Jaki impregnat do drewna wybrać? Doradzamy, jak dobrać odpowiedni środek i metodę aplikacji

Jeśli otaczasz się drewnianymi elementami prędzej czy później konieczna będzie ich konserwacja. Przekonaj się, który środek pozwoli Ci skutecznie przedłużyć trwałość desek o kolejne lata. Puszki wyglądają podobnie, ale preparaty w nich zamknięte mają różne działanie. Koniecznie sprawdź, po jaki produkt sięgasz.

Dlaczego warto impregnować drewno?

Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Zastosowanie znajduje podczas produkcji mebli, wyposażania ogrodu oraz tworzenia tarasu lub dachu. Chociaż wśród jego zalet wymienia się takie cechy jak trwałość czy wytrzymałość, jest to materiał bardzo wrażliwy. Źle reaguje na kontakt z wilgocią i wodą. Jego strukturę uszkadzają również szkodniki, grzyby i pleśń. Co ważne, drewno nie psuje się z dnia na dzień. Z czasem może pęcznieć lub się połamać. Wtedy niezbędna jest już wymiana desek lub całej konstrukcji. Żeby uniknąć takiej sytuacji, przede wszystkim na drewnie wystawionym na działanie czynników zewnętrznych, konieczna jest regularna impregnacja.

Preparat, który wybierzesz, głęboko wniknie w strukturę desek i wzmocni je. Staną się odporne na działanie wody, promieni UV oraz biokorozję. Dłużej utrzymają nienaganny wygląd. Część preparatów chroni też materiał przed ogniem. Ważna jest przede wszystkim impregnacja surowych desek. One są najbardziej podatne na naturalne niszczenie. Bez zabezpieczenia szybko stracą urok i się zepsują. Nie znaczy to, że masz zaniechać konserwacji starych desek. Wręcz przeciwnie! Trwałość każdego materiału pozwoli Ci skutecznie przedłużyć właśnie impregnat do drewna. Jaki wybrać? Taki, dzięki któremu deski zachowają swoje walory na lata.

impregnat do drewna

Preparatem pokryj przede wszystkim płot, altanę, taras i meble ogrodowe. Stosuj go również na elementach wykorzystywanych we wnętrzach. Chociaż nie są bezpośrednio narażone na działanie deszczu, również grozi im napęcznienie wodą czy pleśń. Trwałość oraz regularność konserwacji zależna jest w dużej mierze od wybranego produktu.

Czym kierować się podczas zakupów? Co wybrać do starych desek? Jaki impregnat do drewna na zewnątrz? Forum tematyczne, z gotowymi wskazówkami i opiniami o produktach, nie zawsze musi być dobrym miejscem do poszukiwania odpowiedzi na powyższe pytania. Szczególnie, że jest w czym wybierać. Skorzystaj więc z wiedzy specjalistów i naucz się, jak wybrać odpowiedni impregnat oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Poznaj też skuteczne metody aplikacji wybranego środka.

Jaki impregnat do drewna wybrać? Na te czynniki koniecznie zwróć uwagę

Specyfiki przedłużające trwałość drewna zamknięte są najczęściej w metalowych puszkach, które wyglądają bardzo podobnie. Nie bierz więc pierwszego lepszego impregnatu z półki, tylko sprawdź jego specyfikację. W przeciwnym razie możesz kupić produkt, z którym nie osiągniesz zamierzonego efektu lub nie zauważysz, że emulsja barwi deski. Co wybrać do wnętrz? Jaki środek do drewna na zewnątrz? Jak wiedzieć, czego szukać?

Zacznij od określenia swoich potrzeb. To istotne czy konserwować będziesz drewno znajdujące się wewnątrz, czy na zewnątrz. Jeśli planujesz impregnować meble ogrodowe, płot czy altanę, środek powinien być odporny nie tylko na wodę, ale też na deszcz, śnieg i działanie promieni słonecznych oraz insektów. Jaki wybrać produkt, aby był skuteczny? Przede wszystkim pamiętaj, że deski umieszczone w kuchni czy łazience są o wiele bardziej narażone na działanie wody i wilgoci, niż te w salonie czy sypialni.

drewnochron

Następnie zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. Czy zależy Ci na podkreśleniu słojów i naturalnego koloru drewna, czy też chcesz nadać deskom nową barwę. Część produktów tworzy na drewnie powłokę ochronną. Inne będą wymagały dodatkowej warstwy nawierzchniowej.

