwartej strukturze, możemy zwiększyć ich obciążenie. W tej kategorii znajdują się też kołki do szybkiego montażu, które umożliwiają nam mocowanie przelotowe. Wówczas zamiast tradycyjnego wkrętu wbija się gwintowany gwóźdź. Ten typ kołków najlepiej sprawdza się do mocowań wielootworowych, gdy otwory na kołki wierci się w podłożu.

Zmodyfikowaną wersją kołków standardowych są też kołki uniwersalne, które są przeznaczone do tworzenia mocowań zarówno w podłożu pełnym, jak i drobnootworowym. Podczas dokręcania tego typu kołków pamiętajmy, że nie powinny się one obracać.

Kołki idealne do miękkich materiałów

Przydają się szczególnie w tych sytuacjach, kiedy musimy zawiesić ciężkie przedmioty w ścianach, które kwalifikują się do lekkich odmian.

Kołki tego typu wkręca się w otwory o mniejszej średnicy. Szczególnym przykładem podłoża miękkiego jest styropian. Aby móc zawiesić w nim szafkę lub inny przedmiot, należy użyć kołków ślimakowych wkręcanych do niego bez wstępnego nawiercania otworu.

kołek metalowy rozporowy

Jak mocować w pustych przestrzeniach

W tym przypadku konieczne będzie utworzenie tzw. grzybka oporowego bezpośrednio po wewnętrznej stronie przegrody. Z reguły są to mocowania wykonywane na cienkich przegrodach zbudowanych z płyt gipsowo-kartonowych.

Rodzaj kołka a materiał:

Do wykonywania mocowań w betonie najlepiej wykorzystać kołki rozporowe dopasowane do otworu. Im będzie on dłuższy i grubszy, tym otrzymujemy większą gwarancję tego, że poradzi sobie z obciążeniem.

W płycie karton-gips najlepiej wykonywać mocowania specjalnymi kołkami rozporowymi, które mocno przylegają do ściany, lub kołkami ślimaczkami, które wkręca się w płytę.

Data publikacji: 06.11.2014