icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!

Drewniane meble ogrodowe i elementy wyposażenia przydomowego tarasu to świetna wizytówka każdego zieleńca. Drewno jest ponadczasowe - łączy uniwersalny styl i elegancję, pozwala na tworzenie najbardziej wyszukanych aranżacji. Ochrona drewna na zewnątrz - czym zabezpieczyć drewno w ziemi oraz meble z drewna na taras?

Zabezpieczenie drewna - konserwacja gwarancją długowieczności

Drewniane meble ogrodowe to trend, którego popularność nie słabnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Drewniane wyposażenie ogrodu - stoły, krzesła, a także dekoracyjne ogrodzenia, płotki i donice pasują do wielu stylów, są stosunkowo niedrogie i wyjątkowo przyjemne w dotyku. Drewno nie reaguje tak intensywnie na zmiany temperatur, jak stal lub metal, a przy tym jest lekkie, co ułatwia przenoszenie mebli w dowolny punkt ogrodu.

impregnat jedna warstwa Altax

Drewniane dodatki, odpowiednio zabezpieczone i zaimpregnowane, są odporne na zmienne warunki pogodowe, nie odkształcają się i nie odbarwiają pod wpływem intensywnego działania słońca. Na czym polega profesjonalne zabezpieczenie drewna i jakie środki do konserwacji drewna sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

Jak zabezpieczyć drewno?

Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych produktów, które pozwolą Ci wydobyć piękno konserwowanych powierzchni i zabezpieczyć drewno przed działaniem szkodliwych czynników. To, na jakie środki do konserwacji drewna się zdecydujesz, zależy od tego, czy Twoje meble i akcesoria są wykonane z litego drewna, czy też zamierzasz zabezpieczać już pomalowane impregnatem elementy.

Ochrona drewna na zewnątrz wymaga użycia preparatów, których właściwości pozwalają przygotować meble ogrodowe na wysokie i niskie temperatury, intensywne opady deszczu, silne słońce, wiatr, a także działanie glonów, pleśni, grzybów oraz insektów. To szczególnie ważne, jeśli nie masz możliwości schowania zestawu ogrodowego na czas zimy do garażu lub osłoniętej wiaty.

Impregnaty do drewna

Jak zorganizować właściwe zabezpieczenie drewna na zewnątrz? Pierwszym produktem, na który warto zwrócić uwagę, jest impregnat do drewna, np. Altax Impregnat dekoracyjny. Impregnat nakłada się na drewno, które najpierw należy zabezpieczyć impregnatem gruntującym. Następnym krokiem jest pomalowanie go impregnatem koloryzującym. Impregnat do drewna tworzy solidną powłokę, która chroni drewniane elementy przed warunkami atmosferycznymi.

Impregnat nadaje się do malowania płotów, altan ogrodowych, pergoli, mebli wypoczynkowych z drewna, a także drzwi, elewacji, czy też bram i podbitek. W zależności od producenta, wymagane jest nałożenie jednej lub kilku warstw, by uzyskać najlepszy efekt. By środek zadziałał poprawnie, drewno musi być suche i czyste. Najlepiej nanosić go na powierzchnie drewniane, gdy na zewnątrz nie panuje zbyt duża wilgotność, a temperatura wynosi 10-25°C. Surowe drewno, niezabezpieczone przed biokorozją powinno być wstępnie zabezpieczone impregnatem gruntującym.

Impregnat Altax Jedna Warstwa

Oleje do drewna

Zabezpieczenie drewna na zewnątrz może być wykonane przy użyciu specjalnych olejów do drewna. To niezwykle popularny produkt do malowania desek tarasowych, drewnianych osłon i płotków wokół tarasu. Olej pozwala zachować naturalny wygląd drewna, podkreśla jego wygląd i rysunek słojów. Zabezpieczenie drewna przed wodą przy pomocy oleju sprawia, że drewno może oddychać, a dodatkowo otrzymuje ochronę przed promieniowaniem UV i warunkami pogodowymi. Olej gwarantuje zabezpieczenie drewna przed wilgocią, pełni funkcję ochronną i estetyczną. Chroni drewno przed mikrouszkodzeniami i pozwala cieszyć się pięknem drewna przez lata.

Lakiery do drewna

Lakiery do drewna wykorzystywane są do zabezpieczania nie tylko powierzchni w ogrodzie, ale przede wszystkim malowania domowych mebli, podłóg lub barierek i schodów. Zabezpieczenie drewna lakierem daje mocną i wyjątkowo trwałą ochronę przed uszkodzeniami i zarysowaniami. Lakiery na zewnątrz dostępne są w wersjach matowej, półmatowej i błyszczącej, byś mógł dopasować wygląd ogrodu do Twoich upodobań.

Lakierobejca do drewna

Zabezpieczenie drewna przed wodą jest możliwe z wykorzystaniem lakierobejcy do drewna. Lakierobejca łączy cechy bejcy, która zabarwia w atrakcyjny wygląd drewna i czyni je trwalszym, a także lakieru, który tworzy wyjątkowo trwałą warstwę ochronną. Stworzone z wysokogatunkowych żywic lakierobejce do ogrodu tworzą powłokę odporną na pleśnie, grzyby, glony, a także inne szkodliwe czynniki. Lakierobejcę zwykle aplikuje się przy pomocy specjalnego pędzla w jednej lub kilku warstwach. Lakierobejca może być bezbarwna lub nadawać deskom ogrodowym unikatowy, wyrazisty kolor.