Przed zakupem zwróć też uwagę na przeznaczenie drewna. Materiał konstrukcyjny czy deski budowlane powinny być naprawdę trwałe. Musisz więc wybrać wyjątkowo skuteczny impregnat do drewna. Jaki? Przede wszystkim taki, który ochroni je przed zmiennymi warunkami pogodowymi czy biokorozją oraz zabezpieczy deski przed ogniem. Drewno nie będzie wtedy aż tak łatwopalne.

Próbujesz się zdecydować, jaki impregnat do drewna sosnowego wybrać i zastanawiasz się czy gatunek drzewa, z którego powstały deski, ma znaczenie podczas doboru preparatu do konserwacji? Chociaż na rynku znajdziesz produkty o konkretnym przeznaczeniu, większość z nich ma uniwersalne zastosowanie. Ważny jest natomiast stan desek - czy są suche czy mokre. Zwróć na to uwagę zastanawiając się, jaki impregnat do starego drewna zamówić. Produkty na bazie wody mogą sprawić, że suchy materiał popęka.

Preparaty biobójczy czy kolorowy - czym się różnią?

Zapominając na moment o specyfikacji czy przeznaczeniu konkretnych preparatów, najogólniej można powiedzieć, że na rynku dostępne są dwa typy impregnatów biobójcze i kolorowe. Co musisz o nich wiedzieć?

Impregnacja jest konieczna przede wszystkim dla ochrony drewna przed wodą i wilgocią. W przeciwnym razie deski szybko ulegną zniszczeniu. Woda czy zmienne warunki atmosferyczne to jednak nie jedyna potencjalna przyczyna ich uszkodzenia. Drewno ulega też biokorozji, którą powodują mikroorganizmy. Sytuacja ta nie dotyczy wyłącznie desek wystawianych na zewnątrz. Jaki impregnat pomoże Ci jej uniknąć? Biobójczy! Taki produkt doskonale zabezpieczy drewno przed kornikami czy też pojawieniem się pleśni oraz grzybów. Wykwity na materiale są szczególnie niebezpieczne ze względu na zdrowie. Z kolei insekty mogą poważnie uszkodzić konstrukcję, która z czasem może stworzyć zagrożenie dla życia.

drewnochron

Gdy decydujesz jaki impregnat do drewna zastosować, atrakcyjnymi barwami kuszą produkty kolorowe. Użycie ich do konserwacji jest dobrym rozwiązaniem, jednak musisz pamiętać, że takie preparaty nie zawsze zawierają odpowiednie stężenie substancji biobójczych. Co zrobić w tej sytuacji?

Przy obróbce surowego drewna zastosuj oba impregnaty - i kolorowy, i biobójczy. Taki duet produktów jest wręcz wskazany jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać preparat do konserwacji drewna na zewnątrz. Do dyspozycji masz jedną z dwóch formuł - wodną lub rozpuszczalnikową.

Jak wybrać odpowiedni impregnat do ochrony drewna?

Chociaż zarówno produkty wodne, jak i rozpuszczalnikowe mają za zadanie impregnować drewno, znacząco różnią się od siebie. Czym? Przede wszystkim czasem schnięcia, właściwościami czy działaniem. Zwróć też uwagę na rodzaj impregnatu ze względu na warunki, w jakich należy je stosować.

Zaletą produktów wodnych jest szybki czas schnięcia, wydajność oraz brak zapachu. Preparat wodny chroni deski przed wilgocią, pleśnią czy owadami. Działa jednak „krócej” niż produkty rozpuszczalnikowe - ponowną konserwację trzeba będzie wykonać szybciej. Dużą zaletą jest możliwość nakładania go nawet na lekko mokre deski. Sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy zastanawiasz się, jaki impregnat do drewna sosnowego należy wybrać, aby zabezpieczyć te deski, które z tartaku często wyjeżdżają mokre. Użyj go także do zabezpieczenia placu zabaw, altanek, pergoli.

drewnochron

Wieloletnia ochrona (nawet do 7 lat) to mocna strona impregnatów rozpuszczalnikowych. Preparaty te szybko wnikają głęboko w deski. Chronią je przed owadami i grzybami. Ich wadą jest nieprzyjemny zapach. Koniecznie przygotuj sobie stanowisko pracy w ogrodzie lub warsztacie z otworzonymi oknami/drzwiami, aby nie wdychać oparów. Jaki impregnat do starego drewna? Rozpuszczalnikowy! Wykorzystaj go przede wszystkim na wysuszonych deskach płotu, altanki czy szopy.

