Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Zabezpieczenie altany przed niepogodą

Altanka to ulubione w miejsce w ogrodzie. Szczególnie jeśli doskwiera nam niepogoda: deszcz, zimno i silne wiatry. Jej budowa nie jest trudna, spokojnie może powstać z naturalnych materiałów typu: drewno, kamień i cegła. Aby mogła nam jednak posłużyć przez dłuższy czas, warto pomyśleć o jej impregnacji i przeprowadzać ją przynajmniej raz do roku.

Altanka idealnie wkomponuje się w krajobraz naszego ogrodu. Obrośnięta pnączem oraz kolorowymi kwiatami z pewnością stworzy malowniczy zakątek.

Najczęstszym materiałem budulcowym altan jest drewno, w tym szczególnie sosnowe lub świerkowe. Koniecznie zabezpieczone przed powstawaniem pleśni oraz grzybów.

Najprostsze konstrukcje ogrodowe tego typu opierają się na czterech słupach i dachu. Ciekawsze mają też zabudowane ściany, dzięki temu są nie tylko ciekawsze, ale również bardziej szczelne.

Bardziej rozbudowane altany, zwłaszcza na ogródkach działkowych, posiadają letnią kuchnię, zabudowę ceglaną oraz podłogę wyłożoną płytkami.

Budowa altany to nie wszystko, konieczne jest także zadbanie o odpowiednią impregnację, szczególnie drewnianych elementów. Ważne jest także zwrócenie uwagi na metalowy daszek, który bez odświeżenia może szybko pokryć się rdzą.

altana

Pamiętajmy, że każde drewno, które nie zostało zabezpieczone fabrycznie, należy zaimpregnować produktem chroniącym je przed wilgocią, słońcem, a także owadami. Możemy w tym celu użyć różnego rodzaju preparatów. W sklepach znajdziemy oleje lub lakiery transparentne, możemy zaopatrzyć się też w dwa podstawowe rodzaje bejc: wodnych oraz rozpuszczalnikowych.

Przypatrzmy się im z bliska:

Impregnaty zatrzymują rozwój pleśni oraz grzybów. Dzięki nim drewno nie wchłania nadmiernie wilgoci. Stosujemy je tylko w przypadku, gdy drewno jest surowe.

altana castorama

Lakierobejce na powierzchni drewna tworzą mocną i transparentną powłokę. Chronią przed działaniem promieni UV, wilgocią, chorobami oraz szkodnikami. Przez niektórych uważane są za bardzo ładnie wyglądającą powłokę dekoracyjną.

Lakiery nie tylko chronią, ale też wzmacniają naturalny rysunek słojów. Chronią drewno przed przenikaniem wilgoci i niekiedy także przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Czym ochronić drewniane elementy:

Najlepiej szybkoschnącą lakierobejcą, która nie łuszczy się i nie pęka; idealnie pokryje drewno oszlifowane. Taki produkt nie tylko zabezpiecza powierzchnie, ale również nadaje jej jedwabisty, szlachetny półpołysk i podkreśla naturalny rysunek drewna.

Dzięki temu, że szybko wysycha, można ją stosować także tam, gdzie mamy niepewną pogodę. Co ważne zapewnia nawet 5 letnią ochronę.

Data publikacji: 24.05.2015