Lakierobejca do drewna Altax

Inne środki do impregnacji drewna

Produktami, które mogą dobroczynnie wpływać na wygląd drewnianych powierzchni w ogrodzie, są bejce. Bejca zabarwia drewno na wybrany kolor, podkreśla słoje drewna, zawiera także absorbery UV. Bejca może być doskonałym wstępem do odnowienia drewnianych powierzchni na zewnątrz. Po pomalowaniu bejcą nanieś na nią koloryzującą wersję oleju (dostępna jest wersja bezbarwna i 7 wersji barwnych).

Zabezpieczenie drewna na zewnątrz i wewnątrz można uzyskać przy użyciu lazury. Lazura do drewna, dzięki specjalnej formule na bazie żywic ma potrójne działanie: chroni, pielęgnuje oraz dekoruje drewno. Pamiętaj jednak, że lazura nie ma w swoim składzie biocydów, które chronią drewno przed korozją – wymaga więc dodatkowo użycia impregnatu gruntującego.

Ciekawą alternatywą dla bezbarwnych impregnatów do drewna są farby renowacyjne. Ich działanie pozwala odnowić nawet bardzo zniszczone meble z drewna i elementy wyposażenia w ogrodzie. Można ich użyć do dekorowania ławek, huśtawek z drewna, doniczek lub krzeseł. Pomagają wprowadzić do przydomowego ogródka powiew świeżości i eksperymentować z interesującymi barwami lub kształtami.

Na co zwrócić uwagę? 5 zasad prawidłowego zabezpieczania drewna

Zanim przystąpisz do impregnacji lub renowacji drewnianych mebli w ogrodzie, pamiętaj o kilku istotnych wskazówkach.

Zagruntuj to!

Zabezpieczenie drewna na zewnątrz przy użyciu olejów, impregnatów lub lakierobejcy nie zawsze chroni powierzchnie przed grzybami lub sinizną. W tym celu warto zastosować specjalny impregnat gruntujący, np. Impregnat gruntujący Altax. Impregnat gruntujący może wpływać pozytywnie na ostateczny wygląd drewna, np. zmieniając jego kolor.

Odpowiedni preparat

Jeśli planujesz prace renowacyjne w ogrodzie, dopasuj rodzaj wykorzystywanych produktów do malowanej powierzchni. Impregnatem możesz malować powierzchnie oszlifowane lub nieoszlifowane, uzyskać wykończenie matowe, półmatowe lub błyszczące. Jeśli za oknem pada i panuje wilgoć, wybierz impregnat o właściwościach szybkoschnących i łatwy w aplikacji. Nie bez znaczenia jest trwałość oleju lub lakierobejcy - to pewność, że Twoje meble posłużą Ci przynajmniej przez kilka sezonów.
Jak rodzaj drewna wpływa na efekt końcowy?

Lakier do podłóg Altax

Jeśli kupisz nieprawidłowo sezonowane drewno, mokre, skuteczność zabiegów impregnacyjnych będzie o wiele gorsza, niż gdy drewno jest idealnie suche. Każdy rodzaj drewna nieco inaczej reaguje na malowanie. By uniknąć rozczarowania, zainwestuj w próbki wybranego rodzaju bejcy lub lakieru i pomaluj nimi niewielką powierzchnię deski, by sprawdzić efekt końcowy przed pokryciem impregnatem całego tarasu.

Cienka warstwa - lepszy efekt

Zabezpieczenie drewna przed wilgocią nie wymaga nanoszenia na elementy drewniane wielu grubych warstw impregnatu. Do pomalowania drewna użyj odpowiednich narzędzi, które proponuje producent - może to być wałek, pędzel lub specjalna gąbka. Każdą warstwę nanoś z precyzją i bez pośpiechu - unikniesz w ten sposób nieestetycznych śladów farby lub oleju, które mogą popsuć efekt końcowy.

Pamiętaj o ochronie UV

Jeśli wybierasz impregnaty do drewna, które są bezbarwne, zwróć uwagę na obecność w składzie substancji, chroniących drewno przed promieniowaniem UV. Słońce może nie tylko odkształcać elementy, ale powodować odbarwienia w najbardziej eksponowanych miejscach. Gdy zastanawiasz się czym zabezpieczyć drewno w ziemi, pamiętaj, by pomalować płot lub pergolę przed wkopaniem jej części w ziemię. Elementy, które znajdują się pod powierzchnią są szczególnie narażone na działanie wilgoci, grzybów i owadów.

Produkty do zabezpieczania drewna Altax - wybierz jakość i wygodę

Marka Altax to sprawdzony producent jakościowych produktów do ochrony i impregnacji drewna. Dzięki nam możesz wybrać dokładnie taki impregnat, jakiego potrzebujesz, by Twój ogród był wyjątkowy i zachwycał niegasnącym blaskiem.