Metody aplikacji impregnatów do drewna

Bez względu na to, który rodzaj impregnatu wybierzesz, pamiętaj że musi on głęboko wniknąć w deski - tylko wtedy będzie skuteczny. Wybierz więc najbardziej odpowiadającą Ci metodę aplikacji.

Chwyć za pędzel i zaimpregnuj drewno - to najprostszy sposób nakładania wybranego preparatu. Na długich deskach będzie się go dobrze rozprowadzać. Pamiętaj, aby prowadzić pędzel wzdłuż słojów. Jeśli wybrałeś rzadki impregnat, lepszym narzędziem do pracy będzie wałek malarski. Uzyskasz nieco inne wykończenie, niż w przypadku pędzla. Produkty możesz też nakładać metodą natryskową. W tym celu przyda Ci się specjalny pistolet. Wygodnie nałożysz nim preparat na duże obszary. Ostatni sposób konserwacji drewna polega na zanurzeniu materiału w impregnacie. Włóż deski całości, a dokładnie się nasączą.

Impregnat Drewnochron Express czy Extra? Porównanie produktów

Chcesz pracować dobrej jakości preparatami? Sięgnij po produkty marki Drewnochron - Express lub Extra. Oba skutecznie zabezpieczają naturalne deski przed niekorzystnym wpływem wody, zmiennych warunków pogodowych, grzybów i owadów. Różni je skład, przeznaczenie czy ilość czasu, jaką musisz poświęcić, aby nałożyć impregnat do drewna. Jaki wybrać produkt, aby odpowiadał Twoim potrzebom?

drewnochron express extra

Jeśli chcesz wykonać szybką i skuteczną renowację w ogrodzie, postaw na Drewnochron Express. Impregnat tworzy na desce powłokę, która skutecznie odpycha wodę oraz chroni ją przed grzybami i pleśnią. Bariera ochronna pojawia się wyjątkowo szybko. Drewno jest suche w zaledwie dwie godziny. Produkt przeznaczony jest do stosowania na zewnątrz i gwarantuje optymalną ochronę (do 5 lat). Pomaluj nim duże i małe powierzchnie, takie jak płot czy altana. Preparat nakłada się wygodnie między innymi dlatego, że nie skapuje z pędzla. Konserwację przeprowadzisz bardzo szybko, gdy zdecydujesz się na nakładanie Drewnochronu Express metodą natrysku. Możesz go też rozprowadzać po desce wałkiem.

Drewnochron Extra to preparat rozpuszczalnikowy - nie stosuj go w pomieszczeniach, gdzie na co dzień przebywasz Ty lub Twoi bliscy. Zdecyduj się na ten produkt, jeśli zastanawiasz się jaki impregnat do drewna na zewnątrz pozwoli Ci podkreślić naturalną strukturę desek. Oczywiście walory estetyczne to nie wszystko. Drewnochron Extra tworzy na deskach wodoodporną powłokę, która chroni przed pleśnią i grzybami. Zawiera Aqua Stop System, który wręcz odpycha wodę. Preparat schnie dłużej, ale warto poczekać, ponieważ skuteczna ochrona może potrwać nawet 7 lat. W tym czasie wystarczy regularnie kontrolować, czy deski nie wymagają wcześniejszego odświeżenia. Największą zaletą preparatu jest jego uniwersalne zastosowanie. Użyj go do impregnacji płotu, altany, elewacji, stropu dachu czy mebli ogrodowych.

Konserwuj drewno regularnie i ciesz się nim przez lata

Dobry impregnat głęboko wnika w struktury drewna, aby zabezpieczyć je przed insektami, pleśnią i grzybem. Tworzy też warstwę, która chroni deski przed wnikaniem wody oraz niekorzystnym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Dzięki preparatom impregnującym trwale zabezpieczysz materiał w domu i poza jego murami. Drewniany płot, altana, taras czy meble ogrodowe na długo pozostaną solidne, a deski nie będą wymagały wymiany. Korzystanie z nich będzie też bezpieczne.

Szukasz sprawdzonych i dobrych produktów? Do impregnacji wybierz preparat Drewnochron Express, który schnie zaledwie w 2 godziny i zapewnia optymalną ochronę powierzchni do 5 lat lub Drewnochron Extra, dzięki któremu dłuższe malowanie gwarantuje bardzo wysoką siłę ochrony do 7 lat. Sprawdź też inne preparaty marki oraz pozostałe skuteczne impregnaty, dostępne w sklepie internetowym Castoramy.

Data publikacji: 30.06.2021