Lakier szybkoschnący Altax

Impregnat gruntujący Altax może być wykorzystywany na zewnątrz i wewnątrz budynków. Wystarczy jedna warstwa aplikacji przy pomocy pędzla, by skutecznie chronić drewno przed biokorozją: grzybami pleśniowymi, sinizną oraz owadami żerującymi w drewnie. Impregnat nie tworzy powłoki, jest bezbarwny, nie wymaga szlifowania ani matowienia powierzchni. Impregnat gruntujący to pierwszy i wyjątkowo ważny etap impregnacji, o którym warto pamiętać.

Impregnat Jedna Warstwa Altax to zabezpieczenie dla drewna ogrodowego i betonu. Chroni skutecznie przed czynnikami zewnętrznymi, szybko schnie, a dzięki żelowej konsystencji nie kapie i jest łatwy w aplikacji. Można nakładać go na nieoszlifowane drewno, beton, jest bardzo wydajny i zapewnia matowe wykończenie.

Lakierobejca do drewna Altax jest produktem, który chroni drewniane powierzchnie nawet przez pięć lat. Lakierobejca do drewna Altax podkreśla rysunek drewna, chroni przed czynnikami atmosferycznymi, jest odporna na zarysowania i zadrapania. Można ją aplikować na oszlifowane lub strugane drewno, zapewnia jedwabisty połysk. Nadaje się do impregnowania mebli ogrodowych, parapetów, balustrad oraz okien i framug.

Szybkoschnąca Lakierobejca do wnętrz Altax skutecznie zabezpiecza przed zarysowaniami wszystkie elementy drewniane w domu. Ma delikatny zapach i jest w pełni bezpieczna dla dzieci. Podkreśla rysunek drewna i sprawia, że drewno zyskuje jedwabisty połysk, a powierzchnia jest gotowa do użycia już 20 minut po ostatniej aplikacji.

Lakierobejca szybkoschnąca do wnętrz

Lakier do podłóg Altax to solidna ochrona przed zarysowaniami i ścieraniem podłóg wykonanych z drewna. Ma łagodny zapach, a dzięki formule szybkoschnącej kolejne warstwy możesz nakładać już po dwóch godzinach, co pozwala polakierować całą podłogę w jeden dzień. Zapewnia półmatowe lub błyszczące wykończenie, sprawdzi się także do zabezpieczania schodów, balustrad i progów z drewna.

Szybkoschnący lakier do wnętrz Altax nie żółknie i nie ciemnieje, dzięki czemu zachowuje naturalny kolor drewna na lata, bardzo szybko schnie i ma przyjemny, niedrażniący zapach. Jest odporny na zarysowania i zadrapania, podkreśla naturalny rysunek drewna. Efekt końcowy to bezbarwny półmat lub bezbarwny połysk. Powierzchnia jest sucha w dotyku już po 20 minutach.

Olej do drewna Altax zawiera olej tungowy, który jest najtrwalszym naturalnym olejem na świecie. Olej do drewna Altax podkreśla rysunek drewna, odżywia je i sprawia, że deski są wyjątkowo przyjemne w dotyku. Preparat nie łuszczy się i nie pęka, zapewnia wyjątkowo naturalne wykończenie. Możesz go także wykorzystać do zabezpieczenia powierzchni drewnianych wewnątrz domu.

Olej do drewna Altax

Jeżeli masz ochotę na odrobinę szaleństwa w ogrodzie, wybierz farbę renowacyjną. Farba renowacyjna Viva Garden jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej, pomoże Ci zaczarować drewniane ławki, stół w ogrodzie lub elementy ogrodzenia. Zapewnia elementom z drewna do 5 lat ochrony, daje matowe wykończenie. To interesująca alternatywa dla naturalnych olejów.

Zadbaj o drewno z profesjonalnymi produktami

Dbanie o drewniane elementy w ogrodzie to gwarancja użytkowania ich przez wiele sezonów. Przed rozpoczęciem wiosny warto dokładnie obejrzeć meble i naprawić ewentualne uszkodzenia. Być może konieczne będzie przykręcenie śrub i zaimpregnowanie poszczególnych elementów

Lakier szybkoschnący Altax

Po zakończonym sezonie dobrze jest schować meble ogrodowe w suchym, osłoniętym miejscu. Jeśli nie masz takiej możliwości, spróbuj przykryć je na czas zimy specjalnym wodoodpornym pokrowcem. Każdego roku poświęć nieco czasu na konserwację wyposażenia ogrodu - to oszczędność pieniędzy i pewność, że przydomowy zieleniec będzie wyglądał zawsze atrakcyjnie. Wybierz najlepsze produkty do pielęgnacji drewna w ogrodzie i ciesz się niezapomnianymi chwilami z bliskimi na łonie natury! Profesjonalne produkty do impregnacji i pielęgnacji drewna pozwolą Ci samodzielnie przygotować taras lub ogród na rodzinne biesiadowanie i zapewnią komfort użytkowania na długie lata.

Data publikacji: 17.06.2021